Zahrada

Zabarvená kůra stromů: Co s ní?

DOTAZ:
Při nedělní procházce jsem si povšiml velmi nápadného zbarvení kůry některých stromů. Především u starších jedinců byla kůra zbarvena do červena, u jednoho stromu pak do zelena. V tomto případě si myslím, že se jedná o výskyt řas, ale není červené zbarvení známkou výskytu škůdců? Prosím, poraďte.

Opravdu, především v extenzivních, neošetřovaných sadech se můžeme setkat s velmi nápadným zbarvením kůry. Kmeny i silnější větve bývají pokryty souvislými povlaky zeleného mechu, od kterého si při dotyku můžeme pořádně zbarvit ruce i oblečení.

Tímto mechem jsou ve skutečnosti řasy, což jsou nejprimitivnější formy rostlin. Tyto řasy jsou i součástí lišejníků. Některé druhy řas, které můžeme pozorovat na kmenech stromů, mohou mít i červenou barvu. Kromě toho, že špiní ruce i oděv, stromům neškodí a není nijak nutné snažit se je odstraňovat.

rasy

LIKVIDACE

Pokud se přece jen rozhodneme pro jejich likvidaci, můžeme použít měďnaté fungicidy, na které jsou velmi citlivé. Razantním prostředkem je pak zelená skalice (síran železnatý), která se však nesmí dostat na zelené části rostlin. Aplikujeme 0,5% roztok.

Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: autor, Isifa/Shutterstock