Dům a stavba

Dřevěné terasy

Terasa je vlastně místnost navíc. Tvoří nejpřirozenější propojení domu se zahradou a někdy i s bazénem. Optimální pro její zbudování bude tedy logicky přírodní materiál – lidmi odpradávna využívané dřevo, elegantní materiál, který léty získává patinu. Na rozdíl od jiných přírodních materiálů je navíc teplý a příjemný na dotek.

Připravila: Ivana Hudcová, foto: Wodplastic, Kettler, Deceuninck a archiv

 

Začínáme s budováním…terasa3

Nejprve je potřeba připravit podklad. Nejvhodnější je betonový. Také lze vyřešit podklad pomocí betonových terčů, umístěných pod podkladní hranoly (jejich zdvojením lze upravit výšku terasy). Stačí však i podklad na zemině z vrstvy 200 až 300 mm písku, štěrku či kamínků. Měl by být pevný, rovný a nebortit se. Nesmí v něm také zůstávat voda po deštích a je tedy nezbytné zajistit její odtok. K tomu slouží tzv. výškově nastavitelné terče, určené speciálně pro dřevěné venkovní terasy. Používají se v místech, kde je potřeba se vyrovnat s různými výškami podkladu, srovnat spád či právě vytvořit prostor pro odtok dešťové vody pod rošty. Teprve na podkladní rošty se totiž připevňují vlastní palubky.

Není-li terasa vyvýšená a rošty spočívají přímo na zemi, bylo by chybou krýt zeminu pod nimi geotextilií v jinak pochopitelné snaze zamezit růstu plevelů. To, co je žádoucí u rostlin, totiž že netkaná textilie zadržuje vodu, zde naopak vadí. Vznikající vlhkost působí na dřevo zespodu, shora na ně naopak praží slunce. Vede to například k průhybu palubek.

Při instalaci palubek na rošt je nutné počítat s objemovou nestálostí konkrétního druhu dřeva a ponechat mezi prkny, jež vlivem vlhka bobtnají či sesychají, mezery 4 až 10 mm.

terasa4Vhodné druhy dřeva

Vedle dřev evropských se nabízejí i ta exotická. Všechna časem šednou, což zvláště u dřev exotických mívá podobu naopak žádoucí stříbřité patiny. Kdo o šednutí nestojí, může jevu předejít vhodnými nátěry. Při budování dřevěných teras lze dále doporučit použití nerezových vrutů; zajistí, že rez kolem vrutu nezbarví dřevo. Existují však i materiály, jež mají vzhled dřeva, ale vytvořeny moderními technologiemi nabízejí neobyčejně praktické vlastnosti – třeba bezúdržbovost a živostnost 50 let. Jak se v tom všem orientovat…!?

Evropská dřeva

Borovice

Charakteristický pro ni je výskyt suků, výrazné letokruhy, pruhové fládrování a vysoký obsah pryskyřice, jež dřevo činí odolným proti vodě a povětrnostním vlivům, pružným a pevným. Povrch (nejen borovicových) terasových prken je přitom obvyklé zpracovat tak, aby byl vroubkovaný či drážkovaný.

Akát se vyznačuje velkou tvrdostí, stálostí a pružností. Obsahuje silice odpuzující škůdce. Používá se často ve styku s vodou. Je vyhledávané pro zlatavou barvu a vysoký lesk. Má životnost 30 let. Na terasy se hodí dřevo uměle vysušené, které nesesychá a nevyplavují se z něj barviva.

Sibiřský modřín charakterizuje řada drobných suků a husté letokruhy, díky nimž působí jeho textura živěji než u borovice. Barva přechází od červenohnědé po žlutou. Má vysoký obsah pryskyřice, vysokou hustotu a mechanickou i biologickou odolnost, dobře tedy odolává poškození hnilobou a hmyzem. Má sklon k tvorbě podélných trhlin.

Douglasie vyniká pravidelnou kresbu, výraznými letokruhy a pravidelnou texturou. Platí za jedno z nejlepších jehličnatých dřev, je pevnější v porovnání s ostatními. Má méně suků a pouze malý sklon k trhání a kroucení.

Exotická dřevaterasa_bazen

Merbau představuje díky extrémní stabilitě, vysoké odolnosti proti povětrnosti, plísním a škůdcům nepřekonatelný materiál do exteriéru. Jde o nejstabilnější dřevinu světa, u níž se objemové změny a vnitřní pnutí projevují nejméně. Výjimečná je i vysokým obsahem olejnatých pryskyřic. Ty se na dešti a při vysoké vlhkosti po několik týdnů částečně vyplavují ve formě hnědé tekutiny. Pozor na vyplavované látky, ať neobarví něco v okolí. Zbylé pryskyřice působí ve dřevě dál jako impregnace.

