Zahrada

NETRADIČNÍ LETNIČKA DO TRUHLÍKŮ A DEKORATIVNÍCH NÁDOB

DOTAZ: Každoročně pěstujeme v truhlících muškáty. Ráda bych ale vyzkoušela něco nového. Podmínkou ale je, aby se rostliny příliš nevytahovaly do výšky, velmi často se pak lámou.

Mezi nejoblíbenější letničky u nás patří  pro snadné pěstování. K modernímu trendu pěstování patří ty, vyznačující se nízkým kompaktním tvarem rostlin.

Zahara Coral Rose

Zinnia Zahara Coral Rose má svěží fialově růžovou barvu květů, Zahara Scarlet je šarlatově červená a Zahara Yellow má květ jasně žlutý. Všechny tři odrůdy dorůstají do výšky asi 25 cm, rostliny bohatě větví a postupně nakvétají po celé vegetační období. Překvapí i hustota keřů. Dají se tedy využíi na záhon a při vhodném sponu 30 × 30 cm je možné docílit doslova hustý porost, který nedá šanci plevelům. Série Zahara se tak hodí nejen pro pěstování jako hrnkové kultury, ale i jako záhononá letnička.

Zahara Yellow

Pro cínie budeme zásadně volit slunné stanoviště s velmi dobrou propustnou půdou s dostatečnou zásobou živin. Na zastíněném místě balkonu či terasy dochází velmi snadno k úhynu rostlin z důvodu napadení houbovými chorobami. Vyplatí se proto během vegetace častá okopávka rostlin a pravidelné přihnojování.

Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: autorka, isifa/Shutterstock