Atlas

Erinóza (plstnatost) révy (chlupaté listy révy, zduřelé listy révy)

Listy révy, které ze spodní strany vypadají jako chlupaté a z vrchní jsou zduřelé, jsou napadené roztočem z čeledi vlnovníkovitých.

erinóza révy

Projevy

Škůdce saje rostlinné šťávy na spodní straně listů. Pletiva reagují tvorbou obrovských buněk, které vypadají jako chloupky, proto i název plstnatost listů. Připomínají houbové povlaky, které vytváří peronospóra na spodní straně listů révy. Při peronospóře se na vrchní straně těchto skvrn nacházejí olejové a později hnědé skvrny, při plstnatosti se vysátá místa na vrchní straně zduří a vznikají několik milimetrů velké hrbolky. Dospělí jedinci přezimují v blízkosti puků nebo v různých prasklinách v kůře, na jaře začínají být aktivní.

erinoza vinica2

Chemická ochrana

Potřeba je zrealizovat preventivní postřik révy v čase pučení sirnatými přípravky nebo krátce po vypučení přípravky určenými na předjarní postřik ovocných dřevin a révy. V první fázi je možné použít přípravky Kumulus WG a Thiovit Jet, v druhé Ortus 5 SC.

Ekologická ochrana

Použít je možné dravé roztoče, například druh Typhlodromus pyri, kmen Mikulov.

Prevence

Každoroční řez, správná výživa a precizní výběr pěstitelského místa. Důsledná kontrola zdravotního stavu révy a řešení problémů v počátečních stadiích.

erinóza révy; plstnatost révy; zduřelé listy révy; hrbolky na listech révy; škůdce révy; réva; hrozno