Zahrada

Zabojujte proti škůdcům a plevelu bez chemie. Postačí na to suroviny, které máte doma

Chcete se zbavit škůdců, chorob a nedat šanci plevelu? Poradíme vám, jak to můžete provést pomocí jednoduchých domácích receptů.

Zdroj: Shutterstock

Kromě kupovaných přípravků na bázi rostlinných silic či výtažků, případně „dobrých“ parazitů a hub, můžeme vyzkoušet i vlastnoručně doma vyrobené postřiky. Základ pro ně nám často roste přímo v zahradě. Mnohé rostliny totiž přirozeně obsahují chemické látky, které jim slouží jako obrana proti chorobám a škůdcům a jsou účinné podobně jako přípravky, které si můžeme zakoupit. Stačí strávit trochu času přípravou a získáme základ na přípravu spreje, který je přátelský k přírodě a je téměř zadarmo.

Jediné, co si musíme zakoupit, je tekuté draselné mýdlo vhodné na zemědělské využití nebo čisté, takzvané kastilské mýdlo (dostupné v obchodech s produkty na výrobu domácí kosmetiky). Toto mýdlo zabezpečí, že se postřik lépe udrží na rostlině. Obyčejné mýdlo nepoužíváme, obsahuje totiž i mnoho přídavných látek.

Podělíme se s vámi o naše oblíbené recepty a způsoby, jak můžete bojovat proti škůdcům a plevelu bez chemie jen s použitím běžných surovin, které máte doma. Většina přípravků škůdce odpudí, ale nezabije. V zahradě je též vhodné aplikovat způsoby a postupy známé z přírodních zahrad, které přilákají přirozené predátory, jako jsou ptáci, žáby a slunéčka. Díky nim zabráníme nejhorším škodám. Silnější insekticidní odvary používáme jen jako poslední možnost, protože podobně jako chemické pesticidy mohou zabít i užitečný hmyz.

Česneková voda

Když stroužky česneku rozmačkáme, uvolní intenzivní pach na bázi sloučenin síry, který má odradit všechny, kdo je chtějí sníst. Když na rostliny aplikujeme postřik s týmiž sloučeninami, odpudíme většinu škůdců, od černé mšice makové (častá na fazolu) přes molice ve skleníku až po zelené mšice na růžích. Důležité je nešetřit na česneku. Budeme potřebovat dvě celé hlávky na jednu dávku.

česnek v nálevu
Zdroj: Shutterstock

Za suchého počasí stříkáme připravenou česnekovou vodou obě strany listů, dokud nejsou úplně smáčené. Opakujeme každý týden, v případě silného deště i po něm. Česnekovou vodu používáme co nejčerstvější, pak je nejúčinnější.

Použití: na mšice, slimáky, molice

Chilli sprej

Chilli sprej snižuje výskyt mšic, roztočů a molic nikoli zabíjením dospělých jedinců, ale tím, že jejich vajíčka obalí olejovitou vrstvou a zabrání líhnutí. Velmi dobře účinkuje na odpuzení savců, protože štiplavá látka kapsaicin pořádně popálí ústa jakéhokoliv savce, který se ho pokusí sníst. Na domácí výrobu postřiku poslouží jakékoliv chilli papričky, nejúčinnější jsou však ty nejpálivější.

Chilli v nálevu ve sklenici
Zdroj: Shutterstock

Rostliny stříkáme proti hmyzím škůdcům preventivně, tedy ještě dříve, než jsou napadeny. Před savci rostliny chráníme postřikem každých několik týdnů, po dešti však aplikaci zopakujeme. Listy sprej částečně absorbují, takže pokud například nemáme rádi pálivý salát, nestříkáme listovou zeleninu. Nádobku nespotřebovaného chilli spreje důkladně označíme a v lednici můžeme skladovat několik týdnů.

Použití: mšice, molice, roztoči, srnčí a jelení zvěř, veverky, zajíci a myši

Jak na přípravu česnekové vody a chilli spreje

  1. Vezmeme plnou hrst chilli papriček nebo dvě celé hlávky česneku (není nutné je loupat), nahrubo je nasekáme nebo nakrátko vložíme do mixéru. Pracujeme v rukavicích a vyhýbáme se dotyku tváře. Nemáme-li čerstvé chilli papričky, použijeme polévkovou lžíci prášku chilli.
  2. Nasekaný česnek nebo papričky vsypeme do zavařeninové sklenice a doplníme vodou. Zakryté necháme louhovat celou noc (česnekovou vodu) nebo až týden (chilli sprej).
  3. Scedíme přes gázu do nádoby a přidáme polévkovou lžíci kapalného draselného nebo kastilského mýdla. Přelijeme do uzavíratelné lahve a zřetelně označíme. Chilli sprej používáme neředěný, česnekovou vodu ředíme v poměru čtvrt litru na litr čisté vody. Zelenina může nasáknout pachy, proto postřiky před sběrem omezíme.

