Atlas

Bílá a fialová skvrnitost listů jahod (fleky na listech jahod)

Objevili jste fleky na listech jahod? Mohou to být okrouhlé, tmavě olemované skvrny, které se postupně zvětšují. Při fialové skvrnitosti se zase tvoří nepravidelné, větší fialovočervené skvrny. Co s tím?

bílá a fialová skvrnitost listů jahod
Bílá a fialová skvrnitost listů jahod (Foto: Shutterstock)

Projevy

Na listech jahod vznikají okrouhlé, tmavě olemované skvrny a postupně se zvětšují. Skvrny často navzájem splývají, postupně jejich střed odumírá a získává bílé zbarvení. Při intenzivnějším výskytu skvrn mohou napadené listy usychat a odumírat. Při fialové skvrnitosti se zase tvoří nepravidelné, větší fialovočervené skvrny. Někdy pokrývají větší část listu, středy následně hnědnou, nezbarvují se ale do bíla. I v tomto případě více napadené listy odumírají. V obou případech se tvoří plodničky s výtrusy, které jsou původcem jarní infekce.

Chemická ochrana

Jahodiní je potřeba po sběru úrody ošetřit přípravkem Kuprikol 50 nebo Champion 50 WG. Neošetřujeme stále rodící a měsíční odrůdy jahod.

Ekologická ochrana

Mechanický a důkladný sběr všech poškozených listů, případně odumřelých, posekání porostu.

Prevence

Pěstování odolnějších odrůd, je možné sekání listů po sběru jahod; důkladné čištění jahodiní na začátku sezony i během ní. Přiměřený závlahový a výživový režim, udržování vzdušných porostů. Volba slunečného místa při pěstování.

bílá skvrnitost jahod; fialová skvrnitost jahod; skvrny na listech jahod; usychání listů jahod; jahody; choroby jahod