Zahrada

Zahradní stroje pro ženy

Zahradní stroje a přístroje nemusejí vždy obsluhovat jen muži. Ženy chtějí být zvláště v dnešní době samostatné, řadu z nich práce na zahradě velmi baví, ale oříškem může být obsluha některých složitějších strojů, vybavených spalovacím motorem. Pro ně jsou v sortimentu výrobců vyčleněny přístroje poháněné klasicky elektromotorem přes přívodní kabel nebo modernější, vybavené vlastním akumulátorem.

Připravil: Jaromír Malich; foto: autor a archiv firem AL-KO, Gardena a Stihl

Ženy si velmi často stěžují, že benzinové motory například u sekaček na trávu nenastartují, případně že je obtěžuje náročnější péče, spojená s pravidelnými výměnami olejů, filtrů apod. Vyšší hmotnost zas může u někoho ztěžovat manipulaci třeba při objíždění stromků, keřů a jiných překážek.  

Ideální kombinace: elektřina a plastystroje_pro_zeny

Přístroje pro ženy vybíráme nejen s ohledem na výkon, ale hlavním měřítkem by měla být především snadná obsluha a co nejnižší hmotnost. Podívejme se třeba opět do ráje zahradních sekaček: stroj se záběrem kolem čtyřiceti centimetrů je poháněn klasickým elektromotorem o výkonu kolem 1,3 kW. Je-li v konstrukci využit termoplastický materiál, nejčastěji pak akrylát-nitril butadien styren nebo ještě ve směsi s polykarbonátem, hmotnost pak nepřesahuje 15 kg. Pokud budoucí majitelka požaduje větší záběr kolem 45 cm, musí se spokojit s váhou zhruba o 7 kg větší.

Pro technicky náročné zákaznice má valná většina výrobců a prodejců k dispozici i velké elektrické sekačky, vybavené vlastním jednorychlostním pojezdem.

Strunové vyžínače s tělem z plastů dosahují běžně váhy kolem tří kilogramů. Podobně jsou na tom i plotostřihy. Drtiče větviček s elektrickým pohonem jsou na tom váhově poodobně jako sekačky.

Hlavními výhodami elektrické zahradní techniky je nízká hmotnost, malá hlučnost, nulové emise zplodin a velmi snadná údržba, samozřejmě ruku v ruce s často velmi příznivou pořizovací cenou.  Nevýhodu představuje omezený výkon a nutnost popotahovat za sebou přívodní kabel.

AKU přístroje: pohodlí za vyšší cenu

Sekačky, strunové vyžínače, řetězové pily a drobnější přístroje jako zastřihávače okrajů mohou nabídnout i pohon akumulátorem, což má své nesporné výhody. Nejedné ženě se bude velmi líbit, že je nezávislá na přívodním kabelu a při práci ji neobtěžuje hluk. Základem každého přístroje, pracujícího s baterií, je přípojka na tento akumulátor. Nedílnou součást balení představuje i nabíječ, který však ne vždy bývá součástí standardního balení, což je obvyklé zvláště u dražších přístrojů. Při koupi si u prodejce zjistíme, jak dlouho baterie udrží stroj v chodu. Pokud je kapacita akumulátoru taková, že vydrží méně než jednu hodinu, pro jistotu si s sebou vezmeme více peněz a zakoupíme ještě jeden navíc. Při práci pak můžeme jeden nabíjet a druhý mít připojený ve stroji. Hlavní nevýhodou akumulátorových strojů je především někdy značně vyšší pořizovací cena, šplhající občas i přes 15 000 Kč.

stroje_pro_zeny2Správná volba

Pojďme se společně podívat do nabídek dovozců a výrobců zahradní techniky. Drtivá většina z nich nabízí to, co moderní a samostatná žena požaduje.

Pro malé zahrádky: Zde je ideální například Gardena 32E PowerMax se záběrem  32 cm, sběracím košem o objemu 29 l a tělem z termoplastického materiálu. Hnací elektromotor poskytuje výkon 1,2 kW a hmotnost činí velmi nízkých 8,5 kg. Dovozce si za ni účtuje 2 990 Kč.

Elektrická sekačka: Na pomyslném trůnu této kategorie stojí STIGA Combi 48 S EL, vybavená ocelovým podvozkem se záběrem sečení 48 cm, kolečky s dvěma kuličkovými ložisky, velkým sběracím košem o objemu 55 l a dokonce i vlastním jednorychlostním pojezdem. Motor zde poskytuje výkon 1,8 kW. Tento masivní stroj s váhou 33 kg cenově vychází na 8 990 Kč, což není málo, avšak musíme vzít v úvahu celkově kvalitní a masivní konstrukci.

Strunová sekačka: Zajímavě zde vypadá AL-KO TE 600 za 1 890 Kč. Nabízí silný motor o výkonu 0,6 kW, celkovou hmotnost 3,7 kg a co je mnohem důležitější – otočnou sekací hlavu, což umožňuje vysekávat nepřístupná místa a dotvářet detaily. Strunová hlava této sekačky je poloautomatická. Velmi dobrou službu odvede i osvědčený český vyžínač ERGO NRE 011 s motorem o výkonu 0,35 kW a váhou 3,1 kg. Toto provedení má v základu vyžínací hlavu s ručním posuvem struny, my doporučujeme spíše provedení automatic za cenu 1 900 Kč. V nabídce je ještě silnější verze s dvěma strunami a výkonem 0,55 kW, která je cca o 500 Kč dražší.

Plotostřih STIHL HSE 52 nabízí za cenu 2 780 Kč výkon 0,46 kW, lištu dlouhou 50 cm a rozteč jednotlivých zubů 23 mm. Velmi zajímavým údajem je hmotnost, dosahující pouhých 3,1 kg.

Řetězová pila: Ani té se ženy nemusejí bát. AKU pila Stihl MSA 160 C nabízí mimořádný komfort obsluze. Váží pouhých 4,5 kg a lištou o délce 30 cm lze vyřezávat větve ze špatně přístupných míst. Cena je samostatnou kapitolou: vlastní pila vychází na 7 990 Kč, dále bude potřeba přikoupit akumulátor a nabíječku, takže konečná částka může být i více než 16 000 Kč. Pila to však vynahrazuje mimořádně dobrou ergonomií a dlouhou výdrží na jedno nabití.

Vertikutátor s elektrickým pohonem: V této kategorii je vcelku zajímavou volbou Dolmar EV 3918 o záběru 39 cm s plechovým šasí, textilním sběracím vakem o objemu 40 l a motorem o výkonu 1,8 kW. Celková hmotnost 25 kg patří k nižším a cena kolem 8 500 Kč je běžná u výrobků této třídy.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 9/2012.