Zahrada

Nejznámější zahradní škůdci. Jak se jich zbavit?

Přinášíme přehled nejznámějších zahradních škůdců a jak se s nimi vyspořádat.

  • Zahradní škůdce je důležité objevit už v počátku jejich výskytu, kdy je možné zakročit i nechemicky, tj. odstranit je, případně zničit vajíčka.

Mšice

Mšic je několik druhů, nejčastěji se vyskytují zelené, černé a obalené ochrannými chumáčky.

mšice na rostlině

Jak škodí

Sají šťávy na mladých výhoncích a listech, které se následkem toho kroutí. Na povrchu listů zanechávají sladký a lepkavý povlak, takzvanou medovici. Na ní se následně množí mikroorganismy, například houby ze skupiny černí, a vytvářejí černý povlak. Dopad slunečního světla na listy je potom omezený, neprobíhá fotosyntéza a výnosy se snižují. Mšice jsou též přenašeči některých virových onemocnění.

Které druhy rostliny napádají mšice

Většina druhů zeleniny, ovoce i květin.

Jak se mšic zbavit

V malém množství je ručně drtíme. Silně napadené a znetvořené výhonky odštipujeme a likvidujeme. Zakročit můžeme i chemicky, například přípravky Karate Zeon 5 CS, Decis AL okrasné rostliny, Decis AL ovoce a zelenina či netoxickým insekticidem Spintor. Z biopřípravků se používají postřiky na bázi olejů a vonných silic. Na některé zabírá též zkvašený kopřivový výluh. U stromů jsou praktické lepové pásy, které se uvážou na obvod kmene.

Housenky běláska

Bělásek zelný je sice krásný motýl, ale jeho housenky dokážou porost při silném napadení rychle a úplně zničit.

housenky běláska

Jak bělásek škodí

Housenky jsou velmi žravé, ohryzávají listy a vyhryzávají do nich otvory. Při silném výskytu způsobují na zelenině holožíry.

Na čem si v zahradě bělásek pochutná

Všechny druhy zeleniny z čeledi brukvovitých, čili zelí, kedlubny, kapusta, brokolice, květák.

Řešení

Housenky sbíráme a zabíjíme, hledáme i vajíčka, která rozdrtíme. Na menších plochách může být řešením pěstování citlivých plodin pod bílou netkanou textilií, raných odrůd ve fóliovém tunelu, aby se k nim nedostali dospělí motýli a nemohli naklást vajíčka. Při velkém výskytu a na větší ploše použijeme vhodný insekticid, například Steward, Dimilin 48 SC.


Svilušky

Samotný škůdce je dost drobný, volným okem hůře odhalitelný. Jeho přítomnost odhalí stříbřité, žlutohnědé nebo bronzově hnědé drobné skvrnky na vrchní straně napadených listů, ale i jemňoučká pavučinka s jejich exkrementy mezi listy a stonky. Často jsou ve sklenících, ale i v interiéru. Nejčastěji škodí sviluška chmelová, která se lidově také nazývá červený pavouček.

svilušky

Jak škodí

Živí se sáním rostlinných šťáv, čímž rostliny, především při přemnožení, výrazně oslabují.

Citlivé druhy

Mnoho druhů zeleniny, ovoce, okrasných i pokojových rostlin.

Boj proti sviluškám

Používají se chemické postřiky. Nissorun nebo Apollo 50 SC ničí vajíčka a larvy svilušek, Talstar účinkuje proti pohyblivým stádiím. Postřiky je nutné opakovat v doporučených intervalech až do vymizení škůdce. Ve sklenících se úspěšně využívá biologická ochrana formou dravého roztoče.

