Dům a stavba

KNAUF představuje novinky pro stavební sezonu 2014

Společnost Knauf přichází se dvěma novinkami – první z nich se jmenuje Vermiplaster a druhá Sheetrock. Rozhodně zajmou svými vlastnostmi, takže pokud stavíte dům, je to to pravé pro Vás!

Mezi výhody nové sádrové požární omítky Knauf Vermiplaster patří rychlá a snadná aplikace, protože omítka díky svým vlastnostem bez problémů přilne jak k oceli, tak k betonu, dále schopnost ochrany tvarově složitých konstrukcí, nízká hmotnost, vysoká vydatnost a funkčnost trvající po dobu životnosti stavby. Navíc lze omítku nanášet na konstrukce i bez použití penetrace. Díky svému složení rovněž umožňuje použití v prostorách, kde dochází ke skladování nebo manipulaci potravin. Omítku lze nanášet obvyklým PFT G4 omítačkou, přičemž  aplikaci je možné provádět pouze při teplotách nad +5 °C. Pro dokonalou funkci ochrany konstrukce je nutné, aby aplikační firma kontrolovala v průběhu nástřiku předepsanou tloušťku omítky, která je definována technickým listem v závislosti na konstrukci, a také její vydatnost, to znamená podíl vody ve směsi.

Požární sádrová omítka Vermiplaster se zařadila mezi pasivní prvky požární ochrany, kterými se společnost Knauf již řadu let věnuje. Až dosud však nabízela pouze produkty z oblasti suché výstavby. Patří mezi ně zřejmě nejrozšířenější sádrokartonová deska Knauf RED, která se používá u konstrukcí příček, předsazených stěn, podhledů, obkladů sloupů a nosníků atp. Požární ochrana desek Knauf RED je do 60 a v některých případech do 90 minut. Jádro desek  je tvořeno směsí sádry a skelných vláken, zatímco povrch je z kartonu. K deskám RED se dále řadí i desky  Diamant, Topas a Massivbauplatte. S podobnými protipožárními vlastnostmi se setkáváme u dřevovláknitých desek Knauf Vidiwall, které jsou určeny pro dřevostavby. Speciální deskou je Aquapanel, což je cementová deska vhodná do vlhkého prostředí včetně exteriéru, a která nabídne požární odolnost podhledů a příček 45 respektive 60 minut.  Speciální kategorii tvoří sádrovláknitá deska Fireboard, která má na rozdíl od jiných desek povrch tvořen skelnou tkaninou, což výrazně zvyšuje protipožární odolnost na 90 respektive 120 minut.

Tmely SHEETROCK® jsou primárně určeny pro tmelení a finální stěrkování sádrokartonu, omítek a betonů. Vynikají zejména v jednoduchosti nanášení   a to v tenkých vrstvách, dále výbornou přilnavostí k podkladům, pomalu nabíhající závěrečnou pevností nutnou pro aplikaci malby či tapety, a navíc jsou velmi snadno brousitelné.
Kromě standardních pastózních univerzálních tmelů nabízených v několika velikostních baleních jsou nyní v prodeji rovněž krycí nátěry, výztužné pásky a rohové profily pro několik úprav rohů nebo hran desek. Jde v podstatě o systém výrobků zvyšující v maximální míře efektivitu a kvalitu výsledné práce. Vše je doplněno o nářadí a pracovní nástroje usnadňující aplikační možnosti a zvyšující rychlost montáže.

Nově nabízený výrobkový systém Knauf SHEETROCK® se „tematicky“ zaměřuje zejména na úpravu povrchů sádrokartonu před malováním, dále na úpravu povrchu betonu a jeho celoplošné dokonalé vyhlazení a také na úpravu a vyrovnání omítkového systému. Nosnými produkty jsou SUPER FINISH a FILL & FINISH LIGHT. Oba tmely mají dokonalou konzistenci umožňující snadné nanášení a vyhlazení. SUPER FINISH je základní tmel pro finální tmelení sádrokartonu, betonu i omítek, přičemž jeho vinylová báze umožňuje dokonalé a pevné spojení s podkladem bez tvorby vzduchových bublin. Jeho materiálové složení umožňuje i přemrznutí tmelu při transportu, aniž by se snížily jeho aplikační a užitné vlastnosti. FILL & FINISH LIGHT je vylehčená verze pastózního hotového tmelu s vysokou vydatností. Tento tmel se nepropadá a velmi dobře vyplňuje prohlubně. Je možné s ním finálně stěrkovat hladké podklady jako je sádrokarton, beton i omítka a je také vhodný i pro základní tmelení sádrokartonu s hranou AK. Tyto tmely doplňuje celý sortiment ocelových vysoce pevných a odolných rohových profilů. Tyto produkty osloví všechny, kdo chtějí snadno, rychle a bez prasklin stěrkovat a tmelit nejrůznější podklady. Ideálním pomocníkem jsou především pro malíře a štukatéry.