Zahrada

Neplaťte za sazenice! Vypěstujte si kvetoucí keře sami (video)

Nemusíme draze platit za sazenice keřů kvetoucích na jaře a v létě. Můžeme si je vypěstovat sami. Konec podzimu a zima jsou na to jako stvořené. A navíc to není nic složitého, ani časově náročného. Materiál získáme z vlastní zahrady, parku nebo od souseda – zahrádkáře.

kvetoucí keře

Jaké keře si rozmnožíme pomocí odřezků

Pomocí dřevnatých odřezků si můžeme rozmnožit komuli, zlatici, lísku, přísavník, vajgélii, jasmín nebo meruzalku.

Kdy odřezky odebírat

Odřezky začínáme odebírat, když z keřů opadají listy, a pokračujeme po celou zimu.

Při vysázení

Abychom odřezky při zapichování do země nepoškodili, můžeme si pomoci kolíkem.

Urychlení zakořenění

Zakořenění můžeme urychlit, jestliže jeden konec odřezků (určený do země) před zapíchnutím namočíme do práškového stimulátoru, například Stimulaxu.

Kdy zakoření

V průběhu jara odřezky zakoření a následující jaro je již můžeme vysadit na vybrané místo. Důležité je, abychom s odřezky – když jsou zapíchnuté v zemi – už nehýbali, ani je nevytahovali.

Postup jak si namnožit keře

Oobdobí: konec podzimu, zima

Materiál

  • říční písek

Nářadí a pomůcky

  • zahradnické nůžky
  • metr
  • provázek
  • mísa

Šikmí řez

Konec odřezku, který bude zapíchnutý v zemi, zastřihneme těsně pod očkem našikmo. Důležité je, aby řez byl co nejhladší, bez záděrů a nerovností.

kvetoucí keře

Uložení do písku

Pokud je mrazivo nebo nasněženo, svázané a označené odřezky založíme do mísy s pískem – zasypaná musí být především spodní část odřezků.

kvetoucí keře

Navlhčení

Založené odřezky dobře zalijeme vodou. Až do předjaří musejí být uložené ve vlhkém písku, proto pravidelně zavlažujeme.

kvetoucí keře

Uložení na vhodné místo

Nádoba s odřezky ponořenými přibližně do poloviny ve vlhkém písku by měla být uložená na chladném a tmavém místě, například ve sklepě.

kvetoucí keře

Příprava půdy

Když není venku mráz, svítí slunce a půda není zamrzlá, můžeme odřezky zapíchnout na záhon. Předtím je však dobré prokypřit půdu.

kvetoucí keře

Zapíchnutí do země

Odřezky zapichujeme šikmým zastřižením dolů – do 2/3, aby trčely dvě řady oček. Odřezky, které zimovaly v písku, zapichujeme do půdy začátkem března.

kvetoucí keře

Zabezpečení vláhy

Po vysazení odřezků záhonek dobře zalijeme vodou. Dostatek vláhy hraje totiž při zakořeňování odřezků velmi důležitou roli.

kvetoucí keře

Zakrytí lístím

Pokud budeme odřezky zapichovat do půdy koncem podzimu, je dobré je po zalití zahrnout suchým listím – ochrání je a pomůže udržet vláhu.

kvetoucí keře

Nezapomeňte!

Jaké dřeviny jsou na odřezky nejvhodnejší

Na odebírání odřezků jsou nejvhodnější jednoroční dřeviny. Musejí být z dřevnatých výhonků, nesmějí být poškozené ani rozvětvené. Měli by být silné jako tužka a dlouhé maximálně 30 cm.

Tip na článek: Rostliny, kterým ani zima neubere na kráse

Správné označení

Odřezky nesmějí mít listy. Označíme si, která část odřezku půjde do půdy a která z ní bude trčet. Předejdeme tak pozdějšímu zklamání, když z odřezků nic nevyroste. Horní konec zastřihneme rovně.

Svázání provázkem

Když nastříháme dostatek odřezků, svážeme je a označíme jmenovkou, abychom později věděli, o jaký keř jde. Navíc se nám s nimi bude lépe manipulovat.

Živý plot

Pomocí dřevnatých odřezků si můžeme vypěstovat živý plot. Odřezky stačí zapíchat v jednom nebo ve dvou řádcích v určené vzdálenosti. Je však třeba počítat s tím, že efekt nebude okamžitý a na výsledek si budeme muset počkat.


Text: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock