Zahrada

Zahrada je i místem pro hraní

Rodinná zahrada by měla být koncipována tak

Malým dětem uděláme radost zejména pískovištěm a houpačkami. Větší děti si zkoušely zdatnost při lezení na stromy, dnes jim můžeme nabídnout prolézačky, žebříky a šplhadla. Uvítají také jednoduchý přístřešek, domeček i s okny a dveřmi, doupě ve větvích silného stromu či indiánský stan. Odrostlejší děti rády hrají různé míčové hry, takže by neměl chybět vhodný plácek, kde lze postavit branku, natáhnout síť nebo upevnit koš. K zábavě i osvěžení poslouží malý bazének a zahradní sprcha.

Místo na hraní

Děti nepotřebují k hraní velkou plochu, ani se na dlouho nezabaví v zahradě osázené vzácnými druhy květin a dřevin. Naopak, spokojí se i s malým pláckem, kde se ale cítí bezpečně, nepozorovány zvědavými sousedy, a odkud mohou kdykoli zaskočit domů. Ideálním místem pro dětské hry je oddechová část zahrady s trávníkem, bez kamenů a schodů a bez hlubokých vodních ploch, kde by mohly přijít k úrazu. Potřebné soukromí jim zajistí větve stromu, který vrhá na část plochy stín, nebo pergola či zástěna. Důležité je, abychom měli možnost děti kontrolovat. Letmý pohled z okna či terasy nám zajistí klid, aniž by je to rušilo ve hře.

Tradiční atrakce

Postavit pískoviště jako plastovou nebo dřevěnou skládačku je snadné. Ani s dodávkou písku to není složité. Pytel se speciálně čistým pískem je v supermarketech k dostání za přijatelnou cenu a stačí k naplnění jednoho malého pískoviště. K ochraně před znečištěním domácími mazlíčky slouží ochranná plachta nebo síť. Z módy nevyšly ani houpačky. Obvykle bývají vybaveny popruhy, kterými dítě upevníme, přesto nikdy nenecháme děti při houpání bez dozoru, což samozřejmě platí i u ostatních zařízení.

Oblíbené skluzavky můžeme na zahradě instalovat s běžnou dojezdovou dráhou (do písku nebo trávy), nebo s letní vodní dojezdovou dráhou, která dopad změkčí a zároveň učiní jízdu zábavnější. V tom případě je třeba počítat i s hadicí na kropení.

Šplhání a skákání

Děti si vybijí energii a zároveň si dobře protáhnou tělo zejména při šplhání a ručkování. K tomu slouží šplhadla všeho druhu: šplhací sítě, lana a provazové žebříky. A také ribstole a různě široké dřevěné žebříky. Oblíbeným nářadím se v poslední době stala trampolína. Na trhu je k dostání více typů a velikostí, obvykle s polstrováním a ochrannou sítí (není problém síť dokoupit). Jednotlivé typy se liší nosností, průměrem a počtem pružin a noh. Hlavními kritérii pro výběr jsou umístění a váha osob, které ji budou užívat – některé jsou vhodné i pro dospělé. Hřiště na zahradě by také měla nabídnout švihadla, ale stejně poslouží i dlouhá prádelní guma.

Sport pro větší

Jestli se větší děti na zahradě začínají nudit, je třeba ji oživit sportovním nářadím: Například basketbalový koš se síťkou se dá koupit buď samostatně (připevní se na vhodnou stávající plochu), nebo jako konstrukční celek k sestavení i svépomocí. Stůl na stolní tenis můžeme koupit fixní (s podstavcem z betonu), nebo jako mobilní na kolečkách, který lze umístit, kam na jakýkoliv vhodný povrch (dlažbu, pískovou plochu, trávník). Házení a chytání je zvláště pro dorůstající děti důležité k rozvíjení obratnosti, koordinace a síly. Neměla by tedy na zahradě chybět uzavíratelná bedna nebo koš s míči všeho druhu a velikostí – měkké míčky na líný tenis, pružné „hopíky“, míče na přehazovanou, vybíjenou, fotbalový míč a třeba i medicinbal.

Nafukovací městečko

Dnes může být na hřišti nebo na zahradě nafukovací téměř všechno. Koupit se dají nafukovací skluzavky, hrací matrace i celé domy v různých velikostech. Nafukovací předměty nabízejí pestrou škálu využití a dají se rozdělit zhruba na skákadla, domečky, skluzavky a sportovní atrakce. A pořídit si lze nejen nafukovací náčiní, ale i celé hřiště, bazén nebo ring, tedy nafukovací sportovní plochu. Na trávníku tak za pár minut může vyrůst celé nafukovací městečko – domečky, skluzavky, hrady, skákadla, skluzavky, bazénky i sportovní kolbiště.
?Zařízení si lze i pronajmout nebo krátkodobě půjčit. To je praktické třeba na dětskou narozeninovou oslavu.

Bazénky osvěží

Dětské plastové nafukovací bazénky o průměru kolem jednoho metru jsou k dostání ve velkém výběru. Oblíbené jsou i větší bazény, do kterých se s ratolestmi vměstnají dva dospělí.

Ačkoliv na první pohled vypadají mohutně, mnohdy je nafoukneme za necelých pět minut, složené nezaberou o moc více místa, než klasické nafukovací lehátko k moři, a ani cena nebývá nijak přemrštěná. Relaxační koupel si můžeme dopřát takřka kdekoliv, stačí tam jen bazén převézt a nafouknout. Bazén však musí být dostatečně zabezpečen i ve chvílích, kdy dítě jen pobíhá po zahradě. Obyčejná plachta na zakrytí ale nestačí, je třeba použít speciální konstrukci.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv firem a autora; vydáno v RPN 12/2012