Zahrada

Srpen v zahradě

Prázdniny pokračují a s nimi neustává ani nutnost pracovních aktivit v zahradě a kolem domu. Na co bychom neměli v průběhu srpna zapomenout?

Letošní sezona je naprosto extremní, co se týká výskytu drobných škůdců, především pak slimáků, které můžeme systematicky likvidovat sběrem nebo různými přípravky (Vanish, Ferramol, Nemaslug). Problém je taktéž s mšicemi, které v této době napadají především papriky – pak je zapotřebí přípravku Decis Mega nebo Pirimor 50WG.

Usušené palice česneku odstřihneme od zbytku rostlin a uložíme do bedýnky na suché a chladné místo. Začínáme postupně sklízet cibuli, zvláště tehdy, pokud nadzemní části začnou ,,polehávat“. Na volných záhonech vysejeme ředkvičku nebo salát pro podzimní sklizeň.

Protrháním mrkve, červené řepy nebo kořenové petržele získáme vyšší výnos v době podzimní sklizně.

Sklízíme a sušíme bylinky, jako majoránku, bazalku nebo dobromysl.

Vysadíme nové rostliny jahodníku. Sazenice můžeme nakoupit nebo si vypěstovat vlastní silné kusy s bohatým kořenovým balem a silným srdíčkem. Po třech až čtyřech letech je vhodné celou vegetaci zlikvidovat a nahradit novou generací na jiném záhoně.

Tyčkovým rajčatům zaštípneme vrchol. Prořežeme třesně a višně, dbáme, abychom řádně prosvětlili korunu. Po sklizni také prořízneme vegetaci u maliníku či rybízu.

Likvidujeme odkvetlá květenství okrasných jednoletek, vysíváme ,,studentské“ karafiáty, můžeme rozdělit a přesazovat kosatce.

Komentovat

Nepřehlédněte