Zahrada

Překrásné kvetoucí ibišky

Svými květy okouzlí snad každého. Pocházejí z teplých tropických a subtropických částí Asie, Afriky a Ameriky. Pojmenována byla podle egyptského posvátného ptáka ibise – ztělesnění boha Thovta, v řečtině zvaného Ibis.

Připravila: Ivana Hudcová, foto: archiv

V Evropě se rostlina začala pěstovat kolem roku 1600. Její nádherné květy se skládají z velkých okvětních lístků s výraznými dlouhými tyčinkami a pestíky. Plodem je tobolka. V našich obchodech se nečasteji setkáte s ibiškem Čínská růže (Hibiscus Rosa-Sinensis). Známe však více než dvě stě druhů ibišků.

Pokojové druhyibisek2

Potřebují slunné místo nejlépe s rozptýleným světlem, protože prudké slunce jim naopak škodí. Minimum představují pro ibišky tři hodiny slunečního svitu denně. Pokud se ho rostlinám nedostane, zpravidla vůbec nevykvetou. A pokud přece, dočkáte se jen květů mdlých a nevýrazných barev. Ibišky také nemají rády průvan ani chlad! Chlad vadí především kořenům. V létě ocení rostliny teploty kolem 25 °C.

Důležitá je i vyšší vlhkost vzduchu a udržování stále vlhkého substrátu. Ovšem pozor, nepřelít! Kořeny by mohly uhnít. Pravidelně přihnojujte – v letní sezóně každý týden, v zimě stačí jednou za tři týdny. Na zimu se také vyplatí rostlinu přemístit na chladnější, ale rovněž světlé místo a mírně snížit zálivku. Teplota by však ani zde neměla klesnout pod 15 °C.

Venkovní druhy

Existují rovněž venkovní druhy, které mohou zůstat na zahradě po celý rok. Na podzim, kdy už je barev a hlavně květů v zahradě pomálu, právě ibišky pomáhají udržet zde dojem letní barevnosti. Naprosto senzačně přitom vypadají obří ibišky s květy velkými až 25 cm. Ty na české zahradě působí až neuvěřitelně, jako návštěvník odněkud z tropů!

ibisek_pestikMnožení ze semen i řízky

Ibišky množíme semeny, která u venkovních druhů sbíráme nejlépe v únoru (mají vysoké procento klíčivosti); pak bývá rostlina odolnější, i když méně kvete. Množit je ale můžeme i řízkováním dřevnatých větviček, které nejprve necháme zakořenit ve vodě. Stříhání, případně tvarování ibiškům vůbec neškodí a můžeme tak činit po celý rok. Jarní sestřih navíc podpoří růst nových větví a bohatší kvetení. Takto získané větve se dají použít k výše zmíněnému množení řízky.

Pro ibišky využíváme hlinitou půdu, mladším rostlinkám pak přidáváme rašelinu. Ty pokojové pravidelně přesazujte, ale vždy jen do květináče o něco málo většího. Vyplatí se rovněž půdu v něm občas nakypřit.

Škůdci

Někdy si dokonce už z obchodu můžete přinést rostliny s mšicemi. Než je postříkáte potřebným přípravkem, vyplatí se je nejprve šetrně osprchovat vlažnou vodou, která část mšic odplaví. Škodit mohou ibiškům ale také téměř neviditelné svilušky, které svým sáním dokáží rostlinu zcela zdecimovat. I proti nim se bráníme postřikem.

Extra tip

ibisek_caj

Ibišek v kuchyni

Ibišek jedlý zvaný též okra, patří mezi exotickou zeleninu. Hodí se i pro pěstování na balkonech. V kuchyni se využívají jen nevyzrálé čerstvé plody. Ibišek jedlý je součástí mnoha exotických kuchyní (především indické a turecké). Tobolky se mohou sušit i mrazit. Rostlina nemá ráda mráz. Semena jsou velká kulatá. Domorodci v západní Africe používají listy ibišku k přípravě vynikající polévky.

U nás známe spíše ibiškový čaj. K jeho výrobě se užívá například druh velkokvětého rudého ibišku, jehož květy se za tím účelem ručně sbírají a suší. Stačí přitom jednu čajovou lžičku ibišku zalít šálkem horké vody a nechat 10 minut louhovat. Nápoj rudé barvy se pije horký, ale i studený. Má pročišťující účinky, upravuje krevní tlak, zabraňuje pocení a dodává tělu vitamín C.

ibisek5Léčivé účinky

Ibišek má vysoký obsah vitamínů (hlavně C), minerálů a solí. Je výborný při nadměrném pocení (pro sportovce, v nemoci, v létě při cestování do horkých, exotických krajů). Vychlazený snižuje horečku. Obsahuje ženské pohlavní hormony estrogeny. Působí příznivě na srdeční činnost. Obsahuje antioxidanty, které omezují ukládání tuku v tepnách. Pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku bez vedlejších účinků. Pomáhá při nemocech jater. Přispívá k rozpouštění močových kamenů a ke spalování tuků. Snižuje hladinu krevního cholesterolu. Osvěžuje, odstraňuje únavu a zlepšuje náladu. Stimuluje paměť. Chrání sliznice trávicího ústrojí. Má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí antibioticky. Ve vyšších dávkách má protiparazitní účinky. Likviduje kolikové bolesti břicha. zklidňuje bolestivou menstruaci. Je vhodný i pro děti, těhotné a kojící ženy.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 4/2011