Zahrada

TRÁVNÍK NA MÍRU: Správný výběr osiva a pravidelná péče

Základem pro úspěšné pěstování trávníku je VÝBĚR SPRÁVNÉHO OSIVA, který spočívá především v tom, jak budete svůj trávník v budoucnu využívat a jak vypadá stanoviště, na kterém budete sít.

1. REGENERACE, NEBO VÝSEV?

  • Trávník se po zimě probouzí při teplotě půdy okolo 5 °C. V tu chvíli můžete začít s údržbou a obnovou trávníku. Začněte úklidem spadaného listí, nahromaděných větviček a čištěním míst, které napadla plíseň sněžná. Nebojte se z trávníku již časně zjara odstranit odumřelé části trav. Jakmile se trávník po několika týdnech zotaví a hlavně provlhčí, provzdušněte jej vertikutátorem. Do míst, kde se trávník nezotavil, doplňte nové osivo z obnovující travní směsi.

 

2. RODINNÉ HŘIŠTĚ I OKRASNÉ ZÁKOUTÍ

  • Trávník do zahrady vybírejte podle toho, jak a k čemu jednotlivá místa využíváte nejvíce. Jiná volba bude na místa, kde si hrají děti nebo se pohybují domácí zvířata a je zde větší provoz, jiná volba padne pro místo na okrasný a dekorativní trávník.
  • Osiva se speciálně šlechtí, například pro to, aby tráva vydržela zvýšenou zátěž. To platí třeba pro dětský bazének nebo prolézačky, pro které je vhodná hřištní travní směs. Hřištní travní směs je velmi pevná, při vysokém namáhání je ale potřeba ji často kropit a přihnojovat.

 

3. VHODNÁ SMĚS SI PORADÍ I SE SUCHEM

  • Neuchytilo se vám standardní osivo a přemýšlíte, kde je chyba? Možná za to může poloha zahrady nebo nedostatečné množství zeminy. Právě kvůli těmto častým problémům byly vyšlechtěny směsi do stínu a sucha. Sice vyrůstají zpravidla pomaleji, dosahují ale klasické výšky a odolávají běžné zátěži.

 

4. NENECHEJTE KRTKY ZNIČIT ZAHRADU

  • Krtiny na pečlivě vypěstovaném trávníku občas potrápí snad každého zahrádkáře. Lze je odehnat s pomocí mechanických, elektronických nebo solárních plašičů. U krtčích nor můžete podle rad našich babiček nastražit i kočičí nebo psí chlupy, případně i lidské vlasy.

5. PLEVEL

  • Plevele se zbavíte ručním vytrháváním. Pokud se v zahradě rozmnoží plevel s oddenky a plazivými stonky, odstraňte je běžnými hráběmi. Zrádné však mohou být hluboko zakořeněné rostliny, jako například pampelišky či pýr. Nedaří-li se odstranit úporný plevel mechanicky ani za pomoci rýče, nezbývá než sáhnout po chemii – produktech, které jsou ale šetrné k životnímu prostředí.

Text: archiv redakce :: Foto: isifa/Shutterstock