Dům a stavba

Speciální nátěry na zvláštní povrchy

Nátěrové hmoty třídíme do různých skupin podle určitých kritérií. Mohou být sestaveny například podle normy, trochu odlišné třídění mají výrobci či prodejci. V každé skupině barev ale najdeme i výrobky, označené jako speciální.

 

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv firem Primalex, Balakryl, Au-Mex, Akvametal, Petr Samec a Parket Design

Když chceme například změnit vzhled okenního parapetu z tvrdého plastu, natřít betonovou podlahu či opravit rezivějící plot, je třeba použít nátěrovou hmotu se speciálními vlastnostmi.

Nátěr na korozi

Speciální nátěrové hmoty na kovy (tzv. chytré barvy) jsou určeny k aplikaci přímo na původní nátěr, nebo na částečně rezavý povrch. Barva vytvoří se starým nátěrem nebo korozí chemickou vazbu, což zaručuje přiměřenou životnost. Již odlupující se nátěr a rez je ale třeba odstranit. Při aplikaci nejprve odstraníme puchýře rzi a staré barvy, mastnotu a nečistoty. Na suchý povrch naneseme 2-3 silnější vrstvy neředěné „chytré“ barvy štětcem, válečkem nebo stříkáním, při teplotě nad +10 °C. Při aplikaci na barevné kovy (nejčastěji měď) je nutné použít reaktivní základovou barvu.
Speciální nátěrovou hmotou na kovové konstrukce je například Superkov Aqua. Jde o základní i vrchní antikorozní, vodou ředitelnou barvu. Má dobrou přilnavost na železo, pozink, titanzinek, měď, hliník a další kovy. Snadno aplikuje, je rychleschnoucí a trvale pružný i při nízkých teplotách. Dostatečnou ochranu poskytnou dvě vrstvy i bez základního nátěru. Antikorozní vlastnosti má také hmota Superfest, syntetická základní i vrchní barva na kov. Obsahuje účinný inhibitor koroze a UV absorbér. K dlouhodobé ochraně (až 10 let) postačí dvě vrstvy i bez předchozího základního nátěru. Použít jej můžeme na plechové střešní krytiny, okapy, ploty, ocelové konstrukce a podobně.

Barva na plasty
Plasty nejsou jako podklad pro nátěry příliš vhodné: mají uzavřený povrch a barva se snadno oloupe. Nicméně na trhu existují barvy, například Balakryl Plasty, určené speciálně k venkovním i vnitřním nátěrům plastických hmot. Používají se hlavně na konstrukce z tvrdých plastů: okenní rámy a parapety, potrubí, lišty, umakart a podobně.

Pro plastové hmoty neurčitého složení, recykláty, měkčené plasty a různé laminované povrchy je třeba přilnavost barvy nejprve vyzkoušet.

Jinou barvou vhodnou i na plasty je například Primalex Primer. Jako základový nátěr překrývá na různých površích skvrny od vody, nikotinu, kouře a podobně.

Čím natřít beton

Betonovou podlahu, třeba v garáži či dílně, povrch bazénu a podobně můžeme natřít například speciální dvousložkovou epoxidovou barvou Balakryl Garáž. Tato vodou ředitelná barva navíc dodává povrchu betonu větší mechanickou i chemickou odolnost. Podlaha pak odolá běžně používaným chemikáliím, benzínu, naftě či olejům.

Barva se podle návodu výrobce nanáší na suchý, nejméně 30 dnů vyzrálý beton, nejprve ve formě napouštěcího nátěru a poté ve dvou vrstvách..

Různé možnosti použití nabízí i nátěr na beton Estedien EK 90. Tento penetrační a impregnační lak s izolačními účinky dává i savému podkladu nepropustnost a chrání ho před znečištěním a před korozivními účinky kyselých látek. Používá se zejména pro úpravu betonu a betonových výrobků, pórobetonu, cihlového zdiva, pískovce, silážních jam, odpadních jímek, zámkové dlažby apod. Přípravek lze použít i na plochy, které krátkodobě přicházejí do styku s pitnou vodou.

Na vyzrálý povrch

Povrch betonu musí být pevný, bezprašný, suchý, hladký a čistý, zbavený vosku a mastnoty. Mezi jednotlivými nátěry je třeba počkat nejméně 12 hodin, lépe však 24 hodin, aby předchozí nátěr dostatečně zaschl. Teplota podkladu a okolí nesmí klesnout po dobu nanášení a zasychání pod 15° C, relativní vlhkost vzduchu nesmí převýšit 80 %, jinak by mohl být problém s aplikací i životností nátěru. V případě poškození je dobře opravitelný jednoduchým přetřením bez oškrabování, broušení a tmelení. Bazény by se měly po nátěru napouštět až za 7 – 10 dnů. Při opravách je vhodné beton spravovat například cementovou maltou, staré odlupující se nátěry a nové hlazené povrchy otryskat nebo zbrousit a odmastit.

Na špinavé stěny

Není příliš známo, že nikotin a další zplodiny z kouření jsou látky, které se rozpouštějí v malbě na stěnách a vytvářejí nepěkné zažloutlé skvrny. Pak ani několikanásobné přebarvování zdí malířskými nátěry nevede k cíli. Stejně problematické bývá odstranění mastných skvrn v kuchyni nebo žlutohnědých map po záplavě vodou. Řešením může být například speciální izolační nátěr Primalex Izoprim, který je schopen izolovat nežádoucí zbarvení podkladu. Lze jej aplikovat na omítky, sádrokartonové a dřevotřískové desky ve vnitřních prostorech a na fasády. A je použitelný i jako základová barva na neželezné kovy, na umakart, keramiku, plastické hmoty a tmely. Podklad musí být před aplikací suchý, pevný, zbavený prachu a všech nepřilnavých částic. Menší defekty povrchu je třeba opravit vhodným tmelem nebo stěrkou. Skvrny není nutné před malováním omývat ani jinak ošetřovat. V případě malování po vytopení nejprve počkáme, až zdivo vyschne.

Extra tip: Úprava korkové podlahy

Dokonalý a odolný povrchy korkových podlah vznikne až po uzavření spár mezi jednotlivými dlaždicemi. To lze provést speciálními syntetickými (například akrylátovými) laky, nebo olejem na přírodní bázi s přísadou tvrdých vosků – zaleží na vkusu majitele a předpokládané zátěži krytiny. Některé podlahy (dílce) jsou lakované předem: Dlaždice jsou dodávány s nejméně dvěmi vrstvami kvalitního tvrzeného laku. Po pokládce se ještě  zacelí spáry mezi dílci: podlaha má celistvější vzhled a přirozenější odstín.

Univerzální použití

Do kategorie speciálních barev je možno zařadit i klasické nátěrové hmoty s univerzálním použitím. Patří mezi ně například univerzální disperzní barva Balakryl Uni. Ta je určena pro venkovní i vnitřní použití, lze s ní natírat dřevo, kovy (pozinkované plechy, hliník), beton a podobně. Hodí se i k nátěrům těles ústředního topení. A splňuje i evropskou normu pro povrchovou úpravu hraček. Nátěr rychle zasychá, je odolný proti povětrnosti a mechanickému poškození. Můžeme jej použít jak pro natírání již dříve natřených povrchů, tak jako první nátěr.

Článek z RPN č. 6/2011