Ipe patří mezi nejtvrdší a nejodolnějších dřeviny s hustotou až 1350 kg/m3 (sibiřský modřín 650 kg/m3). Barva se pohybuje od černozelené přes červenou po hnědou, případně se světlými pruhy. Pro svoji tvrdost, stálost, oděruvzdornost a životnost 40 let je velmi vyhledávanou dřevinou na stavbu teras apod.

Massarandura je tvrdá téměř jako Ipe s velice dobrým poměrem ceny a kvality a s životností 30 let. Barva přechází od růžové přes červenou do tmavě hnědé a může být za deště vyplavována. Jako na všech exotických dřevech se na ní objevují droboučké trhliny, jež nemají vliv na užitné vlastnosti.

terasa2Bangkirai je velmi odolné, tvrdé a trvanlivé dřevo imunní proti houbám a plísním, které do něj díky jeho velké hustotě neproniknou. Toto tropické jádrové dřevo šedohnědé až načervenalé hnědé barvy je typické proměnlivým točitým růstem a někdy i malými otvory či trhlinkami po hmyzu na povrchu (ten však přežívá jen na živém dřevě a nemá vliv ne jeho kvalitu). Tříslovina tanin může být ze dřeva při dešti během prvních měsíců vyplavována a zbarvit omítku, kámen apod.

Kapur se řadí mezi středně tvrdá dřeva o průměrné hustotě 800 kg/m3 barvy žlutohnědé až hnědočervené. Dodává se pouze ve vysušeném stavu, proto je dřevo klidnější a stabilnější. Obsahuje kafrovou silici, kterou můžete z čerstvého dřeva cítit. Ostatní vlastnosti a parametry jsou podobné bangkirai.

Bukit je z kategorie lehkého tvrdého dřeva tmavočervené až světlečervené barvy, díky níž platí za jedno z nejhezčích. Rovněž se dodává pouze v uměle vysušeném stavu, což z větší části zamezí jeho deformacím. Jde o nebyčejně populární dřevo vhodné na stavbu teras, výrobu zahradního nábytku, na podlahy do interiéru, na dřevěné fasády, venkovní dveře a okna.

Z dalších exotických dřev je nejznámější teak. Existuje ale i dřevo iroko, přirovnávané k teaku za nižší cenu, dále angelim amargoso, červený cedr, garapa a jiné.

Extra tip:

Jak zamezit šednutí dřeva

Dřevo šedne v důsledku rozpadu vrchní vrstvy povětrnostními vlivy. Tuto vrstvu lze odstranit buď zbroušením či speciálním odstraňovačem šedi Aquanett. Ten zvládne i dřevěné terasy, jejichž prkna mají vroubkovaný povrch a nelze je zbrousit, má-li být drážkování zachováno. Pro udržení původního odstínu dřeva je třeba prkna natírat, a to nejlépe teakovým olejem. 

Moderní materiály

Komu vadí u dřeva nezbytné natírání, sesychání a kroucení, změna barvy, potřeba impregnace či zadřené třísky, může využít  nové materiály, třeba terasová prkna Silva Natur z bezúdržbového woodplastic® (směs dřevité moučky s polymery) s vytlačenou kresbou dřeva ve 4 přírodních odstínech. Opticky i pocitově působí jako dřevo a životnost má 50 let. Nepodléhá vnějším vlivům, nepraská, nekroutí se, nemusí se natírat. Hodí se nejen pro venkovní terasy, předzahrádky a chodníčky, ale i na balkóny, do koupelen, saun, zimních zahrad, k bazénům…

Další moderní materiál pro stavbu teras představuje například Twinson O-Terrace vyrobený ze dřeva a PVC. Spojuje přírodní vzhled, hřejivý pocit ze dřeva a trvanlivost PVC s minimální údržbou. Desky v 8 barevných kombinacích se neštěpí, nekroutí, odolávají parazitům a vodě. Jejich montáž je velmi jednoduchá. Díky skrytému systému nerezových spojek se připevní na předem připravený rošt a snadno začistí soklovou krycí lištou. Jde o prakticky bezúdržbový a trvanlivý materiál s garancí 25 let.

Nepřehlédněte