Dům a stavba

Jak jsme přesouvali koupelnu ze 70. let aneb Naše zkušenosti a postřehy

Rozhodli jste se, že vám stará koupelna ze 70. let nevyhovuje? A nespokojíte se jen s rekonstrukcí, ale rovnou se rozhodnete pro její přesun? Tak to jste na správném místě, protože přesně takovou rekonstrukci máme za sebou, takže vám poradíme.

renovace, bourání staré koupelny
Zdroj: Shutterstock

Nebojte se zásadní změny

Jakákoliv změna vyžaduje nasazení a rozhodnost. Přesun koupelny je náročný, protože musíte myslet na více věcí. Připravte se na spoustu prachu, sutě, bourání, řešení elektrických rozvodů, odpadu a vody, ale konečný výsledek rozhodně stojí za to. Věřte nám, že jakmile zapojíte do práce bourací kladivo, které zničí první kus zdi, už vás to nepustí zpět.

Stará koupelna před rekonstrukcí
Stará koupelna je minulostí | Zdroj: Bára Kocmánková

Plánujte dopředu

Než se ale vůbec do nějakého bourání pustíte, vše si dobře promyslete. Na přestavbu interiéru nepotřebujete sice projekt, ale pokud máte někoho, kdo vám poradí, rozhodně toho využijte. Ta rada se totiž bude týkat zejména napojení inženýrských sítí, tedy zmíněné elektřiny, vody a odpadů.

V našem případě jsme měli tu výhodu, že v místě, kam jsme se rozhodli koupelnu přemístit, už se jedna nacházela, a sice přímo pod ní, v přízemí. Natažení inženýrských sítí tedy bylo jednodušší, i když se kvůli tomu musela rozbourat spodní koupelna.

rekonstrukce koupelny, původní odpad
Takto dopadla spodní koupelna, abychom se dostali k původnímu odpadu a na něj napojili nové trubky | Zdroj: Bára Kocmánková

Měli byste mít jasnou představu, kam chcete koupelnu přemístit, jaké budou její rozměry a kam instalujete její vybavení, zejména záchod, umyvadlo, vanu nebo sprchu, případně pračku a sušičku. Ještě před rekonstrukcí je také dobré pořídit obklady na zeď, kolem vany, podlahu a samotné vybavení. Čím dříve vše budete mít k dispozici, tím lépe.

Větrání a topení

Nezapomeňte na vhodné odvětrávání a vytápění. Jestli v koupelně bude okno, máte velkou výhodu. Koupelny bez okna ovšem potřebují více, než jen otevřené dveře. Ideální je pořízení elektrického větráku, jehož ústí můžete směřovat buď do nepoužívaného komína, nebo na půdu.

V případě topení se lze úplně odstřihnout od systému, pokud topíte například plynem. V současnosti se dají sehnat levné, ale efektivní elektrické žebříkové radiátory, které nezaberou místo a ještě si na ně můžete pověsit ručníky. Koupelna vyžaduje dostatek vzduchu a tepla, v podstatě jde o nejvytápěnější prostor v domácnosti.

Na týden k babičce nebo kamarádům

Do plánování samozřejmě patří i to, že budete několik dní pravděpodobně bez vody a možnosti koupání. Pokud máte příbuzné nebo přátele, u kterých je možné přečkat, máte vyhráno. Proto se k rekonstrukcím koupelen často využívají například prázdniny, kdy mohou být děti u prarodičů.

Kam se sutí a dalším odpadem?

Počítejte s tím, že při bourání staré koupelny a stavění nové, budete potřebovat objemový kontejner, který vás vyjde na nějakých 2 800 Kč. My jsme bourali tři příčky, drážky ve zdech a část podlah. Kontejner jsme naplnili za 4 dny.

Nezapomeňte, že materiál z bourání je nutné třídit. Do takového kontejneru patří omítky, cihly, hlína, písek, ale i kachličky, stejně tak tam můžete hodit umyvadlo, záchod. Rozhodně do něj nevkládejte sklo, dřevo, plastové trubky, ani kov. To patří do tříděného odpadu. Suť totiž řidič odváží přímo na skládku, ne do sběrného dvora..

Tip: Veškerý kov, včetně litinové vany naložte zvlášť a odvezte do sběru. Pokud ho máte hodně, můžete získat pár tisícovek na účet.

Nečekané problémy jsou běžné

V momentě, kdy začnete kopat do země a ještě k tomu v patře starého rodinného domu, očekávejte různé potíže. Například my jsme narazili na dřevěný trám. Naštěstí se nám před ním podařilo vybourat dostatečný prostor pro všechny trubky.

Dalším problémem byly křivé zdi, strop a podlaha. Ta se dá naštěstí srovnat nivelováním, ale strop a zdi už mohou být na rekonstrukci horší, zejména při stavění příček a instalaci kachliček. V našem případě to se zdmi bylo tak špatné, že jsme se rozhodli před ně navrtat hliníkové profily a sádrokarton.

bourání podlahy
Při probourání podlahy v patře jsme narazili na trám | Zdroj: Bára Kocmánková

Drážky dostatečně hluboké

Pokud vrtáte nebo kopete cesty technické sítě, dělejte je dostatečně hluboké a široké. Do jedné drážky totiž půjde trubek více, minimálně tři (samotný odpad, teplá a studená voda). Někde trubky se také budou křížit a v případě, že disponujete elektrickým kotlem na ohřev vody, který chcete umístit mimo koupelnu, musíte se do dané místnosti rovněž přes zeď probourat. Kondenzátor nezapomeňte také napojit na odpad.

Dimenzování inženýrských sítí může být pro amatéry problém. Stejně jako u rekonstrukce elektřiny si drážky vysekáte sami, ale pokud nemáte zkušenosti, přenechte napojení trubek vodaři.

Tip: Odpadní trubky musí mít určitý sklon, aby se nezanášely a voda odtékala do kanalizace. Ideální sklon od zařízení je 2 až 3 cm na metr délky.

Výsledná podoba inženýrských sítí před instalací sádrokartonu.
Výsledná podoba inženýrských sítí před instalací sádrokartonu | Zdroj: Bára Kocmánková
Odtok kondenzátu z elektrického bojleru se sifonem, který zabraňuje úniku zápachu
Odtok kondenzátu z elektrického bojleru se sifonem, který zabraňuje úniku zápachu | Zdroj: Bára Kocmánková

Hydroizolace chrání koupelnu před vlhkem

Hydroizolace v koupelně je naprostým základem. Jde o vodotěsný nátěr, který chrání stěny před zatékáním vodou z různých spár. Nanáší se ve dvou vrstvách s odstupem 24 hodin. Hydroizolaci nanášejte na podlahu, zdi i do všech rohů, kde je umístěna vana nebo sprcha, umyvadlo a toaleta. V případě vany nanášejte nátěr i 2 metry nad jeji okraje, protože jakmile se v ní budete sprchovat, voda dostříkne poměrně vysoko.

Zabudování vany

Máme pro vás radu ohledně zabudování vany. Nestavte ji jen na nožky, ale pro jistotu její konce položte na zídku z tvárnic. Zajistíte tak dokonalou stabilitu. Vanové nožky pak nastavíte už jen podle podlahy, případně některou z nich podložíte nějakým tvrdým materiálem. Mezi sifonem a podlahou mějte dostatečnou mezeru, nejlépe 5 nebo 8 centimetrů.

Obezdívka vany se nejčastěji dělá z tenkých tvárnic. Díky tomu dokážete položit dokonale rovné obklady.

Někdo vanu zabudovává pár centimetrů do stěny, někdo ji ke stěně jen přitiskne pomocí kovových podpor. Tam, kde se vana dotýká stěny lze použít molitanový pásek nebo sanitární silikonový tmel.

Co zvládnete sami?

Pro jistotu připomeneme, co teoreticky zvládnete na rekonstrukci koupelny sami:

  • Bourání
  • Sekání drážek a výkop odpadu
  • Připevnění profilů a sádrokartonu
  • Stavbu příček z tvárnic
  • Zasádrování elektrických kabelů
  • Nanesení hydroizolace
  • Nivelování podlahy
  • Omítkování
  • Instalace obkladů a dlažby
  • Instalaci a napojení vany, umyvadla, toalety a dalšího zařízení

Co raději přenechat odborníkovi:

  • Vodotopenářské a elektrikářské práce
  • Instalaci obkladů, pokud jsou složitější
  • Cokoliv, na co si sami jednoduše netroufáte

Koupelnou to nekončí

Připravte se na to, že v případě bourání původního prostoru koupelny, musíte nově vzniklou místnost dát do pořádku. To znamená nejen uklidit, ale také opravit podlahu, zdi, případně strop. V našem případě jsme místo koupelny postavili novou kuchyni.

Otázkou je také elektřina. Pokud ji povedete z rozvodné skříně z přízemí, musíte se prosekat do koupelny v patře. Anebo přistoupíte k celkové rekonstrukci elektřiny v celém patře s novým rozvaděčem.

Samozřejmě je samotná rekonstrukce koupelny levnější a méně náročná, než její přesun na nové místo, ale věříme, že vám naše rady pomůžou v obou případech.

Text a foto: Bára Kocmánková