Dílna a hobby

Postavte si vánoční stromeček z palety, který se hodí na zahradu i do interiéru

V období krátkých dnů je pohled z okna do zahrady smutnější. Vylepšit ho v adventním čase mohou světélka pověšená na stromečku.

vánoční stromek z palety na zahradě
Zdroj: Miro Pochyba

Stromeček ze dřeva neopadává a dá se postavit nejen v interiéru, ale i venku. V interiéru může být buď hlavním vánočním stromečkem, nebo vedlejším – druhým, například v předsíni. Pokud ho natřete lazurou nebo barvou vhodnou pro vnější prostředí, parádu udělá před vchodem do domu, ale i na terase či na trávníku na místě, aby ho bylo vidět například z obýváku nebo kuchyně, podle toho, kde se zdržujeme nejčastěji.

Jistým limitem ve vnějším prostředí bývá přívod elektřiny. Pokud takovýto problém nemáme, zásuvku můžeme vybavit například časovým spínačem a světelný řetěz se rozsvítí a zhasne ve stanoveném rozmezí, nebo ho obsluhujeme ručně.

Pozor dáme při výběru světelných řetězů, které jsou obvykle určeny do interiéru. Dostupné jsou však i modely vhodné do exteriéru a mnohé jsou dokonce již vybaveny časovým spínačem přímo od výrobce.

Rozměry stromu

vánoční strom z palety technický obrázek
Zdroj: Kristián Križan
  • Stromeček může být každý rok jiný nejen použitými ozdobami, ale i barvou, kterou ho můžeme natřít.
  • Ozdoby se dají na stromeček připevnit několika způsoby, například pomocí hřebíků, oboustranné lepicí pásky, lepidla či aranžérské lepicí pistole. Dobrým tipem je použití samolepek, které jsou dnes dostupné i s vánočními motivy. Podle toho, kde a jak dlouho bude stromeček umístěn, se rozhodneme pro způsob upevnění ozdob. Po Vánocích zjistíme, zda se nám osvědčil.
  • Hotový stromeček jsme začali ozdobovat samolepkami zobrazujícími vánoční hvězdičky.
  • Pokračovali jsme omotáním světelného řetězu shora stromečku. Jeho konec upevníme buď vhodnou lepicí páskou, nebo tenkým drátkem.
  • Větší volná místa jsme vyplnili skupinkami oranžových bobulí. Pověsili jsme je na háček z drátku a na elektrický kabel řetězu.
  • Za kabel jsme sem-tam zastrčili suché stříbrné větvičky. Lze je i přilepit.
  • Menší mezery jsme vyplnili plstěnými andílky, které jsme přilepili lepidlem ke dřevu.

Tip na článek: Nejkrásnější vánoční inspirace! Od stromečku po adventní věnce

Omotání řeteze

Když světelný řetěz omotáme kolem stromečku, bude vysvícený z obou stran. Pokud to není náš záměr a raději bychom světelný řetěz co nejvíce chtěli využít na přední straně, dá se to. Na zadní stranu stromečku zatlučeme do dřeva na konec jednotlivých „větví“ hřebíky tak, aby vyčnívaly do prostoru cca 1 cm.

Řetěz pak vedeme z přední strany kolem hřebíku a zpět na přední stěnu. Nesmí to však být příliš napevno, aby se drátek uvnitř plastového krytu nezlomil. Myslíme na to, i když přeneseme stromeček zvenku, kde je nízká teplota, dovnitř, abychom ho odzdobili. Kov s nízkou teplotou je křehký, proto ho nejdříve necháme postát uvnitř i do dalšího dne, aby se ohřál, a až potom světelný řetěz odmotáme.

Výroba stromečku

  • Na výrobu stromečku jsme použili starou paletu. Desky na větve mají celkovou délku 252 cm, šířku 14 cm a tloušťku cca 1,7 cm. Nosná deska na kmen má délku cca 120 cm, šířku 9 cm a tloušťku 2 cm.
  • Podstavec jsme slepili z paletových špalků. Pokud máte doma 60cm hranol podobných rozměrů, ušetříte si práci s lepením.
  • Obrubová deska na zpevnění špalků podstavce má celkovou délku cca 110 cm, šířku 7,5 cm a tloušťku 1,7 cm (podle rozměrů stojanu).
  • Vymezovací hranolky vkládané mezi desky a nosník určují přesný pravidelný sklon. Díky nim získá stromeček zajímavější prostorový vzhled.
  • Pomocnými dřevěnými klíny si zajistíme desku při šroubování proti pružení.
  • Barvu jsme nanesli pomocí houby na nádobí a ihned jsme ji rozetřeli starým hadrem. Struktura dřeva se tím zvýrazní. Efekt bude ještě očividnější, když barvu po zaschnutí jemně přebrousíme brusným papírem.
  • Rozměry šablony z kartonového papíru, starého výkresu či dřevěného plátu si přizpůsobíme podle toho, jak velký stromeček se rozhodneme postavit.

Text, realizace: Marian Drobnica
Foto: Marian Drobnica, Miro Pochyba
Schéma: Kristián Križan