Zahrada

MACEŠKY:ČAS LETNÍCH VÝSEVŮ JE TADY

MACEŠKY (také violy) spojují krásu s nenáročností a ODOLNOSTÍ. Vzpamatují se, i když je přejdou jarní MRAZÍKY. Známe jich více než 450 DRUHŮ s kvítky drobnými, středními i obřími, velkými až 8 cm. Sluší jim to samotným, stejně jako v kombinacích s jinými květinami. A tak najdete macešky v parcích i zahradách, za okny i na balkónech…

Pěstují se jako letničky, dvouletky, trvalky či skalničky. Klíčení jejich semen napomůžete, když narušíte jejich ochrannou vrstvu tím, že je před výsevem smícháte s jemným pískem a důkladně promnete. Teprve pak vysévejte.

MACEŠKY – LETNIČKY

Vysévají se ve skleníku od února do dubna, v květnu se vysazují ven a přes léto se můžeme těšit z jejich krásy. Po odkvětu je zbývá než zlikvidovat. Všechny druhy macešek přitom vyžadují půdu plnou živin, pravidelnou zálivku a přistínění. Nebuďte překvapeni, když za horka kvetení ustane. Jakmile se počasí změní, teploty klesnou, případně zaprší, vše se zas v dobré obrátí.

Z VENKOVNÍHO VÝSEVU

Čas k venkovnímu výsevu macešek (nikoli letniček) přichází až v půli července, protože semena potřebují alespoň 15 °C. V srpnu pak přijde čas k jejich přesazení do nádob či na záhon. Sazeničky by už měly mít nejméně dva lístky. Vyžadují rozestupy 7 cm. Na konečné stanoviště je umístěte v září 15 až 20 cm od sebe. Květů se však zde dočkáte až příští jaro.

BĚHEM ZIMY

Na pravidelnou zálivku je u macešek potřeba myslet nejen během vegetačního období, ale i za bezmrazých dnů v zimě. Před zimou také macešky přikryjte chvojím, ty v nádobách pak můžete zakopat do země. Na jaře rostliny přihnojte hnojivem s menším obsahem dusíku. Dáte-li přednost zakoupení předpěstovaných sazeniček, myslete na to, že ty kvalitní by měly mít nejméně šest pravých lístků.

Připravila: Ivana Hudcová

Foto: Holandská květinová kancelář