Dům a stavba

Přírodní linoleum versus PVC

Ačkoliv se podlahovina zvaná linoleum prodává více než sto let, stále ještě bývá zaměňována za PVC. Přitom rozdíl mezi nimi je podstatný: zatímco podlaha z PVC je syntetická, linoleum se vyrábí z čistě přírodních surovin. Přírodní linoleum jako tradiční a poměrně dražší podlahová krytina je vhodná spíše do luxusnějších interiérů. Univerzální použití má levnější, ale přiměřeně kvalitní krytina z PVC.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv firem Haro, Faliko, Podlaha Smola, Korte, Brasadet Eurotextil CZ, Schonox a archiv autora

Přírodní produkt                                                artoleum ( na fotce vpravo Artoleum)

Linoleum je přírodní podlahovina, vyrobená ze směsi lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty. Linoleum s korkem je pružnější a měkčí, ale je méně odolné sešlapání. Linoleum s dřevitou moučkou je pro chůzi tužší, ale zato odolnější.

Podlaha s linoleem je trvanlivá, antistatická (nepřitahuje prach) a i v náročných podmínkách vydrží třicet a více let. Hodí se do moderních bytových interiérů (zejména ložnice a obývák), do nemocnic a podobně. Dobrou volbou ale může být i pro víkendové chalupy: neuzavře totiž podlahu tak neprodyšně, jako PVC, což je na vlhčím podkladu výhoda. Do koupelny je ale nevhodné, neboť měně odolává vodě. Obchodních názvů pro linoleum je na trhu několik, například Marmoleum, Artoleum, Marmorette, Colorette, Linosom a další. Koupit je můžeme v rolích v mnoha barevných odstínech a dekorech, nebo na desce HDF jako plovoucí podlahu (click) ve tvaru lamel či čtverců.

Syntetická krytina

Podlahová Krytina z PVC je často označovaná jako „lino“, ale jde o syntetický výrobek z polyvinylchloridu. Existují dva základní typy,  homogenní a heterogenní. Homogenní PVC je vyrobeno z jedné, většinou 2 mm silné vrstvy, probarvené v celé tloušťce. Trh nabízí několik variant designů, například jednobarevný, mramorovaný, či s různými vzory.
Heterogenní PVC se skládá ze dvou či více vrstev: Spodní vrstva tvoří podložku, na ní je nanesena fototapeta nebo potisk, svrchní průsvitná vrstva je nášlapná. Čím je nášlapná vrstva vyšší, tím je krytina kvalitnější. Díky potisku si lze vybírat ze široké škály vzorů různých přírodních materiálů (dřevo, kámen, dlažba, kovy). Heterogenní PVC může být ještě měkčené nebo tvrzené, s použitím podle provozu místnosti (kuchyně, dílna a podobně). Podlahoviny PVC se obvykle vyrábí v rolích širokých dva až pět metrů. V členitých prostorech se ale již většinou nespojují klasickým svařováním, jako dříve, ale spojováním za studena (chemicky), takže ve spoji není žádný materiál, kazící dekor.

Ze zdravotního hlediska není PVC ideální, neboť obsahuje různá barviva a plnidla, ale při běžném užívání to neznamená velké riziko. Naproti tomu lze podlahu snadno udržet čistou a pokládku zvládne i šikovnější kutil.

vinylPodlaha z vinylu

Vinyl je zkrácená forma slova polyvinylchlorid (PVC). Jde tedy rovněž o podlahovinu z PVC, ale ve formě samostatných desek nebo lamel z tvrzeného PVC. Dílce se k podkladu lepí jedna vedle druhé, ale navzájem již nespojují. Spodní vrstva je obvykle více zvukotěsná a díky struktuře na spodní straně dobře přilnavá k podkladu. Na ni je pak nanesena speciální fólie s potiskem. Nášlapná vrstva je transparentní, silná kolem 0,5 mm a chrání fólii s natištěným vzorem. Na horní straně může být nanesena ještě vrstva z polyuretanu (PUR), která lépe ochrání podlahu před poškrábáním a nečistotami. Některé typy mají protiskliznou úpravu pro vlhké prostředí. Odolnou a tvrdou krytinu z vinylu lze použít i ve vlhčích místnostech (koupelny) a v zátěžových prostorech (prodejny či restaurace). Vyrábí se ve čtvercových, obdélníkových nebo lamelových panelech a kromě dřeva vzhledově imituje sklo, keramickou i kamennou dlažbu.

Extra tip: Plovoucí linoleum

Marmoleum©click je plovoucí podlahovina, vyráběna v lamelách a ve čtvercích. Její vrchní vrstvu tvoří linoleum typu Marmoleum, pod vrchní vrstvou je hustá dřevovláknitá HDF deska, opatřená z rubu vrstvou korku.
Pokládka je obdobná, jako u dřevěných plovoucích podlah, tedy bez lepení – lamely i čtverce se spojují jen „zakliknutím“. Podklad musí být rovný, hladký, pevný, celistvý, čistý a trvale suchý. Při nerovnostech větších než 2 mm je nutná dodatečná úprava (zarovnání) podkladu. Tato krytina ale není vhodná do prostorů se zvýšenou vlhkostí (koupelny, sauny a podobně).

Různě náročná pokládkamarmoleum

– Pokládku plošného linolea svěříme odborníkům, neboť vyžaduje znalosti a speciální nářadí. Výjimkou je volná pokládka plovoucího typu „click“, kterou zvládneme i svépomocí. Podklad musí být čistý, rovný, pevný, bez trhlin a suchý. Při renovací původní podlahy se podklad zbrousí, vysaje a napustí penetrací, prohlubně se vyrovnávají stěrkou či tmely. Lepení dílů k podkladu a jejich svařování teplým vzduchem musí probíhat za určené teploty a vlhkosti. Obvykle se používají speciální reaktivní lepidla s vysokou počáteční lepivostí. Po nalepení se povrch válečkuje různě těžkými válečky.

– Pokládka plošné krytiny z PVC je jednodušší. Stejně jako všechny tenké krytiny vyžaduje rovný, suchý a pevný a čistý podklad. Před položením necháme krytinu nejméně jeden den rozloženou, aby se tvarem přizpůsobila. V místnostech do asi 20 m2 může být přilepena jen na okrajích, ve větší místnosti se lepí po celé ploše disperzními lepidly.

– Pokládka dílců podlahy z vinylu je nejméně náročná: Dílce se kladou a lepí těsně vedle sebe, takže mezi nimi nevznikne viditelná spára. Na první pohled působí jednolitě.

Pozor na údržbu

Součástí dodávky linolea je návod na údržbu. Ta je podobná, jako u podlahovin z PVC – stírá se jen vlhkým hadrem. Na linoleum však nepoužíváme chemické prostředky (saponáty a podobně)! Místo nich do vody přidáme speciální tekutý vosk, který ochraňuje přírodní povrch před znečištěním a obroušením.

Výhody a nevýhody

Linoleum je trvanlivější, dobře tlumí kročejový zvuk, je odolné proti propálení, antistatické a ekologické (biologicky rozložitelné). Je však dražší než PVC a méně odolné proti vodě. Podlahovina z PVC má dobrou tvarovou stálost, odolnost vodě a chemikáliím a je levnější než linoleum. Naproti tomu nemá tak elegantní vzhled, je méně trvanlivé, hůře tlumí zvuk a jako odpad zatěžuje životní prostředí.

Článek z RPN č. 12/2010