Dům a stavba

Potřebujete rychle zabetonovat plot nebo sušák na prádlo? Šestiminutový beton je ten pravý parťák. Jak na to?

Postavit nový plot, například z pletiva a ocelových sloupů, není nic složitého, zejména pokud máte k dispozici pomocníka v podobě „sloupkového betonu“. O co se jedná? Je to již z výroby připravená suchá betonová směs, kterou pořídíte ve všech hobbymarketech a ve 25kg pytlích (Cemix 9330). Nejdůležitější vlastností tohoto betonu je rychlost tuhnutí, což konkrétně představuje čas do 6 minut. Proto je „sloupkový“ beton vhodný k rychlému ukotvení všech možných sloupků. A nemusí to být jen plotový sloupek, ale třeba tyč sušáku na prádlo, držák zahradního osvětlení apod.

Cemix Sloupkovy beton 9300
Zdroj: Cemix

Jak na to?

Hned na začátku je třeba ještě říci, že k tomu, abyste ukotvili plotové sloupky, nepotřebujete žádnou elektřinu, natož nářadí v podobě míchačky nebo vrtačky. Postup je takový, že nejprve se vykope v zemi díra. Chcete-li mít jistotu, že sloupek vydrží v zemi velmi dlouhou dobu, pak ji vykopejte do hloubky 80 cm, protože to je nezámrzná hranice. Kdyby totiž zem zespodu promrzla, mohlo by docházet k pohybům sloupku nahoru a dolů, a také by sloupek začal nejspíš rezivět.

Tak to je hloubka díry. Neméně důležitá je také její šířka. Volíme ji tak, aby na každé straně od sloupku bylo minimálně 20 cm betonu. To znamená, že pokud bude mít sloupek průměr 5 cm, tak díra v zemi by měla mít rozměr 45 x 45 cm. Dodržet rozměry je pro životnost konstrukce opravdu důležité. Máme-li díry v zemi připravené, můžeme začít betonovat. První vrstvu betonu provedeme na dně díry, kterou předtím ještě navlhčíme. Nyní nasypeme zhruba 10cm vrstvu směsi a zalijeme ji vodou. Tak aby se voda tak akorát vsákla. Tato první vrstva vytvoří podloží pro sloupek.

zabetonování sloupku
zabetonování sloupku | Zdroj: Cemix

Počkáme 5 minut. Během této doby beton vytvrdne. Nyní konečně vložíme sloupek a začneme s jeho fixací betonem. Sypeme vrstvu po vrstvě vždy po 10 cm. Každou vrstvu zalijeme vodou a necháme samozřejmě vytvrdnout. Na to potřebujeme vždy maximálně 5 minut. Tak postupujeme směrem nahoru. Poslední vrstvu provedeme tak, aby měla malý spád. To znamená aby měla tvar vrcholu kužele nebo jehlanu. Důvod je ten, aby nám voda nestékala směrem k trubce, která by mohla po čase rezivět. A pozor, aby se voda v poslední vrstvě nedržela, je třeba ji dobře vyhladit. Takto budeme postupovat u každého sloupku.

zabetonovaný sloupek
A pozor, aby se voda v poslední vrstvě nedržela, je třeba ji dobře vyhladit. Takto budeme postupovat u každého sloupku. | Zdroj: Cemix

Shrnutí na závěr

Sloupkový beton je obětavý a rychlý pomocník, který nevyžaduje žádnou speciální zručnost a proto jeho zpracování zvládne úplně každý. Není potřeba žádné elektrické nářadí. Čas na vytvrzení je pouhých 6 minut. Nicméně zátěž, například montáž latí, je možné provádět až na druhý den. Sloupkovým betonem je možné kotvit na zahradě či v okolí domu všechny možné sloupky včetně sušáků na prádlo, dětské houpačky, stojanu schránky na dopisy atd. K dostání je v 25kg balení ve všech hobby marketech, stavebninách apod.

zabetonovaný sloupek
Zdroj: Cemix

www.cemix.cz

ZDROJ: PR článek společnosti LB Cemix, s.r.o.