Atlas

Didymelové odumírání maliníku (odumírání malin, skvrny na malinách)

Červenohnědé, někdy až fialové skvrny na stoncích malin a jejich postupné odumírání naznačuje, že rostlinu napadlo onemocnění didymelové odumírání maliníku.

didymelové odumírání
Didymelové odumírání (Foto: Shutterstock)

Projevy

Onemocnění identifikují nejdříve červenohnědé až fialové skvrny na stoncích malin. Ty později hnědnou a daná část odumírá. Následující jaro se na postiženém místě objevují drobné plodničky, ze kterých se uvolňují spory. Napadá hlavně bazální části výhonů malin. Když vypučí pod nemocným místem adventní pučíky, tak obvykle vytvoří metlovité slabé výhonkovité trsy.

Chemická ochrana

Účinně působí i měďnaté postřiky, které je možné použít v zanedbaných porostech, ale až po likvidaci nemocných rostlin.

Ekologická ochrana

Mechanické odstraňování a likvidace napadených rostlin. Ideálně na jaře nebo podzim.

Prevence

Problém se vyskytuje v porostech, které jsou staré, přehuštěné, často v půdách, které jsou chudé na živiny a příliš zásadité. Důležité je vysázet odolnější odrůdy a porosty udržovat v bezplevelném stavu. Velmi účinné je odrozené výhony ihned vystříhat z porostu a spálit. Vhodné je též nastýlat půdu rašelinou nebo dobře vyzrálým kompostem.

didymelové odumírání malin; fialové skvrny na stonkách malin; hnědé skvrny na stoncích malin; metlovitost malin; odumírání malin; maliny; choroby malin; červenohnědé skvrny na malinách; hnědé skvrny na stoncích malin