Atlas

Septoriová skvrnitost chryzantém (skvrny na chryzantémách)

Tmavě hnědé až černé skvrny na listech chryzantém způsobuje septoriová skvrnitost. Přečtěte si, jaké jsou možnosti ochrany.

Projevy

Projevuje se ve formě tmavších, tmavě hnědých nebo až černých skvrn na nejstarších listech. Během deštivějšího počasí bývají poškozené i výše položené mladší listy. Listy postupně žloutnou a usychají, kroutí se okolo stonku, rostliny jsou řídce olistěné.

Chemická ochrana

Použití přípravků Folicur koncentrát nebo Folicur AL (při zjištění prvních příznaků). Postřik je třeba aplikovat v době, kdy nesvítí slunce a nejsou avizované srážky, opakovat ho je třeba v 10–14denních intervalech.

Ekologická ochrana

Ošetření přípravkem BIOTON

Prevence

Pěstování chryzantém na slunečných a vzdušných záhonech, vyhýbání se přehuštěným porostům a volba řidšího sponu, zavlažování přímo ke kořenům, ne na listy. Přiměřené přihnojování a odplevelování porostů.

chryzantémy; septoriová skvrnitost; fleky; listy; hustý spon; voda na listech; usychání listů; žloutnutí listů; skvrnitost listů; hnědé skvrny na listech chryzantémy, černé skvrny na listech chryzantémy, fleky na listech chryzantémy; choroby chryzantém