Zahrada

Konvalinky v zimě: Jak si vypěstovat jarní květy během chladných měsíců

Chybí vám pestrost jarní zahrady? Na rozkvetlé rostliny nemusíte čekat až do jara, potěšit vás mohou už nyní. Vyzkoušejte si vypěstovat například konvalinky. Jsou to stálice mnoha zahrad, ale i trvalky, které se mnohdy rozrostou více, než je žádoucí. Na místech, kde překážejí, je však nemusíte likvidovat, dejte jim šanci vyniknout jinak.

Konvalinky
Zdroj: Shutterstock

Rychlením si zajistíte rozkvetlé rostliny i v zimě. Před tím, než začnete, myslete na to, že konvalinkové podzemní oddenky musí projít obdobím chladu. Postačí měsíc, měsíc a půl. Masivnější konvalinkové pupeny si po tomto období můžete ve dnech, kdy nebude úplně zamrzlá půda, vykopat. Samotný proces rychlení konvalinky není složitý a výsledek stojí za to.

Podmínky pro konvalinky

Konvalinky ocení světlé, ale ne moc teplé (spíš chladnější) místo. Kvůli intenzivní vůni je však nepěstujte v ložnicích, dětských pokojích a ani na místech, kde obvykle relaxujete. Myslete též na to, že patří mezi jedovaté rostliny, a proto se nehodí do domácností s dětmi.

Rozkvetlé rostliny postřikujte vlažnou vodou, v bytech se sušším vzduchem by jim totiž mohly začít usychat listy i květní pupeny. Po odkvetení můžete konvalinky zkompostovat.

Vypěstování kvetoucích konvalinek krok za krokem

  1. PUPENY, které ukrývají květy, jsou obvykle masivnější a oblejší, ty listové jsou užší a zašpičatělé. Několik těch vhodnějších opatrně vyndejte z půdy a zkraťte nůžkami kořeny.
Pupeny konvalinky
Zdroj: Dano Veselský
  1. KOŘENY s pupeny soustřeďte do květináče a zasypte je vlhkým pískem nebo hoblinami. Předtím však nezapomeňte odstřihnout zbytky listů. Květináče potom dejte až do začátku rychlení do sklepa.
Kořeny konvalinky
Zdroj: Dano Veselský
  1. RYCHLENÍ trvá asi měsíc. Podzemní oddenky s pupeny vyndejte z písku a vysaďte do květináčů s kompostovou zeminou. Na povrch můžete nasypat trochu dekoračního kůrového mulče.
Rychlení konvalinky
Zdroj: Dano Veselský
  1. KVĚTINÁČE dejte po vysazení do místnosti s teplotou asi 25 °C a zakryjte je tmavým sáčkem. Zeminu zavlažujte. Když budou mít výhonky asi 10 cm, květináč odkryjte a dejte ho na chladné a světlé místo.
Pytel na květináči
Zdroj: Dano Veselský

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, Shutterstock
Zdroj: časopis V zahradě