Dům a stavba

Jak vybrat ten správný okap?

Výběr materiálu je velmi podstatný a každý investor by si měl nejdříve odpovědět na otázku, co od okapového systému očekává. Nejčastěji je to požadavek na dlouhou životnost a bezúdržbovost. Z hlediska životnosti budou na prvním místě asi měděné okapové systémy. Jsou zde však i další kritéria pro výběr, jako je ekologická nezávadnost, která je podstatná pro zákazníky, kteří chtějí využívat dešťovou vodu například pro zalévání zahrádky. V tomto případě už musí měď z kola ven a jako adekvátní materiál lze doporučit švédské lakované okapové systémy vyráběné technologií s předlakované oceli. Tyto materiály mají dlouhou životnost a jsou ekologicky nezávadné, přičemž nabízí možnost volby z deseti barevných odstínů a můžete tak snadno sladit okapový systém s barvou střechy, fasády či okenních rámů. V nabídce jsou také okapové systémy titanzinkové, nebo pozinkované.

Pojďme se podívat na jednotlivé materiály detailněji, které si můžeme rozdělit do dvou skupin, na materiály klasické a materiály moderní.

Klasické materiály

Pozinkovaná ocel je jeden z nejstarších a dodnes hojně používaných materiálů pro okapové systémy. V dnešní době se jedná o cenově nejdostupnější okapový systém, což je ovšem vykoupeno nutností údržby systému v podobě provádění nátěru. Vzhledem k tomu, že se nátěr musí po několika letech pravidelně opakovat, je otázkou, zda bude takovýto okap ve finále opravdu cenově nejvýhodnější.

Titanzinkové okapové systémy mají dlouhou životnost bez nutnosti natírání a dají se spojovat tradičním způsobem, tedy letováním. Mohou být vhodnou volbou pro zákazníky, kteří preferují bezúdržbovost a nepožadují okapy v barvě.

Měď je materiál s nejdelší tradicí a teoreticky s nejdelší životností. Pokud hledáte tradiční materiál s patinovým vzhledem a vynikající životností, může být měď ta správná volba. Na druhé straně je nutné se smířit s tím, že měď oxiduje a postupem času mění svůj vhled a barvu, která přechází od lesklé měděné, přes hnědou, černou až po finální zelenou měděnku. Tato oxidace bývá často nestejnoměrná, povrch je mapovitý. Vzhledem k tomu, že dešťová voda, která proteče měděnými okapy je kontaminovaná měděnkou, není možné její další využití například pro zalévání zahrádky. Je také nutné počítat s vyšší investicí a s tím, že měď je lákavý materiál pro zloděje.

Lindab Rainline disponuje mnoha praktickými prvky – lapači nečistot, filtrační vložkou apod.

Moderní materiály

Okapové systémy z předlakované oceli, jsou vyráběny z pozinkovaného ocelového plechu vysoké kvality  s povrchovou barevnou úpravou. Na vstupní materiál (svitek) jsou předem naneseny veškeré ochranné vrstvy včetně finálního povrchu, ještě před tím než se z něho začnou tvarovat jednotlivé prvky. Tato technologie zajišťuje stejnoměrné pokrytí ochrannými vrstvami a to i na těžko dostupných a namáhaných místech. Tyto okapy jsou vyráběny plně automatizovanou technologií, za použití nejmodernějších výrobních linek. Díky tomu je zajištěna unikátní přesnost výroby jednotlivých prvků. Přesnost komponentů je podstatná pro finální sestavení okapového systému, pro jeho 100% funkčnost a dokonalý a kompaktní vzhled celku. Velkou výhodou je především výběr z několika barevných odstínů, což dovoluje barevně sladit okapový systém s celkovým vzhledem domu.

Okapové systémy dodatečně práškově lakované, jsou vyráběny z pozinkovaného ocelového plechu a následně povrchově upravené. Technologie výroby spočívá v dodatečném nalakování již hotového výrobku. Tento postup nezaručuje stejnoměrné pokrytí vrstvou laku a to především na vnitřních plochách jednotlivých prvků. U těchto okapů se jedná obvykle o kombinaci několika materiálů (povrchových úprav), což má za následek nestejnoměrné stárnutí jednotlivých prvků a následnou rozdílnou změnu odstínu podokapních žlabů a svodů vůči ostatním prvkům systému.

Hliníkové okapové systémy se vyrábějí jak s přírodním povrchem, tak s povrchovou úpravou dodatečným lakováním. Hliník nepodléhá korozi a jedná se o poměrně odolný materiál s dlouhou životností. Hliníkové systémy nevykazují takovou pevnost jako okapy ocelové.  Z materiálů, které jsou zde uvedené, má hliník největší tepelnou roztažnost, a při návrhu okapového systému je nutné s tím počítat. Výhodou je především výběr z několika barevných odstínů, což dovoluje barevně sladit okapový systém s celkovým vzhledem domu.

Plastové okapy se objevují spíše výjimečně. Jejich výhodu je výroba menších rozměrů a tak se častěji používají pro odvodnění menších ploch, jako jsou balkony, terasy, altánky atd. Nekorodují. Nevýhodou je menší barevná stabilita a menší pevnost a nejsou tak příliš vhodné do horských oblastí. Nemají příliš atraktivní vzhled.
Výběrem vhodného materiálu to ale zdaleka nekončí. Jak vybrat kvalitního výrobce okapových systémů?
Ještě stále hodně lidí se orientuje podle ceny, ale je potřeba si uvědomit, že pokud Vám někdo nabízí dva výrobky a tvrdí, že mají naprosto stejnou kvalitu a funkčnost a přitom jeden z nich je o polovinu levnější tak zde asi nebude něco v pořádku. Je potřeba vzít v potaz jakou investici bude okapový systém do budoucna vyžadovat z hlediska údržby, nebo oprav z důvodu nekvalitního materiálu a pochybného zpracování jednotlivých prvků.

Stylové pojetí svodu dešťové vody. Lindab Rainline v individuální úpravě.

Další kritéria pro výběr kvalitního okapového systému:

1. Požaduji okapový systém s dlouhou životností a v tom případě také požaduji záruku!(Renomovaní výrobci   lakovaných okapových systému nabízejí záruku až 30let)

2. Chci spolehlivou a stabilní značku, na kterou se budu moci obrátit i za několik let, značku která mi je schopná podat dostatek informací a nabídnout skvělý servis.

3. Požaduji systémové řešení – podstatné jsou jednotlivé prvky a jejich zpracování, tak, aby jednotlivé komponenty vytvořili funkční a vzhledově dokonalý celek.

Pokud se budete držet těchto kritérii, nemůže Váš výběr dopadnout špatně. Asi neseženete nejlevnější okapový systém na trhu, ale budete po mnoho let spokojený a investice se Vám vrátí.

Detail okapového systému Lindab Rainline

Splňuje vše, co je třeba….

Systém, který s přehledem obstojí ve všech výše uvedených kritériích,  je systém švédského výrobce Lindab. Jedná se o jeden z nejflexibilnějších okapových systémů na světě. Všechny prvky systému do sebe perfektně zapadají a jeho sestavení je snadné a rychlé. Vzhledem k tomu, že se jedná o předlakovaný ocelový plech,  může být systém Lindab Rainline poprávu nazýván bezúdržbovým. Nutnost natírání je nahrazena stálobarevnou povrchovou úpravou, která nejen že dodává okapům jakožto stavebnímu prvku atraktivní vzhled, současně dlouhodobě chrání plech před korozí. Jedinou pravidelnou údržbu tak představuje občasné vyčistění žlabů a svodů od spadaného listí. To, že se jedná o skutečně originální okapy od Lindabu, je možné snadno ověřit: některé prvky systému jako například žlabový kotlík, žlabové čelo nebo objímka svodu totiž mají na sobě jasně vyražené logo Lindab.