Dům a stavba Poradna

Jak zabránit tvorbě bublinek ve spárovací maltě

Dotaz: Ve spárovací maltě mezi obkladem se objevily dírky velké přibližně jako špendlíková hlavička. Jak tomu mohu zabránit? Jaroslav, Veľký Krtíš

nanášení barevné spárovací malty mezi obklady

Na začátek spáry očistěte

K tomuto jevu dochází velmi často. Jde o drobné vzduchové bublinky. Po jejich prasknutí zůstává na povrchu spáry maličká dutinka. Existuje velmi jednoduchý způsob, jak tomu zabránit. Pro každé spárování platí, že spáry je potřebné očistit od zbytků lepidel. Spárovat můžete ve chvíli, kdy je lepicí malta dostatečně vyschnutá a vytvrdnutá. Doba schnutí bývá uvedena u lepidel a lepicích malt.


Vlhká hubka eliminuje tvorbu bublin

Spárovací maltu je potřebné nanášet gumovou stěrkou do mezer mezi obkladem. Po úvodním přibližně 15minutovém zaschnutí (spárovací malta se nepropadává ve spáře ani nelepí na prst) se plocha vyspárovaného obkladu přetře navlhčenou hubkou, z níž neteče voda. Takto nanesenou vodní vrstvu je potřebné nechat přibližně 2 minuty působit a přebytečnou spárovací maltu smýt vlhkou hubkou, kterou je potřebné často vymývat v čisté vodě. Tím se drobné vzduchové bublinky na povrchu spáry vyplní. Po zaschnutí se může případně objevit šedý povlak, který můžete z povrchu obkladů očistit suchým hadrem.

Mohlo by vás zajímat: Nenáročná montáž keramických dlaždic na terče (Pracovní postup)

Text: Andrea Dingová ve spolupráci s firmami
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů