Dílna a hobby Zahrada

Jak vyrobit pařeniště s automatickou závlahou (video)

Rychlená zelenina patří ke zdravým jarním jídlům. Přenosné pařeniště postavené na slunci s ní udělá doslova zázraky.

pařeniště

Materiál

celkově 7 663 Kč

deska podlahová 1 895 Kč
smrk, 18 × 96 mm, délka 4 m, 14 ks
(resp. 3 balení po 5 ks)
hranol hoblovaný 250 Kč
smrk 30 × 44 mm, délka 2 m, 4 ks
okrasná lišta 450 Kč
hoblovaná 40 × 40 mm, délka 2 m, 2 ks
šrouby 110 Kč
3,5 x 40 mm, 120 ks; 5 x 50 mm, 8 ks;
4,5 x 16 mm, 46 ks (1 balení)
polykarbonátová deska 745 Kč
nová 100 x 105 cm, 2 ks
hliníkový lem 328 Kč
profil Al LPU 10 mm, 3 m, 2 ks
ochranný prostředek 142 Kč
na dřevo, Krovsan profi, bezbarvý, 1 l
panty (přívěsek truhlový), 4 ks 206 Kč
nábytková úchytka, 2 ks 52 Kč
rukojeť otočných oken, 2 ks 136 Kč
šroub s maticí M5,
podložka, 20 ks 52 Kč
držáky, 2 ks 52 Kč
rybníková fólie, 1 ks 380 kč
spojka PVC na hadici, 1 ks 20 Kč
rychlospojka, 2 ks 210 Kč
závlahová souprava, 1 ks 514 Kč
zavlažovací hodiny, 1 ks 762 Kč
hadice Evergreen 1/2“, 4 m 100 Kč
úchytka trubková, 1 ks 22 Kč
netkaná textilie, 1 ks 90 Kč
zahradnický substrát, 2 × 75 l 280 Kč
zahradnický substrát, 3 × 20 l 237 Kč
keramzit 8–16 mm, 2 × 20 l 360 Kč
silnovrstvá lazura bílá 270 Kč
750 ml

Nářadí

pilka
AKU šroubovák
nebo (vrtačka a šroubovák)
vrták průměr 3, 5, 15
záhlubník, pilka na železo
svěrák, svorky
sponkovačka
gumové kladivo
nožík nebo nůžky
štětec nebo váleček
brusný papír č. 240
metr, tužka
úhelník (vodováha)


Rozměry a počet desek

Základním materiálem je smrková podlahová deska s perem a drážkou 18 × 96 × 4 000 mm s čistou krycí šířkou 88 mm. Desky budeme řezat na dvě délky: 1 400 a 563 mm. Celkem budeme potřebovat 14 ks čtyřmetrových desek.


  • Délka 1 400 mm
    přední stěna 10 ks
    zadní stěna 12 ks
    celkem 22 ks
  • Délka 563 mm
    pravá boční stěna 12 ks
    levá boční stěna 12 ks
    podlaha 16 ks
    celkem

Nechte si poradit

  • Na okna budete potřebovat dvě tabule polykarbonátových desek. Prodávají je v rozměrech 10 × 1 050 mm.
  • Potřebné dva kusy 720 × 640 mm nařežete pilkou s jemnými zuby nebo kotoučovou pilou. Při řezání na pilu netlačte, pracujte s citem. Hliníkové lišty profilu U lze řezat pilkou na železo. Ochrannou fólii z polykarbonátových desek úplně odstraňte až na konci práce. Na přední stěnu jsme pod úchytky upevnili větrací pojistky oken. Použili jsme jen jednu část (pant s ramenem).
  • Potřebná velikost rybníkové fólie je 200 × 200 cm. Fólii vložte do úložného prostoru a ve výšce 30 cm ode dna ji rovnoměrně přisponkujte. U vyrovnávání spodních a bočních rohů si můžete pomoci latí nebo zbytkem podlahové desky.
  • Pět až deset centimetrů od zadní stěny vyvrtejte vrtákem díru s průměrem 15 mm do podlahy na otvor odvodnění. Podlaha je spádována do zadní části. Tyto otvory je vhodné vytvořit v několika místech, poslouží i jako provzdušnění záhonu.
  • Nyní můžete začít s vrstvením úložného prostoru záhonu. Nejdřív vsypte Keramzit Agro 8 až 16 mm – poslouží jako drenáž. Na keramzit položte netkanou fólii, která propouští vodu a zamezí zanášení drenáže substrátem. A nakonec vsypte substrát.
  • Zavlažovací hodiny Gardena se dají připojit na vodovodní kohoutek se závitem 3/4“ a 1“. Dobu zavlažování lze nastavit na 5 až 120 minut. Potom je třeba na půlcoulovou hadici upevnit rychlospojky. První se připne k hodinám, druhá k základnímu přístroji (regulátoru tlaku), který je upevněn na boku záhonu. Hadici si zakoupíte v délce podle vzdálenosti mezi vodovodním kohoutkem a místem, kde je uložen záhon.
  • Hadice se ukládá na záhon ve tvaru písmene S, kapacími otvory k rostlině. Držáky se upevní na hadici a podle potřeby se zapíchnou do substrátu, čímž se hadice zafixuje. Na konci hadice se vsune přiložená zátka.

„Vyvýšený krytý záhon – pařeniště, které jsem zhotovil speciálně pro jarní práce, vám přinese hodně užitku při vypěstování jarních sazenic rané zeleniny.“ Marian Drobnica

  • Řezání šikmých vrchních částí bočních stěn si usnadníte, když tři desky nařezané na 563 mm slepíte lepidlem na dřevo a po zaschnutí odřežete na potřebnou míru. (Pozor na pravou a levou stranu! Nesmí být totožné, ale mají ležet proti sobě!)
  • Tak jako při řezání vrchních dílů, i při skládání bočních stěn musíte dávat pozor, abyste nevyrobili dvě stejné. Před šroubováním je třeba otvory provrtávat o 0,5 mm menším vrtákem a záhlubníkem vyhloubit osazení pro hlavičky šroubů, předejdete tak praskání konců desek.
  • Hranoly dlouhými 1 360 mm spojíte levou a pravou boční stěnu. Použijte šrouby 5 × 50 mm, znova předvrtat a zahloubit díry.
  • Hranol na přední stěně upevněte 280 mm od země. Zadní hranol je třeba uložit o 10 mm níže, to je nutné pro vytvoření spádu podlahy kvůli odvodnění. Dbejte na správné pravé úhly, později to oceníte – opravdu platí staré známé: dvakrát měř, jednou řež.
  • Desky začněte ukládat odspodu perem nahoru. K dosažení těsnosti použijte gumové kladivo.
  • Na podlahu je třeba 16 desek dlouhých 563 mm. Pomocí zbytku hranolu označte rohy první desky, po odřezání ji uložte a upevněte spolu s dalšími čtrnácti.
  • Pokud jste správně používali metr, vodováhu a úhloměr a pokud jste pracovali přesně, šestnáctá deska bude mít šířku 44 mm. Na tuto šířku ji bude třeba podélně odřezat. Potom osaďte desky přední stěny.
  • Podlahu a stěny je dobré zpevnit úhelníky nebo zbytky hranolů. K upevnění úhelníků použijte šrouby do dřeva 4,5 x 16 mm.
  • U hranolů bude délka šroubu do dřeva o 15 mm delší než u upevňovaného hranolu.
  • Pro ukotvení pantů ke konstrukci záhonu bude možná nutné vyvrtat další díru. Záleží na zvoleném typu pantů. Na to je dobré myslet už při koupi. Při šroubování pantů vložte pod matice větší podložky. Označte a provrtejte nábytkové úchytky otevírání oken. Upevněte je přiloženými šrouby.
  • Na rohy záhonu upevněte okrasné lišty. Můžete zvolit kovové, hliníkové nebo jako my – z hoblovaného smrkového dřeva. Lišty jsme nalepili lepidlem na dřevo a zpevnili jsme je hřebíčky bez hlavičky. Po osazení jsme je natřeli lazurou.
  • Pro lepší manipulovatelnost při přenášení záhonu jsme na boky stěn upevnili plechové držáky, které jsou uchyceny šrouby M5 × 30 mm a z vnitřní strany pojištěny podložkou a maticí M5.

Nákresy v galerii

Odborník radí

David Benda

Jaro je ideálním obdobím

pro setí a sázení. Jestli chcete mít svůj kousek zahrádky plný květin, zeleniny nebo vlastnoručně vypěstovaných bylinek, pak je ten nejvyšší čas začít.
Vypěstovat si vlastní zeleninu nebo ovoce chce trpělivost a píli. Zkušenější zahrádkáři si troufnou na výsadbu rostlin od semínek, začátečníci si mohou v oddělení zahrady koupit už vyrostlé sazenice a rovnou se pustit do přesazování. Březen a duben jsou ideální dobou na zasetí většiny zeleniny a květin ze semínek. Předpěstované sazenice zasaďte nebo přesaďte ven až v květnu, chlad a mráz mohou totiž mladým rostlinám uškodit. I přesto je v prvních týdnech a na noc zakryjte netkanou textilií, ochráníte je tak před přízemními mrazíky.

Vzhůru do výšky

Ať už jste majitelem velké zahrádky nebo máte pouze kousek místa na balkoně, praktickým tipem pro pohodlné zahradničení jsou vysoké záhony a vertikální stěny. Mezi přednosti vyvýšených a vertikálních záhonů patří, že je práce s nimi pohodlná, šetří záda i kolena. Ze spodu je květináč chráněn proti šnekům, myším a napadení plevelem. Některá lze také použít jako pařeniště nebo pro předpěstování rostlinek. Vyvýšené záhony a vertikální rostlinné zahrádky jsou ideální pro všechny, kdo nemají dostatek místa pro klasické velké záhony, ale skvěle doplní i velkou zahradu.

Tipy na založení vysokého záhonu

Vysoký záhon nebo zahradní stěnu natočte ideálně směrem sever – jih, aby rostliny mohly optimálně růst a dařilo se jim. S ohledem na zavlažování je umístěte co nejblíže k vodnímu zdroji. Aby záhony zaručovaly správný růst rostlin, měly by být vyplněny třemi vrstvami – přírodní zábranou pro odvod vody, kompostem a substrátem. „Na spod vyskládejte řezivo a drobné větve, které poslouží jako přírodní odvod vody pro dobré provzdušnění. Na tuto vrstvu naneste půdní aktivátor a kompost, ty se postarají o tvorbu tepla a humusu v květináči. Nakonec můžete do připraveného květináče nasypat substrát,“ vysvětluje odborník.

Text, foto, realizace: Marian Drobnica
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů