Zahrada

Magnolie, krásná ozdoba jarní zahrady

V zahradě je tato dřevina nepřehlédnutelná, především pro své velké květy a také jejich množství. S věkem její atraktivita roste a stává se z ní dominantnější prvek.

Magnolie v zahradě

Nenáročná magnolie

Samotné pěstování magnolií (šácholanů) není složité. Mladší rostliny chráníme v prvních letech po výsadbě před mrazem, jinak jim praská kůra. Každoročně se na jaře ke kořenům vyplatí nasypat pytel čisté rašeliny, případně doplnit kůrový mulč ve výšce alespoň 5 cm, za předpokladu, že pod dřevinou nejsou porosty nízkých trvalek. Magnolie patří mezi plytce kořenící dřeviny, proto je jejich okopávání nepřípustné, případný plevel likvidujeme ručně.

Sortiment magnolií se v poslední době zajímavě rozrostl. Pestrá nabídka je zárukou, že si vybere majitel menší i větší zahrady.

Výběr stanoviště

Místu výsadby věnujeme náležitou pozornost, vrátí se nám to v podobě krásně rozkvetlé rostliny. Nejlepší je pro magnolie slunné místo, pokud možno zastíněné od jihu a takové, kde není velký průvan. Polostín je krajním řešením. Ve stínu rostlina slabě kvete, zde se její pěstování nedoporučuje. Půda má být mírně kyselá a mírně vlhká. Nevhodné jsou půdy vysychavé, promáčené a kamenité, nejméně jsou vhodné půdy s vyšším obsahem vápníku, protože tu hrozí chloróza, žloutnutí listů. Méně vyhovující půdy před výsadbou upravíme, například do jílovitých přidáme čistou rašelinu a písek.

magnolie

Přirozená ochrana před suchem

V létě mohou především v sušších oblastech trpět suchem, proto se vyplatí současně se zasazením dřeviny vysadit i její okolí, a to nejlépe na jaře kvetoucími půdopokryvnými trvalkami či zplaňujícími cibulovinami a hlíznatými rostlinami. Ty vytvoří přirozený rostlinný kryt, který i když vodu sám spotřebovává, zároveň jí brání z půdy příliš rychle uniknout. Při výsadbě zvolíme hustší spon, aby došlo k rychlejšímu zapojení a vytvoření hustého porostu. Zajímavé je i spojení magnolie a kvetoucích vyšších cibulovin, konkrétně tulipánů a narcisů. Magnolie citlivě reagují na poškození kořenů pod povrchem, proto výsadbu těchto trvalek neodkládáme.

Výsadba magnolie

Místo výsadby pro magnolii vybíráme precizně, protože dřevina nesnáší přesazování. Nezapomínáme ani na doporučené pravidlo, že nadzemní část má být na slunci a oblast kořenů ve stínu. Vysazujeme ji s nenarušeným kompaktním kořenovým balem. Vyhovuje jí hluboká a propustná půda. Jáma má být alespoň metr hluboká. Na její dno dáme vrstvu čisté rašeliny, protože jí vyhovuje mírně kyselý substrát. V takové půdě i krásněji kvete. Kompost nepoužíváme. Dřevinu nevysazujeme příliš hluboko, ale přibližně tak, jak rostla v květináči. Po výsadbě a též během celého jara ji zavlažujeme. Přihnojování není nutné, stejně jako řez. Ideální doba pro výsadbu je jaro, podzim je vhodný méně.


Kam vysadit?

  • Magnolie se pro svou vznešenost a výjimečnost v zahradách dobře uplatní jako solitéry, kde jim sekunduje udržovaný trávník.
  • Vyniknou i ve větších předzahrádkách, dvorech a atriích.
  • Mohou se vysazovat i do záhonů s nižšími keři a jinými okrasnými rostlinami.
  • Z praktického hlediska se nehodí do blízkosti skalek, vřesovišť ani jezírek, jimž by neprospělo opadávání velkých květních lupenů a ani listů.

magnolie

Dobré rady

Všechny magnolie mají jedno specifikum, a sice to, že nesnášejí řez. Ten by navíc poškodil jejich charakteristický růstový habitus. Odstranit se mohou jen navzájem si konkurující nebo křížící se větve, vždy na větvový kroužek. Ideální je na to letní období.

Pěstování magnolií v nádobách na balkonech a terasách není vhodné, kořeny totiž nesnesou stísněný prostor.


Náš tip

V nabídce najdete i žlutě kvetoucí šácholan – kultivary Goldstar nebo Sun Spire. Kultivar Black Tulip má květy, které připomínají tulipány. Vzácný kultivar Sunsation pro menší zahrady má téměř oranžové květy, zajímavé jsou svou kresbou. Kultivar Wildcat má netradiční plné květy. Genie zaujme velmi tmavými baňkovitými květy. Každoročně se nabídka rozšiřuje o nové kultivary, které se vyznačují i lepší odolností vůči mrazům.

Pro větší zahrady

Šácholan Soulangeův

Termín kvetení: IV–V
Barva květu: růžová
Rozměry: šířka cca 5 m,
výška 6–9 m

magnolie

Nejznámějším a v našich zahradách často se vyskytujícím zástupcem magnolií je mohutně působící šácholan Soulangeův (Magnolia x soulangeana). Jde o rozložitější, pomaleji rostoucí dřevinu, s většími květy, jichž je s přibývajícím věkem stále více. Dřevina zaujme nejen v době plného květu, ale i na podzim, kdy se jí listy zbarvují do nádherných zlatožlutých odstínů. Tento druh magnolie však nutně potřebuje prostor s rozlohou alespoň 4 × 4 m, hodí se proto jen do větších zahrad. Malé předzahrádky, kde ji často vídáme, pro ni nejsou vhodné. Rozkvétá nejčastěji v dubnu, a pokud květy nepoškodí mráz, těšit se jimi lze poměrně dlouho.

Šácholan Sieboldův

Termín kvetení: VI–VII
Barva květu: bílá
Rozměry: šířka 2–4 m,
výška do 4 m

magnolie

V létě kvete šácholan Sieboldův (Magnolia sieboldii). Čistě bílé květy s nápadnými tyčinkami uvnitř jsou zajímavým zpestřením zahrady během letních prázdnin.

Vždyzelený

Šácholan velkokvětý

Termín kvetení: VI–VII
Barva květu: bílá až krémová
Rozměry: šířka cca 8 m,
výška 18–25 m

magnolie

V poslední době se v prodeji objevila i magnolie šácholan velkokvětý (Magnolia grandiflora). Kromě květů, které se objevují začátkem léta, zaujme lesklými vždyzelenými listy. Tento druh se u nás dá pěstovat jen v teplých oblastech, a to na chráněných stanovištích, nesnese totiž silnější mrazy. Dorůstá do výšky přes 10 m a do zahrad vnáší atmosféru Středomoří.

Pro menší zahrady

Šácholan hvězdovitý

Termín kvetení: III–IV
Barva květu: bílá
Rozměry: šířka 1,5–3 m,
výška 2–3 m

magnolie

První kvetoucí magnolií je šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata). Hodí se i do menších zahrad a do předzahrádek. Roste pomalu a rovnoměrně. Jeho čistě bílé květy na konci větviček se často otevřou už koncem března, pokud je nezničí silnější mráz. Slabší mráz tato vzrůstově nižší magnolie snese. Květy jemně a příjemně voní. V nabídce se v poslední době objevil například kultivar Royal Star, který lépe odolává jarním mrazíkům, a květy tak zůstanou nepoškozené.

Šácholan liliokvětý

Termín kvetení: V–VI
Barva květu: sytě růžová
Rozměry: šířka cca 4,5 m, výška 3 m

magnolie

Volbou pro menší zahrady je i šácholan liliokvětý (Magnolia liliiflora). Tento druh vyniká sloupovitějším růstem a štíhlými, sytě růžovými květy. Nezabere moc místa a vejde se dokonce do květinového záhonu. Květy se objevují v dubnu nebo začátkem května. Zajímavostí je, že tato magnolie někdy ještě jednou začátkem léta rozkvete.

Magnoliím vyhovují stanoviště chráněná před jarními mrazy a severními větry.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů