Zahrada

Test travního žacího traktoru Honda HF 2622 HTE

Trávník se dá posekat mnoha způsoby, od ručního nářadí až po profesionální žací traktory. Záleží na tom, jak velkou plochu sečeme, kolik času jsme ochotni této práci věnovat a s jakou námahou.

travní žací traktor

Zahradní žací traktory Honda jsou všeobecně vybaveny řadou zajímavých prvků, které zvyšují žací a sběrné schopnosti stroje.

Plynule proměnný hydrostatický tempomat

Při sekání se traktor perfektně přizpůsobí pracovnímu tempu. Je to možnost plynulého nastavení a automatického udržování rychlosti jízdy přesně na požadované úrovni v závislosti na povaze terénu, kvalitě trávníku, výšky střihu a množství travní hmoty. To perfektně umožňuje hydrostatický tempomat.

Nucený průtok vzduchu žací komorou pro dokonalý sběr

Základním faktorem ovlivňujícím dokonalý sběr trávy je směr a množství proudícího vzduchu pod žací komorou. Zde je proud vzduchu vytvářen rotujícími noži a dále ještě podpůrnými ventilátory. Na každém ze dvou rotujících žacích nožů je přímo namontován podpůrný ventilátor, který se otáčí společně s nožem a doslova nasává dodatečnými otvory v horní části žací komory veliké množství vzduchu, který je pomocí tvarovaných proudnic na ventilátoru usměrňován patřičným směrem ke vstupnímu otvoru kanálu výhozu.

travní žací traktor

Výhozový kanál

Samotný kanál výhozu má tvar rozměrného kuželu, tím je efekt proudícího vzduchu maximální.  Zachycování trávy uvnitř kanálu výhozu a následné ucpávání je prakticky nemožné a během testování k němu nedošlo.

Sběrný travní koš

Aby zůstal zachován urychlený výstup vzduchu z koše, jsou tomu přizpůsobena i oka na tkanině sběrného boxu. Veškerá travní hmota se zachytí a proudící vzduch odchází. Omezenou prašnost zajišťuje nařasení tkaniny koše.

Synchronizované otáčení žacích nožů

Synchronizované uspořádání žacích nožů umožňuje použití nejenom větších žacích nožů, ale díky překrývání rotačních výsečí je perfektně pokryta celá travní plocha a nedochází k vynechání neposekaných míst. To vyžaduje časování rotace jednotlivých nožů o 90° vůči sobě bez možnosti náhodného pootočení. To je zajištěno ozubeným řemenem. Nože jsou při práci dostatečně pevné a nekroutí se. V místech překrytu vzniká efekt dvojitého seknutí travního stébla a tím rozmělnění na menší a lehčí částečky.

Mulčovací systém

Mulčovací systém se rychle a bez problémů ovládá pákou z místa řidiče. Jedná se o mulčovací klapku komínku výhozu trávy. Při otevřené mulčovací klapce je odnášena posečená tráva proudem vzduchu do koše a dochází k naprostému sběru. V druhém případě se přesunutím páky do polohy mulčování komínek uzavře a v prostoru žací komory se tak začnou travní stébla drtit na drobné částečky a pěchovat zpět do půdy trávníku jako přirozené přírodní hnojivo.

Elektromechanické vyklápění sběrného koše

Třešničkou na dortu je vyklápění sběrného koše pomocí elektropohonu s ovládacími tlačítky na přístrojové desce. To při práci ocení především ženy nebo senioři, kde není nutné vyvinutí poměrně velké síly při vyprazdňování koše s manuálním mechanismem.

Ne vždy se daří sekat optimální výšku porostu, a tak je rozhodujícím faktorem výkon stroje.

Elektromagnetická spojka žacích nožů

Elektronické ovládání žacích nožů je kombinací zapínání rotace a brždění rotace žacích nožů. Díky vysokému brzdnému účinku je dosaženo prakticky okamžitého zastavení nožů.

Bezpečnostní prvky

Travní traktor Honda HF2622 HTE je vybaven celou řadou bezpečnostních prvků pro ochranu obsluhy i přítomných osob, jako je pojistka sedadla obsluhy, kdy při náhodném opuštění sedadla dochází k okamžitému vypnutí motoru, vypínání sečení při couvání, a tím zabránění nechtěného poranění osob. Palivová nádrž je umístěna mimo prostor motoru, tedy do míst, kde není zvýšená teplota a riziko zápalu.

vertikutátor
Příslušenství – vertikutátor

Celkové hodnocení

Pro některé uživatele může být manuální vyprázdnění naplněného sběrného boxu trávou, který může, při vyšší vlhkosti, vážit i několik desítek kilogramů, obtížnější. Zde tuto práci traktor obstará stisknutím příslušného tlačítka na přístrojové desce. Se sečením o záběru 122 cm je možné se bez obav pustit i do rozsáhlé plochy o velikosti několika tisíc metrů čtverečních, jako jsou např. rozlehlé zahrady, sady, parky či fotbalová hřiště.

Velkým bonusem je snadná manévrovatelnost i na poměrně členitých travnatých plochách. Hřebenové řízení je přesné a poloměr zatáčení umožní perfektně „obkroužit“ keře, stromy, záhony nebo jiné překážky. Tomu přispívá i způsob ovládání rychlosti jízdy, kdy dle míry stlačení pojezdového pedálu plynule regulujete rychlost od nuly do 3,6 km/hod. Umístění sedačky, volantu a snadná dostupnost ovládacích prvků umožní i dlouhodobou práci bez pocitu únavy.

Motor traktoru je profesionální pohonná jednotka Honda GXV660, vidlicový ležatý dvouválec s rozvodem OHV, zdvihového objemu 688 ccm a výkonové kategorie 22 koní. U strojů, jakým je zahradní traktor, je velmi důležitá schopnost udržet si pod zátěží svůj krouticí moment, který je zde téměř 49 N.m.

Při testování traktoru jsem sekal i neudržovaný porost, který měl výšku 70 centimetrů a místy byl polehlý a podhnilý. Traktor zvládl bez problémů i takové nestandardní sečení, bez jakýchkoliv známek snížení výkonu motoru. Díky takové vysoké síle je možné bez problémů pohánět i příslušenství, jako je aktivní válcové zametání, čelní aktivní sypač inertního materiálu, sněhová fréza, sněhová radlice, vlečený nezávislý vertikutátor nebo návěsný vozík.

Testoval: Jan Kopřiva, spolupracovník časopisu Zahrada prima nápadů
Text: Jan Kopřiva
Foto: autor, Honda