Vrátili jste se z dovolené a doma vás přivítaly povadlé květiny? Nezoufejte – ještě není nic ztraceno. Pokojové rostliny totiž mají úžasnou schopnost regenerace. Ve většině případů jim stačí trochu vaší péče, trpělivosti a lásky, aby znovu ožily a zazelenaly se. Poradíme, co v takovém případě dělat.
Nejprve posuďte stav květin
Možná vás to svádí k tomu hned popadnout konvičku a všechny rostliny pořádně zalít. Ale zadržte. Nejdřív se na rostliny opravdu dobře podívejte. Co se s nimi děje? Jsou listy jen svěšené, nebo už se lámou pod prsty? Je substrát tvrdý, nebo naopak mazlavý a zatuchlý? To všechno vám napoví, co rostliny zažily a co budou potřebovat.
Někdy totiž rostliny netrpí suchem, ale přemokřením. Třeba když je „zaléval“ někdo dobré vůle, kdo se snažil pomoci, ale přehnal to. Jindy jde o kombinaci stresu, nedostatku světla a suchého vzduchu. Každopádně: nejprve pozorujte, potom přemýšlejte, až nakonec konejte.
Zalévejte s citem
Pokud je však zemina opravdu suchá, v takovém případě je nejlepší ponořit celý květináč do lavoru s vodou a nechat ho nasáknout zespodu, klidně i půl hodiny. Poté nechte přebytečnou vodu volně odtéct. Tato metoda je šetrná a přirozená – rostlina si vezme přesně tolik vláhy, kolik potřebuje. Nikdy ale nenechávejte květináč ve vodě dlouho.

Pokojovky si po návratu z dovolené zaslouží důkladnou prohlídku, zvlášť pokud se o ně mezitím nikdo nestaral nebo jste neměli k dispozici samozavlažovací systém. Zdroj: Shutterstock
Ostříhejte suché listy
Jakmile má rostlina napito, je čas pustit se do odstřihávání všeho, co už jí neslouží. Uschlé listy a zaschlé stonky nejsou jen nehezké na pohled – zbytečně jí ubírají sílu, kterou potřebuje na zotavení a nový růst. Vezměte ostré, čisté nůžky a bez váhání odstraňte to, co je zjevně mrtvé.
Stříhejte ideálně pár milimetrů nad zdravým místem (pupenem nebo větvením), aby se rostlina mohla snadno zregenerovat a zbytečně netrpěla. Rostlinu pak přesuňte na klidné a vhodné místo, kde si bude moct „vydechnout“ a zregenerovat. Ideální je světlé stanoviště bez přímého slunce, s běžnou pokojovou teplotou a mírně vlhkým vzduchem.
Nic nepomáhá? Rostlinu přesaďte
Pokud se rostlina ani po pár dnech nevzpamatuje, zkuste se podívat, co se děje pod jejím povrchem. Vyjměte ji opatrně z květináče a zkontrolujte kořeny. Zdravé bývají světlé, pevné, voní po hlíně. Ty špatné jsou tmavé, měkké nebo dokonce zapáchající – a ty je potřeba odstranit.
Občas si také můžete všimnout, že je květináč je pro rostlinu příliš těsný, nebo naopak drží vodu víc, než by měl. V takovém případě pomůže přesazení do čerstvého substrátu.

Přelité rostliny poznáte podle žlutých listů, měkkých stonů, přemokřené půdy nebo dokonce plísně na povrchu půdy. V takovém případě nechte substrát vysušit.Zdroj: Shutterstock
Začněte s přihnojováním
Jakmile rostlina projeví známky nového růstu – vyraší nové lístky nebo se začnou zpevňovat stonky – můžete ji podpořit lehkým přihnojením. Sáhněte raději po přírodních možnostech, které ji nezatíží a pomohou pozvolna. Skvělou volbou je například výluh z kopřiv, voda z banánové slupky nebo slabý vylouhovaný černý nebo zelený čaj.
Poučte se pro příště…
Příště před dovolenou rostliny přesuňte do stinnějšího kouta, seskupte je k sobě (zvýší se tak vlhkost), dejte je do misky s trochou vody, nebo je svěřte někomu spolehlivému. Existují i samozavlažovací systémy, gelové kuličky nebo knoty, které pomohou přežít i delší nepřítomnost.
Text: Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů