Dům a stavba

Čeká vás rekonstrukce? Jděte na to s YQ!

Stavění s YQ? Co to znamená? Chytré, kvalitní a spolehlivé stavění s pórobetonem značky Ytong.

Rodinný dům postavený z komponentů Ytong

Na počátku vzniku nového materiálu stála inovace – švédský architekt Axel Erikson vyvinul pórobeton před sto lety. Jeho výroba vychází len z několika základních surovin – písek, cement, vápno a voda se díky pokročilé technologii dovedou změnit v moderní, spolehlivý, zdravý a odolný materiál pro jakýkoli typ stavby.

Kvalita a prémiovost značky Ytong závisí na technologiích a také surovinách nejvyšší jakosti. Proto jsou vybráni pouze dodavatelé, u nichž je tato kvalita dlouhodobým standardem. Důraz je kladen také na lokální původ – doprava nečiní nadbytečnou ekologickou zátěž. Kontrolu kvality určuje samozřejmě ČSN, která stanovuje povinná kritéria, další zárukou je také ISO, které výrobce pravidelně obnovuje. Důležitou roli v prémiové kvalitě má ale řada interních zkoušek, které jsou nařízené v rámci celého koncernu a jsou v mnoha kritériích náročnější než normy stanovené ČSN. Koncern disponuje akreditovanými laboratořemi v Brucku, kde probíhá pravidelná kontrola a měření.

Svépomoc a YQ si rozumí

Ytong je mezi svépomocnými stavebníky oblíbený zejména protože neklade velké nároky na řemeslné znalosti a také pro svou snadnou tvarovatelnost, díky níž je minimum stavebního odpadu. Systémové stavění s Ytongem však znamená mnohem širší možnosti, jak stavět efektivně a bez rizika. Představuje kompletní řešení stavby – kromě tvárnic a překladů jsou to díly pro výstavbu stropu, střechy, schodů a prvků pro povrchové úpravy.  Pokud vás čeká kompletní přístavba či rozsáhlejší rekonstrukce, při níž budete stavět obvodové zdivo, nabízí se jako řešení například tepelněizolační tvárnice Ytong Lambda YQ. Má dosud nejlepší vlastnosti z celého sortimentu Ytong – vyniká zvýšenou pevností a zlepšenými tepelněizolačními vlastnostmi. K dosažení optimálního výsledku můžete použít i systémové doplňky, jako je například vnější tepelněizolační omítka, vnitřní tepelněizolační omítka a hlazená vnitřní stěrka.  S nimi můžete i jako „hobby stavitel“ postavit celou stěnu, kde jsou v maximální míře eliminována rizika tepelných mostů, je zaručena dlouhá životnost a bezvadné fungování i při teplotních výkyvech.

Interiér rodinného domu z Ytong materiálů

Příkladem zdařilé rekonstrukce je dům, kde se do svépomocné výstavby pustila majitelka, profesí stavební inženýrka. „Ytong jsem zvolila proto, že je lehký, dobře se s ním pracuje. V domě se s ním vyzdívaly štíty, které zůstávaly z části původní. Snadné řezání se vyplatilo hned v této části konstrukce,“ uvádí k projektu. Také se rozhodla využít praktických vlastností systémového schodiště: „Dalším plusem bylo schodiště na míru. Původní schodiště jsem odstranila a na nové místo jsme postavili na podezdívku schodiště nové. Je lehké a nepotřebovalo žádné základy.“

Galerie

ZDROJ: PR článek společnosti XELLA