Slimáci

Naši původní slimáci poškozují zahradní rostliny málo, spíše při přemnožení. Horší je to se zavlečenými hnědými či hnědo-oranžovými slimáky bez ulity.

slimáci

Devastují úrodu

Zavlečení slimáci sežerou téměř vše, co jim přijde do cesty, nejvíce jim chutnají mladé křupavé výhonky. Ožírají listy i plody, stonky mladých sazenic jsou schopni odhryznout, jako by je odřezali pilkou. Jejich požer je často zcela devastační.

Kde je najdeme

Zelenina, květiny.

Jak na ně

Účinné jsou chemické granule, bohužel jsou některé z nich toxické pro ježky a jiné živočichy, kteří potom umírají ve velkých bolestech. Biologickou alternativou je použití parazitických hlístic (přípravek Nemaslug). Žerou je i kachny indičtí běžci, ale ty si z prostorových nebo časových důvodů nemůže dovolit každý. Jednoduché je připravit pro ně pivní past z odřezané PET lahve, do které nalejeme trochu piva. Slimáky, kteří do ní popadají, sbíráme a likvidujeme.

Může se hodit: Ekologické náhrady hnojiv, které udělají vaší zahradě dobře

Molice

Molice, malé bílé mušky, se likvidují poměrně těžko. Během léta se vyskytují v záhonech, během celého roku ve sklenících. Najdeme je často ve velkých množstvích na spodní straně listů.

molice na spodní straně listu

Škodí saním šťav

Larvy i dospělci sají rostlinné šťávy. Rostliny hůře rostou a úroda je slabá. Podobně jako mšice vylučují medovici, kterou později prorůstají houbové organismy. Přenášejí viry.

Kde se molice vyskytují

Především zelenina z čeledi brukvovitých, ale i mnoho jiných druhů.

Účinné prostředky

Při použití chemických postřiků, například Decis EW 50, Karate Zeon 5 CS, SpinTor, používáme smáčedla, hlavně v případě košťálovin, ze kterých by jinak roztok hned odtekl. Kontaktní jedy se snažíme aplikovat pod listy, aby postřik škůdce zasáhl. Ve sklenících zavěsíme žluté lepové destičky a při výskytu můžeme nasadit bioochranu – parazitické vosičky.

Přástevník

Přástevník americký je motýl a vyskytuje se v nejteplejších oblastech. Za rok mívá dvě generace.

pavučina přástevníka

Způsobují vysychání větviček

Samičky kladou na spodní stranu listů vajíčka ve velkých skupinách. Vylíhlé housenky vytvoří kolem sebe hustou ochrannou pavučinu a pod ní žerou listy. Způsobují holožíry, postižené větvičky mohou vyschnout.

V oblibě mají dřeviny

Ovocné dřeviny, především jabloně, hrušky, ořechy, třešně.

Jak se přástevníka zbavíme

„Hnízda“ housenek, čili vršky větví obalené pavučinou, ostříháme a spálíme. Dáme pozor, aby housenky neutekly. Dají se použít i chemické postřiky, např. Karate Zeon 5 CS, Decis Protech ovoce a zelenina.

Skočci

Jde o malé, lesklé a téměř černé brouky, které snadno poznáme podle jejich schopnosti skákat. Rychle se množí a jejich těla pokryjí téměř celý porost citlivých rostlin. Daří se jim hlavně v teplých a suchých obdobích. Je jich několik druhů a podle toho dávají přednost konkrétním rostlinám.

skočci

Můžou za odumíraní rostlin

Dospělci vykusují do listů malé dírky, při přemnožení způsobí holožíry, rostliny odumírají. Přenášejí též virová a bakteriologická onemocnění. Larvy buď vykusují chodbičky v listech a stoncích, nebo žijí v půdě a živí se okusováním kořínků.

Citlivé rostliny

Hodně druhů zeleniny, okrasné rostliny.

Ja na ně

Z chemických postřiků se dají použít např. Karate Zeon 5 CS, Decis Protech ovoce a zelenina, z biologických prostředek Cocana na bázi kokosového mýdla. Larvy v zemi zase mohou být ničeny parazitickými hlísticemi.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů