Chovatelství

Povídám si s krávami…

Už jste viděli chovatele skotu, který každý den češe svoje krávy? My ano: Jiřího Míchala z Tejmova pod Javorníkem. Jeho krávy jsou sporé, rohaté a s dlouhou srstí. Zkrátka highland.

Připravila: RADKA ROLLEROVÁ

Foto: ZDENĚK ROLER 

„Chov těchto starobylých zvířat a založení farmy na šumavských stráních bylo přesně to, po čem jsem celý život toužil,“ říká majitel, který vystudoval učitelství tělocviku a matematiky a nyní pracuje ve strojírenství a mnoho let strávil v emigraci v Německu. „K chovu mne inspirovala návštěva Skotska. Když jsem tam tohle plemeno viděl, tak mi bylo jasné, čemu se chci jednou věnovat. Proč? „Třeba proto, že tohoto starobylého plemene se ruka šlechtitele nedotkla už tři sta let. Nevadí mu zima ani mráz, umí srůst s krajinou. A také to jsou zvířata ideální do hor, po jerseykách nejlehčí plemeno skotu, takže na svazích nevyvolávají erozi. A na horách jsem chtěl žít já.“

Před deseti lety se sen stal skutečností. V Tejmově koupil spolu s manželkou historickou usedlost, která sice volala po rekonstrukci, ale byly u ní krásné louky, pastviny a úžasný výhled.

Článek v úplném znění naleznete v RPN 3/2014.