Chovatelství

CHOVATELSKÁ PORADNA: Jak chovat psa a mít i hezkou zahrádku u domu

Není to dlouho, co se domácí mazlíčci začali přesouvat ze zahrádek u domu k nám do bytu. Přesto se i u venkovních psů zvyšuje zájem o péči, vhodné krmivo a výchovu. Otázkou zahrádkářů bývá, kde je zlatý střed mezi potřebami venku chovaných čtyřnohých parťáků a naší zelenou chloubou.

O:

Pořídili jsme si pejska na zahradu a obáváme se o okrasné záhony. Jak ho naučit, která území na zahradě má respektovat (nechodit tam)?

Nejlepší je dané území oplotit nebo sem pejskovi jinak zamezit přístup. Pokud to možné není, lze ho to naučit, ale trvá to déle a musíte počítat s možnými ztrátami. Toto území je nutné viditelně vyznačit, třeba nataženým provázkem. Pokud jej pejsek překročí, musí z vaší strany následovat povel „nesmíš“ a při návratu na správnou stranu „barikády“ následuje velká pochvala. Ať už slovně, nebo formou pamlsku. Na povoleném území je nutné pejska často chválit a odměňovat. Každopádně platí, že minimálně v začátcích v nepřítomnosti pána pes hranice respektovat nebude.

O:

Je možné psa naučit, aby se vyměšoval na procházkách, a nikoliv na zahradě u domu? Chtěli bychom kvůli vnoučatům zachovat čisté trávníky.

Pes považuje zahradu za své území, které je nutné označovat. Pokud vám vadí vyměšování na zahradě, nejúčinnější bude tam psa nepouštět, nebo třeba ohraničit konkrétní místo, kam se nedostane. Samozřejmě že když psa naučíte pravidelně chodit na procházky, může se problém výkalů na zahradě eliminovat, ale nezamezíte mu. Navíc pravidelnými procházkami v tomto případě znamená jít s ním alespoň třikrát denně ven.

O:

Kvůli počasí často řešíme, v jakých teplotách bychom měli psa vzít na noc do domu. Poradíte?
Všechno záleží na velikosti a osrstění psa, popřípadě na jeho věku a kondici. Malé psy a psy s krátkou srsti je nutné vzít domů ve chvíli, kdy dají najevo, že jim je zima. Velká plemena s dlouhou srsti mohou být venku i v mrazech. Speciální ohled berte na štěňata, psí seniory a nemocné psy. To jsou momenty, kdy je dobré zvířeti dopřát větší komfort.

O:

Chystáme se na příchod nového hlídače. Jakou by měl mít boudičku, když bude celé dny venku na zahradě?
Bouda především musí poskytovat závětří, nesmí do ní zatékat. Neměla by být moc velká, aby si ji pes mohl zadýchat. Bouda může mít i předsíň a oddělený prostor pro spaní, ale většina psů preferuje možnost vidět ven.

Text: Ing. Martin Kváš, odborník Brit :: Foto: isifa/Shutterstock