Zahrada

Jsou rašelina a zahradní zemina vhodné pro pěstování rostlin v květináči?

Rašelina vylepšuje vlastnosti pěstebního substrátu, proto po ní často saháme hlavně v případě, kdy pěstujeme kyselomilné rostliny. Dá se však použít do květináčů ve své čisté formě? A jak je to se zeminou ze zahrady? Zeptali jsme se odborníka.

rašelina
Zdroj: Shutterstock

Je čistá rašelina po­užitelná na pěstování rostlin v květináčích?

Dotaz: V loňském roce jsem si koupila dva pytle, ale zatím jsem je nespotřebovala. V tomto roce bych však rašelinu využila na výsadbu rostlin na terasu.

Čistou přírodní rašelinu není vhodné použít na přímé pěstování, ačkoliv vyhovovat by mohla kyselomilným rostlinám, jako jsou například hortenzie či rododendrony a azalky. Navzdory tomu je lepší i těmto druhům dopřát speciálně namíchaný kyselejší substrát, který obsahuje i další potřebné složky. Přírodní rašelina je určena jen ke zkvalitnění struktury substrátů nebo půdy v zahradě, hodí se na úpravu pH, provzdušnění a zlepšení schopnosti zadržovat vláhu.

Neekologická rašelina

Věděli jste, že rašelina není zrovna ekologická volba? Její těžba zatěžuje životní prostředí. Rašeliniště jsou totiž domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů a rostlin, které tak přicházejí o své přirozené prostředí.

Rašeliniště také zadržují vodu a postupně ji uvolňují do vodních toků. Těžbou rašeliny dochází k postupnému vysychání mokřadů, což má nakonec vliv i na kvalitu vody. Zásoby rašeliny jsou přitom omezené.

Její obnova trvá několik tisíc let a vzhledem k nadměrné těžbě se nestíhá tento vzácný zdroj obnovovat. Rašelinu raději nahraďte například kompostem, listovkou nebo kokosovým vláknem.

zemina ze zahrady
Zdroj: Shutterstock

Zemina ze zahrady

pěstování rostlin v květináčích není zahradní půda nejvhodnější, k tomu jsou určeny substráty. Pokud však nemáte k dispozici vhodný substrát, můžete nouzově použít i zeminu ze zahrady, ale jen pro pěstování rostlin, nikdy ne na výsevy.

Zahradní zemina může obsahovat zárodky chorob, což se obvykle projeví například odumíráním vyklíčených rostlin. Ačkoliv je možné zahradní zeminu sterilizovat například v troubě, praktičtější je sáhnout po hotovém výsevním substrátu.

Odpověděl: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů