Zahrada

NEJBAREVNĚJŠÍCH DŘEVIN PODZIMU

Vychutnejte si barevný podzim a spoznejte nejbarevnější okrasné dřeviny…

BRSLEN


(Euonymus alatus)

Pozdě na podzim je tato dřevina nepřehlédnutelná. Její listy jsou zpočátku šarlatové, později mají růžový nádech. Atraktivní je i během zimy. Brslen je vhodné umístit před tmavší jehličnany a listnáče. Taktéž vynikne ve společenství trvalek kvetoucích v podzimním období.

  • Potřebuje chráněné místo na slunci, výživnou a propustnou půdu, dostatek prostoru.

AMBROŇ


(Liquidambar styraciflua)

Jedna z nejatraktivnějších dřevin podzimního období, pocházející z Ameriky, je vhodná do větších zahrad. Vyniká lesklými listy, které se na podzim zbarvují oranžově, červeně až purpurově. Zajímavá jsou i ježovitá souplodí, která strom zdobí během zimy.

  • Potřebuje slunce nebo polostín, výživnou, propustnou, spíše hlinitou půdu. Dřevina je náročnější na vláhu, ve starším věku je třeba odstraňovat spodní větve.

HLOHYNĚ


(Pyracantha coccinea)

Vždyzelená, až tři metry vysoká hlohyně je pěstitelsky nenáročná, každoročně bohatě plodí a její poměrně trvalé plody jsou podle kultivaru žluté nebo oranžové. Předností je možnost tvarování. Dřevina se hodí do skupin s jehličnany, na živé ploty, ale i jako solitér v přírodně laděných zahradách.

  • Potřebuje slunce, teplo, propustnou a výživnou půdu. Během velkého sucha a po vysazení je třeba dřevinu zavlažovat.

SKALNÍK


(Cotoneaster horizontalis)

Tento keř má dvě přednosti: na podzim, když se ochladí, má zbarvené menší listy a též mnoho drobných červených plodů. Jde o nižší keř. Hodí se na ozelenění problematických ploch, ale i do skupin s jehličnany.

  • Potřebuje slunce nebo polostín, propustnou a živinami zásobenou, spíše sušší půdu, snese i znečištěné ovzduší.

RAKYTNÍK


(Hippophae rhamnoides)

Tento rozložitě rostoucí a poměrně hustý keř je s oblibou vysazován hlavně v poslední době. Důvodem jsou plody, které mají mimořádně příznivý účinek na lidský organismus – během podzimu jsou i pěknou dekorací zahrady. Oranžové plody zůstávají na dřevinách dlouho do zimy.

  • Potřebuje slunná a teplejší chráněná místa, propustnou, spíše sušší půdu, ideálně písčitou, zálivku těsně po vysazení.

JAVOR


(Acer japonicum)

Na podzim se listy okrasného javoru vybarvují do nápadných barevných odstínů oranžové a červené. Jsou ideální do zahrad v asijském stylu. Pěkně vyniknou před pozadím z tmavších jehličnanů.

  • Potřebuje slunné a chráněné bezvětrné místo, dostatek vláhy, mírně kyselý substrát.

KRÁSNOPLODKA


(Callicarpa bodinieri)

Nevšední a zároveň nepřehlédnutelné jsou na této dřevině modrofialové plody. Jde o tři metry vysokou mrazuvzdornou dřevinu pocházející z Číny. Nádherná je skupina několika keřů.

  • Potřebuje slunné, chráněné a zaslouží si dobře viditelné místo, půdu zásobenou živinami, občasný řez.

Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, Isifa/ Shutterstock.com