Dalších šest přírodních pesticidů

Pivo

Pivo je jedním z nejúčinnějších odpuzovačů slimáků. Nalijeme ho do výšky pěti centimetrů do nádoby, např. od rodinného balení jogurtu, a zakopeme do záhonu s okrajem kousek nad zemí, aby se v tekutině neutopili i brouci. Slimáci milují kvasící pivo, vlezou do nádobky, kde nastane jejich „opilý konec“.

Použití: slimáci

Listy rajčat

Když byla rajčata přivezena z Ameriky do Evropy, plody byly nazývány „jedovatá jablka“ a chvíli trvalo, než se začaly bez obav konzumovat. Nejsou to však plody, čeho se musíme obávat. Listy rajčat obsahují jedovaté alkaloidy, které odpuzují a mohou i zabíjet hmyz sající rostlinné šťávy. Nasekáme půl kila listů a necháme přes noc louhovat v litru vody. Scedíme a stříkáme.

Použití: mšice, roztoči

Rajčata
Zdroj: Shutterstock

Mléko

Studie prokázaly, že kravské mléko vystavené slunečním paprskům je účinné proti padlí. Používáme polotučné nebo nízkotučné mléko, protože tuk v mléku může způsobit zápach. Smícháme s vodou v poměru jedna ku jedné a roztokem jednou týdně, brzy ráno, postříkáme listy. Necháme půl hodiny zaschnout a potom zbytky setřeme.

Použití: cukety, réva, rajčata

Roztok z vody a kravského mléka působí na rostliny jako listové hnojivo a zároveň je pomáhá chránit před houbovými infekcemi.

Rebarborové listy

Obsahují mnoho kyseliny šťavelové, která je toxická pro nás (proto se rebarbora nesmí konzumovat ve větším množství) i pro sající hmyz (škodlivý i užitečný, proto používáme uvážlivě). Půl kila rebarborových listů vaříme půl hodiny v litru vody. Scedíme a postřik je hotový. Používáme jen na okrasné rostliny.

Použití: mšice, roztočci, molice

Citrusová slupka

Chceme-li ze záhonu vypudit kočky, citrusovou kůru nahrubo rozmixujeme a rozsypeme v okolí rostlin. Vydlabané slupky z poloviny pomeranče nebo grepu zase lákají slimáky. Rozložíme je po zemi vnitřkem nahoru a počkáme, než do nich vlezou. Potom je posbíráme a zlikvidujeme.

Použití: kočky, slimáci

pomeranč s oloupanou slupkou
Zdroj: Shutterstock

Mýdlo

Hmyz sající rostlinné šťávy dýchá otvory na zádech, takže pokud se nám podaří vytvořit na něm souvislou vrstvu, udusí se. Rozmícháme polévkovou lžíci tekutého draselného nebo kastilského mýdla v litru teplé vody, necháme vychladnout a postříkáme rostliny. Používáme jako poslední možnost, protože takto zničíme i užitečný hmyz.

Použití: zelené i černé mšice, housenky, molice, červci

Na plevel bez chemie

Stop rytí

Většina semen jednoletého plevele se nachází ve svrchních 20 až 30 centimetrech půdy, takže v momentě, kdy ji rýčem obrátíme, vystavíme je světlu a ony vyklíčí. Proto místa, která nemusíme rýt, raději jen mulčujeme.

Vroucí voda

Obsah právě vroucí rychlovarné konvice nebo vřelá voda slitá při vaření zeleniny či brambor úspěšně zlikvidují většinu druhů plevele opařením. Nalejeme ji na rostliny, které rostou v chodníku nebo na terase. Opakujeme podle potřeby během celého léta.

Elektrické nebo propanové odstraňovače plevele

Jde o malé, jednoduché a ručně ovládané přístroje, v podstatě hořáky, které cíleně namíříme na plevel. Působení vysokých teplot ho zničí. Stačí, aby zavadl, to je znak, že pletiva jsou nenávratně poškozená. Jsou nejlepší na používání proti mladému či právě klíčícímu plevelu. Opakujeme podle potřeby i každý týden. Propanové typy jsou závislé na kupování speciálních „bombiček“.

Využití kartonu

Ostříháme vrcholky trvalého plevele, včetně pýru, bršlice nebo svlačce a na půdu položíme dvě až tři vrstvy kartonu. Přikryjeme 10 až 15 centimetrů silnou vrstvou kompostu a vysazujeme. Možná budeme muset tuto proceduru zopakovat několik roků po sobě, ale obvykle to po čase plevel vzdá.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů