Dílna a hobby

Jak opravit kapající kohoutek a vyhnout se drahému instalatérovi. Stačí vyměnit těsnění

Kapající vodovodní kohoutek není jen nepříjemný zvukový efekt, ale také zbytečná ztráta vody a peněz. Oprava kapajícího kohoutku je naštěstí relativně jednoduchý úkol, který zvládnete i bez odborníka. Zde je návod, jak na to.

Kapající kohoutek
Zdroj: Shutterstock

Příprava na opravu

Předtím, než začnete s opravou, je důležité si obstarat kompletní sadu těsnění. Při jedné operaci je totiž výhodné vyměnit všechna těsnění, čímž eliminujete možnost, že během opravy nebudete mít po ruce potřebný rozměr. Kompletní sady těsnění jsou dostupné v každém železářství nebo specializovaném obchodě s vodoinstalačním materiálem.

Postup opravy

Zastavení přívodu vody: Předtím, než začnete s demontáží kohoutku, je nutné zastavit hlavní přívod vody. Hlavní ventil se obvykle nachází blízko místa, kde voda vstupuje do vašeho domu. Po zastavení přívodu vody otevřete kohoutek, aby vytekla zbývající voda z potrubí.

Demontáž kohoutku: Pomocí vhodného nářadí odstraňte rukojeť kohoutku. Obvykle je třeba odšroubovat malý šroubek, který drží rukojeť na místě. Následně můžete rukojeť sejmout.

Odstranění poškozeného těsnění: Po odstranění rukojeti budete mít přístup k vnitřní části kohoutku. Pomocí kleští nebo jiného nářadí odšroubujte kryt, který drží těsnění na místě. Odstraňte staré těsnění, které je pravděpodobně opotřebované nebo poškozené.

Instalace nového těsnění: Vložte nové těsnění na místo starého. Ujistěte se, že je správně nasazené a sedí pevně. Poté znovu zašroubujte kryt, který drží těsnění na místě.

Složení kohoutku: Po výměně těsnění znovu namontujte rukojeť kohoutku. Ujistěte se, že všechny části jsou pevně a bezpečně zašroubovány.

Kontrola opravy: Po složení kohoutku znovu otevřete hlavní přívod vody. Pomalu otevřete kohoutek a zkontrolujte, zda přestal kapat. Pokud kohoutek stále kape, je možné, že těsnění nebylo správně nasazené nebo je potřebná další oprava.

Pokud kohoutek stále kape, je možné, že těsnění nebylo správně nasazené nebo je potřebná další oprava.
Pokud kohoutek stále kape, je možné, že těsnění nebylo správně nasazené nebo je potřebná další oprava. | Zdroj: Shutterstock

Preventivní opatření

Abyste předešli opakovaným problémům s kapajícím kohoutkem, pravidelně kontrolujte těsnění a kohoutky ve vašem domě. Pravidelná údržba může zabránit větším problémům a prodloužit životnost vašich vodovodních zařízení.

Oprava kapajícího kohoutku je jednoduchý úkol, který vyžaduje jen základní nástroje a minimální technické dovednosti. Dodržováním tohoto návodu ušetříte vodu, peníze a přispějete k ochraně životního prostředí.

GALERIE

Text: Juraj Koreň
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/zakladni-opravy-kapajici-kohoutek.html