Atlas

Rez švestková (skvrny na listech švestek, opadávání listů švestek)

Začali vám zo sliviek predčasne opadávať listy a na ich spodnej strane ste našli kôpky výtrusov? Zrejme sa jedná o hrdzu slivkovú.

rez švestková
Rez švestková (Foto: Shutterstock)

Projevy

Onemocnění způsobuje houba Tranzschelia pruni-spinosae. Projevuje se nafialovělými nebo žlutavými skvrnami na listech napadených stromů, ze spodní strany listů jsou přítomné typické práškové hromádky skořicové barvy. Koncem srpna můžeme na spodní straně listů pozorovat černohnědá ložiska spór. Při silnějším napadení dochází k předčasnému opadávání listů. Onemocnění se může objevit na švestkách, meruňkách, trnkách, ale i mandlích. Onemocnění přezimuje v opadaných listech nebo ve větvičkách, do kterých prorostlo mycelium.

Chemická ochrana

Při silném a opakovaném výskytu onemocnění můžeme použít listový fungicid – přípravek Zato 50 WG nebo přípravek Signum.

Ekologická ochrana

Odstraňování napadených listů, dobrá výživa stromů. Preventivně je možné použít přípravek NOVAFERM SIRIUS, který potlačí houbové choroby aktivací rezistence rostlin.

Prevence

Odstranění mezihostitelských rostlin rzi švestkové (sasanka pryskyřníkovitá) v blízkosti stromů a zahrad. Pravidelná kontrola stromů a důsledné odstraňování opadaného listí. Listy nedáváme na kompost, spálíme je.

skvrny na listech; švestky; meruňky; opadávání listů; výtrusy na listech; hnědé hromádky na spodní straně listů; houbové choroby; choroby švestek; choroby meruněk