Zahrada

Vysejte si kukuřici: Je to snadné a zvládne to i začátečník

Sázení kukuřice zvládnou i začátečníci. Kukuřice potřebuje sluneční a teplé záhony s půdou bohatou na živiny, kterou je ideální obohatit kompostem. Pojďme se podívat na krátký návod jak na to.

Kukuřice na poli
Zdroj: Shutterstock

Pěstování této plodiny je jednoduché a vhodné i pro začínající zahrádkáře. Kukuřice prosperuje ve slunečných a teplých záhonech a v půdách kvalitně zásobených živinami. Půdu obohaťte v rámci přípravy o dostatek kompostu.

Rozhodnout se můžete pro pěstování cukrových nebo pukancových odrůd. Vysévejte v květnu, v tomto měsíci si však můžete vysadit i předpěstované sazenice.

Kukuřici nevysévejte do dlouhé samostatné řádky, tam by byl porost více ohrožený silným větrem. Vhodnější je výsev tří až čtyř semen do čtverce (hnízda).

Vykopání řádků
Kukuřici nevysévejte do dlouhé samostatné řádky. | Zdroj: Shutterstock

Volba vhodné odrůdy je důležitým předpokladem úspěchu. Kromě toho vysévejte opakovaně už od druhé poloviny dubna, což umožní postupný sběr úrody.

Výsev realizujte do připravených čtverců nebo řádek. Do hnízda dejte čtyři semena a ideálně 6 cm hluboko. Přihrňte půdou a během sucha zavlažujte.

Jak pečovat o kukuřici?

Když rostliny vytvoří první pravé listy, jemně odstraňte ty slabší. Zároveň je užitečné záhony pokrýt vrstvou mulče, ideální kompostem, který bude postupně poskytovat kukuřici potřebné živiny. Půdu kolem rostlin udržujte bez plevele a pravidelně zavlažujte, zejména před kvetením, po odkvětu a během růstu zrn.

Semena kukuřice
Volba vhodné odrůdy je důležitým předpokladem úspěchu. | Zdroj: Shutterstock

Text: Jana Komadelová, Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů