Dům a stavba

S výměnou kotle raději neváhejte. Dotace se brzy výrazně sníží

Už 130 tisíc domácností požádalo o kotlíkové dotace na výměnu kotle na tuhá paliva. Tyto dotace stále zůstávají v platnosti, ale případný zájemce by neměl dlouho otálet. Platnost výhodné podpory na výměnu kotle končí 1. září. Finanční příspěvek potom bude nižší o desítky tisíc korun.

O povinnosti vyměnit staré kotle rozhodli zákonodárci už v roce 2012
Zdroj: iStock

A nejen to. Září je zároveň měsíc, na kdy Ministerstvo životního prostředí naplánovalo nejzazší termín pro výměnu kotlů, které splňují pouze I. a II. emisní třídu. Osoby, které se o výměnu nepostaraly, nejen že přijdou o výhodnou dotaci, ale navíc se vystavují hrozbě pokuty ve výši 50 tisíc korun.

Nová zelená úsporám nabízí dotaci ve výši až stovek tisíc korun

Kotle 1. a 2. emisní třídy jsou podle normy ČSN EN 303-5 takové kotle, které překračují limity emisí 3000 mg/m³ oxidu uhelnatého (CO), 100 mg/m³ prachu a přes 150 mg/m³ organických sloučenin. Obecně jde o kotle s datem výroby před rokem 2000.

Dotaci mohou domácnosti čerpat v rámci programu Nová zelená úsporám.
Dotaci mohou domácnosti čerpat v rámci programu Nová zelená úsporám. | Zdroj: iStock

Dotaci mohou domácnosti čerpat v rámci programu Nová zelená úsporám. Pro výměnu zdroje tepla například na kotel na biomasu si průměrná novostavba se základním zateplením může přijít až na 400 000 Kč. Od září se kotlíková dotace přesouvá pod dotační program Nová zelená úsporám light a bude výrazně nižší. Platí přitom, že kotlíkové dotace jsou přiznávány především domácnostem s nižšími příjmy. Zde patří například senioři, osoby v invalidním důchodu nebo domácnosti, které dostávají příspěvek na bydlení.

Nevadí, že do září nestihnete výměnu. Stačí alespoň podat žádost o dotaci

Povinnost výměny starých kotlů je v zákoně zakotvena již od roku 2012. Češi tak měli už poměrně hodně času se na tuto skutečnost připravit. Ani nyní ale není pro opozdilce vše ztraceno. Nevadí totiž, pokud nestihnete do září 2024 kotel vyměnit, pokud alespoň stihnete podat žádost o dotaci do konce srpna 2024. Rozhodující totiž není datum montáže kotle, ale datum, kdy o dotaci požádáte.

I když k samotné výměně dojde až na podzim, dotaci můžete dostat ve stejné výši jako tomu bylo zvykem v posledních letech. A rovněž se nemusíte obávat pokuty, protože k podané žádosti o dotaci budou přihlížet i kontroly ze strany obecních úřadů obcí s rozšířenou působností.

Požádejte o dotaci nejpozději do konce srpna 2024
Požádejte o dotaci nejpozději do konce srpna 2024. | Zdroj: iStock

GALERIE

Text: Lukáš Karas
Foto: iStock
Zdroj: https://www.mzp.cz/cz/news_20240624_MZP-predstavuje-novinky-v-dotacich-na-vymenu-kotlu-ktere-zacnou-platit-od-1-zari-2024