Zahrada

KDYŽ HLODAVCI HLODAJÍ

Na návštěvu DO DOMU je určitě nikdo NEZVE, a přece tam bez pozvání vstupují. S příchodem zimy zalézají na půdy, DO SKLEPŮ, často se dostanou i do OBYTNÝCH PROSTOR. Řeč je o drobných HLODAVCÍCH, kteří bez milosti likvidují nejen uskladněné zásoby, ale i stěny či podlahy domů.

Lidé mají již odedávna k hlodavcům, zejména pak k roztomilým myškám, dvojí vztah. Buď je mají rádi, nebo se jim oškliví. Ani myšák Mickey, jinak hlavní hrdina oblíbených kreslených příběhů, ale nemůže nic změnit na skutečnosti, že hlodavci zničí celých dvacet procent světové úrody potravin. Kromě toho jsou také přenašeči nebezpečných nemocí, jako např. tyfu, moru i mnoha jiných.

Hraboš polní

ROZTOMILÍ VRAZI

Hryzci, myši, potkani a krysy jsou především škůdci. Nejvíce škody způsobí svým hryzáním; poškodit mohou domy, elektrické instalace, plynová vedení a ostatní civilizační vymoženosti. O jejich vášni pro hlodání svědčí dokonce jejich pojmenování, získali je podle typických zubů – předních sekáčů, které jim neustále rostou. Aby je opotřebovávali, musejí neustále něco kousat. Hlavním důvodem pro hubení není přímý strach z hlodavců, ale především z nemocí, které přenášejí. Například černí potkani „zavinili“ černý mor, který způsobil ve středověku smrt třetiny obyvatel Evropy. Pravděpodobným důvodem toho, že mohli napáchat tolik škody, je fakt, že se dokážou lépe než ostatní zvířata přizpůsobit změnám okolí prováděným člověkem. Jsou totiž velmi inteligentními tvory s obrovskou rozmnožovací schopností, a co víc – nemají strach z člověka. Žijí s lidmi ve stejných domech, požívají stejnou potravu a mají stejné nemoci.

Potkan

ŠKŮDCI DOMÁCÍ…

Velice obávaným hlodavcem je potkan: měří až 25 centimetrů a dosahuje hmotnosti až 500 gramů. Má šedohnědé zabarvení se světlejší spodní stranou. Je silně vázán na lidská obydlí, kde žije výhradně v přízemních prostorách. Potkan má dva až tři vrhy do roka s 12 až 19 mláďaty. Na rozdíl od potkana krysa obecná obývá půdy a horní patra budov. Liší se od něj i menšími rozměry, delšími ušními boltci a ocasem delším než tělo. Dříve se krysy vyskytovaly především v černém zbarvení, nyní převažuje šedohnědé.

Hryzec

… A ZAHRADNÍ

Znáte ten bezmocný pocit, když stojíte v záhonu narostlé mrkve, chcete vytáhnout očekávanou úrodu a v ruce vám zůstane jen nať a kousek vrcholu očekávaného kořenu? Můžete si být jisti, že na zahrádce se usadil dotěrný hryzec. Tento škůdce je poměrně malý – jeho tělo dorůstá do délky 130–240 mm a ocas bývá dlouhý 75–125 mm, váží přibližně 140 g. Je rozšířen po celém našem území, především v lokalitách při vodách, březích potoků a řek, močálech a mokřinách. Žije v rozsáhlých, až několik desítek metrů dlouhých, podzemních systémech, které si vyhrabává a buduje v nich hnízda a zásobní komory. Ty obsahují až několikakilogramové zásoby výlučně rostlinného původu – například kořínky ovocných dřevin, zelenin, pcháčů i šťovíků. Žije tzv. přerušovanou aktivitou ve dne i v noci, s převahou nočního života. V noci také vychází z nor a hledá potravu na povrchu.V hnízdních systémech žije převážně jednotlivě. Rozmnožuje se od března do září, má zpravidla tři až čtyři vrhy s pěti mláďaty.

Drobní hlodavci mohou způsobit opravdu velké škody.

OCHRANA PROTI HLODAVCŮM

Dříve…

•    Hlodavce hubíme již dlouhou dobu. Boj proti nim na začátku lidé přenechávali kočkám a psům, pomáhali si také kladením návnad nebo chytáním. Výskytu hlodavců zamezovali také zlepšováním hygienických návyků. Všechny uvedené prostředky používáme dodnes.

•    Před druhou světovou válkou se začaly objevovat také chemické metody hubení, především se používaly otrávené návnady. Nejdříve to byly akutní jedy, které působily okamžitě, ale byly příliš nebezpečné pro okolí.

•    Dalším důvodem toho, že se přestaly používat, byl i fakt, že se hlodavci velice rychle naučili takovýmto návnadám vyhýbat. Jestliže totiž myš nebo potkan uhyne po požití potravy s novou vůní, je to pro ostatní signál, že je potrava otrávená a nebezpečná, a proto se jí nedotknou. Na základě tohoto poznatku vyvinuli odborníci novou generaci návnad, jejichž základem je zpožděné působení.

…a dnes

•    Na trhu se objevila velmi účinná návnada se zpožděným působením, která obsahuje speciální, pro člověka a domácí zvířata zcela neškodnou, aktivní látku. Přestože je pro myš, vzhledem ke speciální formulce, osudné již jedno jediné hryznutí do návnady, na savce působí zcela jinak. Pokusy dokázaly, že deset kilogramů těžký pes by musel – aby mu látka uškodila – zkonzumovat množství rovnající se jeho váze. A to je významná přednost před ostatními podobnými přípravky, z nichž některé jsou pro psa nebezpečná již v množství přibližně 16 zkonzumovaných gramů.

•    Pro dodatečnou ochranu obsahuje nová návnada ještě přidaný speciální odpuzovač bitrex, který je tak hořký, že jej těžko spolkne i „nejžravější“ ze psů, labrador. Tato látka požitá v nepatrně větším množství nutí ke zvracení.

•    Pro zvýšení kvality návnady je dodán prostředek zamezující rozkládání uhynulých hlodavců. Tím se zabrání tomu, aby zbytky jedu, které zůstaly v těle uhynulého hlodavce, znečistily půdu nebo pitnou vodu.

•    Tyto návnady mají dlouhodobou účinnost, neboť odolávají i vlhkému prostředí.

•    Nástrahy se umisťují do míst, kde se pohybují myši a potkani. Nástrahové sáčky jsou výrazně parfémovány vůní vanilky a kakaa a vábí hlodavce na stanoviště až několik měsíců.

•    Na měkké nástrahy nikdy nesaháme holou rukou, a to nejen z důvodu kontaminace. Dochází totiž k přenosu lidského pachu, a tím i ke snížení atraktivnosti návnady pro hlodavce. Z toho důvodu je každé balení vybaveno ochranou  rukavicí.

Ani jezevčík, který sní snad úplně všechno, se měkké návnady nedotkne.

Rodicum pasta

–    nová forma nástrahy na hlodavce – účinná pomoc při hubení myší, krys a potkanů v blízkosti domu, na chatě či ve sklepě

–    obsahuje atraktant, který přivábí hlodavce

–    zároveň obsahuje i Bitrex, který zabraňuje, že ho necílové druhy (domácí zvířata, lidé,…) nestráví, protože má pro ně velmi nepříjemnou chuť

–    díky balení v měkkých sáčcích se zamezí rozšíření návnady po okolí

–    ochranná rukavice zdarma

www.bayergarden.cz

Text: Jan Kopřiva :: Foto: autor a thinkstock.com :: Odpovědná redaktorka: Hana Saitzová