Než začnete, vyberte vhodné místo
Záhon si postavte tam, kde je přes den nejvíc sluníčka – ideálně aspoň šest, osm hodin denně. Když tak koukáte po zahradě, zkuste si představit, kde to nejvíc hřeje od rána do večera. A pokud to místo není zrovna průvanové, tím líp. Hodí se mít záhon i kousek od hadice nebo sudu s vodou – věřte, že se vám nebude chtít tahat konve přes celou zahradu.
Z čeho záhon postavit
Nejčastěji se vyvýšené záhony dělají ze dřeva. Vypadá to přirozeně, pěkně zapadne mezi keře a trávu. Jen je dobré použít dřevo, které něco vydrží – třeba modřín, dub nebo ošetřenou borovici. Pokud chcete, aby vám záhon vydržel opravdu dlouho a nemusel se moc udržovat, můžete sáhnout i po plastových nebo kovových variantách.
Jak velký záhon zvolit
Ideální šířka je kolem jednoho metru – na takový záhon dosáhnete pohodlně z obou stran, aniž byste do něj museli lézt. Délku přizpůsobte tomu, kolik místa máte. A co výška? Tady záleží na vás – nižší (třeba 30–40 cm) vám postačí, ale pokud nechcete při práci vůbec ohýbat záda, klidně si ho udělejte i vyšší.
Pusťte se do stavby krok za krokem
Začněte tím, že si na zahradě vyznačíte místo, kde záhon bude stát. Srovnejte terén a položte rám. Ten se skládá nejčastěji ze čtyř prken sešroubovaných do obdélníku. Stačí je pořádně přišroubovat – třeba vruty a s pomocí kovových spojek, které koupíte v každém hobbymarketu. Když vše dobře utáhnete, rám bude držet jako přibitý a vydrží i déšť nebo sníh. Pokud chcete, aby záhon vydržel co nejdéle, můžete ho z vnitřní strany vyložit nopovou fólií nebo geotextilií, které ochrání dřevo před vlhkostí a prodlouží jeho životnost.

Co dát dovnitř záhonu
Na dno patří drenáž – klidně staré větve, kousky dřeva nebo kameny. Na to pak dejte vrstvu trávy, listí nebo třeba posekanou trávu. Následuje kompost a úplně nahoru přijde kvalitní zahradní zemina smíchaná s trochou hnojiva. Taková skladba se časem trochu „usadí“, ale rostliny v ní porostou jako z vody.
A teď už jen sázet a těšit se z úrody
A teď už přichází ta nejpříjemnější část – sázení a těšení se na úrodu. Vysaďte si to, co máte rádi: třeba rajčata, salát, jahody nebo voňavé bylinky. Možností je spousta a do jednoho záhonu se toho vejde překvapivě hodně. Když to naplánujete chytře, můžete sklízet postupně od jara až do podzimu. A bonus? Díky tomu, že je záhon vyvýšený, se půda rychleji ohřeje a rostlinky startují sezónu o něco dřív než v běžné hlíně.

Záhon potřebuje péči, ale není to nic náročného
Občas zalít, občas přihnojit, občas vytrhat plevel – to je v podstatě všechno. Na rozdíl od běžného záhonu ale nešlapete po půdě, takže zůstává krásně kyprá. A protože je záhon výš, nemusíte se tolik trápit s některými škůdci. Navíc si můžete kolem záhonu třeba nasypat mulč nebo štěrk, takže ani tráva nebude mít šanci.
Text: Katarína Saidl
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů