Atlas

Zdobnatka ořechová (mšice na ořechu, žluté mšice, žluté mušky)

Zdobnatka ořechová je mšice, která žije jen na ořeších. Okolo samičky je obvykle množství žlutavých larev. Kolonie škůdců se vyskytují na líci listů.

zdobnatka ořechová
Zdobnatka ořechová (Foto: Shutterstock)

Projevy

Jde o mšici, která žije jen na ořeších. Její početné kolonie se objevují na líci listů, okolo hlavní žíly, kde se vyskytuje okřídlená pestrá samička. Její hlava a hruď jsou tmavě hnědé, zadeček hnědožlutý s tmavými proužky a skvrnami. Okolo samičky je obvykle množství žlutavých larev. Kolonie škůdců vylučují množství sladkých lepkavých výkalů, kterými znečisťují listy a na nich se potom rozrůstají mikroskopické černé plísně. Při přemnožení škůdců se zhorší vyživování plodů. K nejintenzivnějšímu rozmnožování dochází v první polovině léta, později však ze stromů pomalu mizí. Na podzim kladou samičky na letorosty oválná vajíčka, která přezimují.

Chemická ochrana

Nepatří k závažným škůdcům, i když se na ořeších vyskytuje každý rok. Nezpůsobuje však výraznější škody, a proto není potřeba speciální chemická ochrana.

Ekologická ochrana

Při silném výskyty se porost vyplatí ošetřit přípravky BorOil nebo FerumOil, které mšice odpuzují a při vyšší dávce i vysuší.

Prevence

Výběr vhodného pěstitelského místa, přiměřený výživový režim, podle potřeby prosvětlovací řez a pravidelné odstraňování napadených listů zpod stromů, udržování pořádku v porostech.

zdobnatka ořechová; mšice na ořeších; pestré mšice; pruhovaná mšice; žluté mšice; škůdci ořechů; ořechy