Zahrada

Nenechte balkonovky zmrznout! Poradíme, jak je zazimovat

Jak je to na zimu s kvetoucími rostlinami na našich oknech a balkonech? Mnohdy ještě i v pozdním podzimu pěkně kvetou a byla by škoda nechat je zmrznout.

květiny v nádobách na okně

Jak správně přezimovat?

Přezimování balkonových a nádobových rostlin není zase taková věda. Nejprve je dobré zvážit vaše možnosti, co můžete rostlinám nabídnout. Máte zimní zahradu? Světlou chladnou chodbu nebo pokoj? Máte k dispozici sklep, kde nemrzne? Případně jste odkázáni jen na vlastní byt? V každé z těchto prostor lze přezimovat rostliny. Samozřejmě zimní zahrada nabízí skoro neomezené možnosti, ale i v bytě lze určitým způsobem některé balkonovky přezimovat.

Ideální podmínky

Většina druhů preferuje i v průběhu zimy světlo. Důležité je ovšem snížení teploty, ideální rozmezí se pohybuje mezi  5 – 10 °C. Zálivka se musí v průběhu zimy značně omezit, nikoliv ovšem přerušit. Zaléváme zhruba jedenkrát za 14 dní. Vůbec nevadí, když zemina mezi zálivkami vyschne. V zimě rozhodně nepřihnojujeme.
Rostliny před přenesením na zimní stanoviště cca o polovinu seřízneme. Velmi často se stane, že rostliny začnou v zimě rašit a vyženou slabé a neduživé výhony. Tento problém je většinou zapříčiněn nesprávným řezem na podzim. Hluboký řez provedeme až na jaře, kdy by naopak bylo jeho opomenutí velkou chybou. Pečlivě musíme také zkontrolovat zdravotní stav rostlin, před přenesením do místnosti musíme provést postřik proti případným chorobám a škůdcům, které sužovaly rostlinu již za vegetace.


Také v průběhu zimy je třeba pravidelně zdravotní stav kontrolovat a již od samého počátku výskytu zakročit ochranným postřikem. V zimě je napadení škůdci i chorobami velmi nepříjemné, rostlina se proti nim nemůže tak účinně bránit jako za vegetace a velmi snadno je jimi zahubena nebo silně oslabena. Opadem listů bez zjevné příčiny se nemusíme trápit. V období vegetačního klidu je normální i ztráta ¾ olistění.

Tip na článek: Rostliny, kterým ani zima neubere na kráse

Jednotlivé druhy a jejich nároky

Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata)

Kvete jasně modrými květy od léta až do podzimu. Významné je i podzimní červené vybarvení listů. Vydatné kvetení zajistíme pravidelným řezem v dubnu. Přezimuje na světlém místě při teplotě kolem 10 °C. I během zimy podrží listy. Množí se řízky odebranými v létě, které zakoření nejlépe v pařeništi.

fialový olověnec ouškatý

Oleandr obecný (Nerium oleander)

Kvete celé léto, od června do října. Oleandr je stálezelený keř, dosahuje výšky až 2,5 m. Výborně přezimuje na světle, při teplotě 4 – 8 °C, substrát se vyplatí udržovat téměř suchý. Během léta vyžaduje slunné stanoviště a vydatné hnojení. Stříhá se po odkvětu. Množí se řízkováním během léta, řízky velmi dobře zakořeňují ve vodě.

růžový oleandr

Marhaník obecný (Punica granatum)

Je prastará užitková rostlina, která byla kultovní rostlinou mnoha civilizací. Jeho semena, granátová zrna byla symbolem plodnosti. Kvete v červenci a srpnu na výsluní jasně červenými květy. Přezimuje bez problémů, před uložením je však vhodné slabší větve odstřihnout a hlavní stonek zkrátit o třetinu. Umístit jej je třeba na světle při teplotě 2 – 6 °C. Množí se neolistěnými asi 10 cm dlouhými řízky z větví v únoru a březnu nebo ze semen z jarních výsevů.

marhaník obecný

Mučenka modrá (Passiflora coerulea)

Je liánovitá rostlina s nápadně velkými modrobílými květy zajímavého tvaru. Listy jsou pětilaločné, jemné. Rostlina kvete na ovíjivých výhonech, vyžaduje pro zdárný růst oporu. V létě se vyplatí rostlinu umístit na balkon, terasu či zapustit i s nádobou do záhonu. Přezimuje v chladnější místnosti za snížené zálivky. Vyžaduje propustnou výživnou zem. Semena je možné vysévat celoročně, klíčí ale nepravidelně v průběhu 1 – 6 měsíců.

mučenka modrá

Mandevila (Mandevilla amoena)

Je vynikající popínavkou pro vedení na drátěné nebo dřevěné konstrukci. Známe ji v několika barevných odstínech červené, růžové a bílé barvy. Vyžaduje propustnou zeminu s přídavkem rašeliny a pravidelnou zálivku. Na zimu se vyplatí umístění na světle při 10 °C a pravidelné rosení.

mandevila v růžové barvě

Fuchsie (Fuchsia)

Musí zimovat na světle, teplota by měla být v rozmezí 10 – 12 °C. A poslední nutnou podmínkou je zimní zálivka, v žádném případě však nesmíme rostlinu přemáčet, zaléváme občas a jen mírně.

fuchsie

Fíkovník maloasijský (Ficus carica)

S velkými vykrajovanými listy bude jistě doplňkem každé terasy i interiéru. Správně pěstovaný přinese i úrodu sladkých plodů. Postačí mu květináč v průměru 25 – 30 cm. Přes léto jej pěstujeme venku, na zimu je vhodné rostlinu přenést do místnosti. Potřebuje ale krátké období klidu, kdy omezíme zálivku a rostlinu umístíme v chladnu. Vydrží dokonce celou zimu v temném sklepě.

fíkovník s plody

Zakořeňování řízků ve vodě

Zajímavým způsobem, jak uchovat pokojovky do dalších let, je zakořeňování řízků ve vodě. Ve vodě velmi dobře zakořeňují všechny rychle rostoucí balkonovky, zejména druhy okrasné listem, jako je smil (Helichrysum), popenec (Glechoma), dobře se hodí i pro pryšce (Euphorbia) a pro ostatní sukulentní druhy, kosmatec (Delosperma), šruchu (Portulaca).
Rostliny necháme venku v nádobě až do samotného zámrazu. Vyplatí se určitě sledovat předpověď počasí. Před příchodem silnějších mrazů ostříháme pěkné výhonky a vložíme je do vázy s vodou. Klidně poslouží v bytě jako dekorace. Části stonků, které budou ponořeny ve vodě, nezapomeneme zbavit listů. Listy jako první mohou začít ve vodě zahnívat. Vodu i tak často vyměňujeme. Na zakořeňování můžeme použít průhledné i neprůhledné nádoby, vázy. Určitě vybereme světlé místo co nejblíže u okna.

Pozor ale na sálavé teplo z topení, které není úplně žádoucí. Neprospívá ani řízkovaným letničkám, ani pokojovým rostlinám. Odstřižené části rostlin obvykle koření po dvou týdnech, někdy i rychleji. Necháme je ve vodě tak dlouho, aby kořeny pěkně narostly, pak je přesadíme do menších květináčků s propustnou zeminou a pěstujeme na světle s teplotou okolo 20 °C. Do příchodu jara je můžete několikrát seříznout. Můžete vyzkoušet i pěstování ve vodě po celou zimu.

Text: Daniela Dušková
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů