Zdraví

Zdraví: Kaleidoskop zajímavostí

Jablko proti rakovině: Snězte denně aspoň jedno jablko, nejlépe poránu, a můžete hrát v reklamě na zdraví. Funguje to jako prevence rakoviny tlustého střeva. Pektin obsažený v ovoci totiž podporuje biologický mechanismus, produkující protirakovinné látky během kvašení ve střevech. Jeho přítomnost ve střevech zvyšuje obsah butyrátu v trávené směsi, a ten působí výše zmíněným způsobem. „Náš“ léčitel J. Zajíček by to shrnul lapidárně: „Jablko je výborný čistič.“

Připravila: Ivana Hudcová, foto: archiv

Pomocníci z přírody

Přelom zimy a jara klade zvýšené nároky na naše zdraví, proto je dobré posilovat imunitu – a nejlépe přírodními prostředky.

cesnekČesnek je účinné přírodní antibiotikum, snižující krevní tlak i hladinu cholesterolu a uvolňující zahleněný krk.

Černý bez pomáhá zvýšit imunitu. Je vhodný při prevenci nachlazení a chřipky, usnadňuje vykašlávání. Čaj z něj použijte jako prostředek pro pocení.

Aloe vera, přesněji šťáva z ní, působí proti bakteriím, virům i kvasinkám. Upravuje trávení a střevní mikroflóru – základ silné imunity.

Oregano představuje přírodní antibiotikum, účinné proti bakteriím, plísním a virům. Pomáhá při onemocnění dýchacích cest a střevních infekcích.

Křen, chilli papričky, ostré koření pomáhají na ucpaný nos a bolavé dutiny. Stačí je přidávat do jídel.

zazvorBeta glukan najdete hlavně v droždí a některých asijských houbách. V těle aktivuje mikrofágy, které pohlcují a ničí původce infekcí.

Olej ze žraločích jater lidem, trpícím astmatem či alergiemi, posiluje imunitní systém, má vliv na krvetvorbu.

Třapatka nachová zvyšuje odolnost proti infekcím. Pomáhá při při rýmě, chřipce, zánětu horních cest dýchacích a průdušek.

Zázvor se používá čerstvý, nastrouhaný v jídle, kandovaný, děláme z něj čaj. Zabírá zvláště proti kašli a teplotě.

boroviceExtrakt z borovice zlepší paměť

Taky se označujete za „sklerotika“, protože neustále něco zapomínáte? Pak vás jistě potěší objev australských vědců, že francouzská borovice pobřežní má ve své pryskyřici látky, zlepšující numerickou i prostorovou paměť. Přírodní extrakt z kůry stromu, zvaný pycnogenol, tak obsahuje více než 40 bioflavonoidů – silných antioxidantů. O další důležitý poznatek tak doplnili výčet již známých pozitivních účinků zmíněné látky – pomoc při senné rýmě a alergickém astmatu, vliv na posílení cévní stěny, zlepšení krevního oběhu, ochrana před stresem, posílení imunity, redukce zánětů, zlepšení udpohyblivosti kloubů, zmírnění menstruačních obtíží, zlepšení elsaticity kůže, snížení rizika očních zákalů, zlepšení procesu hojení, pomoc při překonávání poruch pozornosti a hyperaktivity.

Článek z RPN č. 3/2011