Zahrada

Postavte si na zahradě vyvýšený záhon: Z čeho ho postavit a jak velký záhon zvolit? Poradíme, jak na to

Přemýšlíte, jak si usnadnit práci na zahradě a zároveň mít krásně rostoucí bylinky, zeleninu nebo květiny doslova po ruce? Možná je na čase postavit si vyvýšený záhon. Nejenže vám uleví od neustálého ohýbání, ale navíc může být i hezkým prvkem, který dodá vaší zahradě řád a styl. A stavbu zvládnete svépomocí.

Vyvýšené záhony jsou dnes módním hitem.
Zdroj: Shutterstock

Než začnete, vyberte vhodné místo

Záhon si postavte tam, kde je přes den nejvíc sluníčka – ideálně aspoň šest, osm hodin denně. Když tak koukáte po zahradě, zkuste si představit, kde to nejvíc hřeje od rána do večera. A pokud to místo není zrovna průvanové, tím líp. Hodí se mít záhon i kousek od hadice nebo sudu s vodou – věřte, že se vám nebude chtít tahat konve přes celou zahradu.

Z čeho záhon postavit

Nejčastěji se vyvýšené záhony dělají ze dřeva. Vypadá to přirozeně, pěkně zapadne mezi keře a trávu. Jen je dobré použít dřevo, které něco vydrží – třeba modřín, dub nebo ošetřenou borovici. Pokud chcete, aby vám záhon vydržel opravdu dlouho a nemusel se moc udržovat, můžete sáhnout i po plastových nebo kovových variantách.

Jak velký záhon zvolit

Ideální šířka je kolem jednoho metru – na takový záhon dosáhnete pohodlně z obou stran, aniž byste do něj museli lézt. Délku přizpůsobte tomu, kolik místa máte. A co výška? Tady záleží na vás – nižší (třeba 30–40 cm) vám postačí, ale pokud nechcete při práci vůbec ohýbat záda, klidně si ho udělejte i vyšší.

Pusťte se do stavby krok za krokem

Začněte tím, že si na zahradě vyznačíte místo, kde záhon bude stát. Srovnejte terén a položte rám. Ten se skládá nejčastěji ze čtyř prken sešroubovaných do obdélníku. Stačí je pořádně přišroubovat – třeba vruty a s pomocí kovových spojek, které koupíte v každém hobbymarketu. Když vše dobře utáhnete, rám bude držet jako přibitý a vydrží i déšť nebo sníh. Pokud chcete, aby záhon vydržel co nejdéle, můžete ho z vnitřní strany vyložit nopovou fólií nebo geotextilií, které ochrání dřevo před vlhkostí a prodlouží jeho životnost.

Na stavbu vyvýšeného záhonu není třeba žádných složitých nářadí nebo znalostí.
Na stavbu vyvýšeného záhonu není třeba žádných složitých nářadí nebo znalostí. | Zdroj: Shutterstock

Co dát dovnitř záhonu

Na dno patří drenáž – klidně staré větve, kousky dřeva nebo kameny. Na to pak dejte vrstvu trávy, listí nebo třeba posekanou trávu. Následuje kompost a úplně nahoru přijde kvalitní zahradní zemina smíchaná s trochou hnojiva. Taková skladba se časem trochu „usadí“, ale rostliny v ní porostou jako z vody.

A teď už jen sázet a těšit se z úrody

A teď už přichází ta nejpříjemnější část – sázení a těšení se na úrodu. Vysaďte si to, co máte rádi: třeba rajčata, salát, jahody nebo voňavé bylinky. Možností je spousta a do jednoho záhonu se toho vejde překvapivě hodně. Když to naplánujete chytře, můžete sklízet postupně od jara až do podzimu. A bonus? Díky tomu, že je záhon vyvýšený, se půda rychleji ohřeje a rostlinky startují sezónu o něco dřív než v běžné hlíně.

Na začátku léta se ve vyvýšeném záhoně skvěle daří rajčatům, cuketám nebo paprikám, které milují teplo.
Na začátku léta se ve vyvýšeném záhoně skvěle daří rajčatům, cuketám nebo paprikám, které milují teplo. | Zdroj: Shutterstock

Záhon potřebuje péči, ale není to nic náročného

Občas zalít, občas přihnojit, občas vytrhat plevel – to je v podstatě všechno. Na rozdíl od běžného záhonu ale nešlapete po půdě, takže zůstává krásně kyprá. A protože je záhon výš, nemusíte se tolik trápit s některými škůdci. Navíc si můžete kolem záhonu třeba nasypat mulč nebo štěrk, takže ani tráva nebude mít šanci.

Text: Katarína Saidl
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů