Dílna a hobby

Videonávod: Jak na renovaci staré komody s fládrovaným nátěrem

Jste milovníci starého nábytku? Je vám líto vyhazovat něco, co může ještě řadu let sloužit a dělat radost? Ale co ta vizuální stránka? Nikam se vám nehodí? Tak jste tu dnes správně! Společně se spolu podíváme na to, jak ze staré komody po babičce, která má už ledacos za sebou, vykouzlíme pomocí pár jednoduchých kroků skvost pro váš domov.

Fládrovaná komoda
Zdroj: Kateřina Kordík

Komoda, kterou ve video návodu opravíme, je fládrovaná. Fládr je přirozená kresba dřeva nebo nátěr, který ji imituje. Dříve se takovýto nátěr často používal hlavně pro zakrytí nedokonalostí na nábytku, který měl již nejlepší léta za sebou. Nebo bylo třeba vypořádat se s nedostatky pohledové stránky dřeva už z výroby, či vytvořit imitaci dřeva na jiném než dřevěném materiálu.

Fládrovaná komoda
Zdroj: Kateřina Kordík

Pokud se vám dostane do rukou takový kus nábytku, je nejdříve nutné uvědomit si, co od něj očekáváte a kolik energie chcete do jeho oprav vložit. Starý fládrovaný nátěr je totiž vícevrstvý a často na bázi pryskyřice, která při zahřátí lepí. Pokud chcete takový nátěr odstranit, běžně to obnáší hromadu práce, škrábání a ručního odbrušování. Proto jsme v tomto případě zvolili zachování dřeva pouze na desce.

Materiál

  • vodou ředitelná barva
  • metalický sprej
  • lazura
  • šablona
  • špachtle
  • štětec

Nástroje

  • horkovzdušná pistole
  • bruska a brusná houbička

Fládr je ve videu zahříván horkovzdušnou pistolí a stahován špachtlí. Poté je dobré zbytky fládru seškrábat truhlářskou škrabkou z oceli zvanou cidlina, kterou seženete v každém hobby marketu či železářství.

Fládr se nesnažte zbrousit pásovou bruskou, která pracuje ve vysokých otáčkách, díky kterým vytváří velké teplo – zahřeje fládr a ten vám zalepí brusný papír do pár vteřin. Pro dobroušení proto volíme excentrickou brusku na malé otáčky s velkou hrubostí papíru a poté zjemňujeme a můžeme použit již zmiňovanou pásovou.

Fládrovaná komoda
Zdroj: Kateřina Kordík

Vrhneme se na šuplíky. Jak už jsme si řekli, očistit fládr až na čisté dřevo není žádná hračka; v tomto případě to ale nevadí a fládr zbrousíme do hladka – zažloutlé skvrny na dřevě nebudou vadit. Přetřeme šuplíky krycí barvou. Poté přestříkáme metalickým sprejem a až zaschne, položíme na šuplík šablonu a tupováním štětcem budeme po tenkých vrstvách nanášet barvu.

Úchytky na nábytku odmastíme, zbrousíme jemnou brusnou houbičkou, aby se na kovu vytvořili mikroskopické drážky a metalický sprej na kov lépe přilnul.

Fládrovaná komoda
Zdroj: Kateřina Kordík

Pokud jste milovníky vintage stylu jako my, zkuste na nábytku vytvořit patinu. Nábytek tím posunete zase o level víš. A jak na to? Patinu lze vytvořit více způsoby. My jsme zvolili techniku suchého štětce a jeho otírání o hrany.

Galerie

Text, foto, video a realizace: Kateřina Kordík/Instagram Funkyfurnituree
Hudba ve videu: InShot.com