Dům a stavba

Na tyhle 4 kroky při výběru garážových vrat nezapomínejte

Garáž u rodinného domu je dnes v podstatě nutností. Garážová vrata zajistí pohodlný a bezpečný příjezd i odjezd.

garážová vrata výběr

Umístění garáže

Stáj pro koně pod kapotou by měla být co nejblíže k vjezdu na pozemek a také co nejblíže k domu. Odjezdy a návraty tak budou pohodlné a bezpečné. Garáž, která není součástí domu, je jednoduché zabezpečit odpovídajícími vraty a systémem zamykání. Pokud je garáž spojena s obytným prostorem domu, je to jistě velmi pohodlné, když můžeme po zaparkování vstoupit rovnou do předsíně. Jedná se však i o slabé místo z hlediska zabezpečení domácnosti. Nejen garážová vrata, ale i vstupní dveře z garáže proto musí splňovat stejné bezpečnostní požadavky jako hlavní vstupní dveře do domu. Dveře vedoucí z garáže do interiéru by také měly být kouřotěsné a dobře zvukově izolované, aby se pach ani hluk nedostaly do obytného prostoru. S výměnou starých garážových vrat bychom neměli otálet. Chatrná stará vrata mohou snadno přilákat zloděje, protože je jasné, že zde je mnoho překážek nečeká.

Diskuse: Garáž jako součást domu, nebo samostatně stojící?

Terén a prostor pro vrata

Umístění garáže značně ovlivňuje výběr typu vrat. Pokud je vjezd přímo z chodníku, musíme zvážit, jestli zvolit v minulosti nejvíce používaná rozevírací křídlová vrata. Při jejich otevírání můžeme značně omezit průchod po chodníku. Jisté omezení pro tento typ otevírání může znamenat i například svažitý sjezd. Zvolíme proto raději vrata rolovací, sekční nebo výklopná. Systém otevírání a  pohon není obtížné instalovat ani v rámci rekonstrukce. Vše je otázkou prostoru, který máme k dispozici uvnitř garáže, a zejména výšky stropu. Rolovací, výklopná i sekční vrata vyžadují minimálně 15 cm prostoru pod stropem. U výklopných vrat také musíme počítat s určitým volným prostorem před garáží. V současné době jsou nejpoužívanějším typem vrata sekční, která se skládají z pevných lamel a mohou se otevírat od stropu nebo do boku.


Estetika je důležitá

Garáž je považována za technické zázemí domu. To však v žádném případě neznamená, že bychom měli rezignovat na estetiku. Výběr modelů a povrchů vrat je opravdu bohatý a vrata mohou domu slušet. Vždy vybíráme model, který odpovídá charakteru domu. Lze také od jednoho výrobce pořídit vrata ve stejném designu jako bezpečnostní vchodové dveře. Estetické prvky jako nerezové doplňky nebo digitální potisk propůjčí vratům jedinečnou tvář. Vrata mohou nenápadně korespondovat s fasádou nebo naopak ladit s okny a dveřmi či střešní krytinou. Někteří výrobci spolupracují s renomovanými designéry, což jistě ocení ti, kteří mají rádi originalitu a chtějí svému domu propůjčit jedinečnou podobu.

Bezpečný vjezd

Téměř každodenní tělocvik a zdržování se s otevíráním a zavíráním vrat si lze ulehčit instalací elektrického pohonu na dálkové ovládání. Zároveň se tak vrata dají začlenit do bezpečnostního systému domu a lze je snadno monitorovat i ovládat přes aplikaci v telefonu nebo počítači. Dálkové ovládání je skvělým pomocníkem a v neposlední řadě umožní bezpečný návrat domů i v pozdních nočních hodinách, jelikož není nutné vystupovat z auta a vystavit se tak případnému útoku v liduprázdné ulici. Kvalitní zámky a pojistky proti násilnému otevření ještě zvýší ochranu nemovitosti. Samotný pohon a všechny součásti jsou vybavené bezpečnostními prvky pro ochranu osob, vozu i vrat. Užitečným doplňkem je například optická lišta, která okamžitě detekuje překážku v dráze vrat a zastaví je. I vrata vybavená elektrickým pohonem by měla mít možnost manuálního ovládání a zamykání pro případ výpadku elektřiny. Pokud není k dispozici elektrický přívod, stále je možné instalovat posuvná garážová vrata se solárním napájením a akumulátorem.

Text: redakce
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů