Zahrada

Jak pečovat o masožravé rostliny

Masožravky lákají hlavně malé pěstitele. V nabídce je množství různých druhů, většinu z nich můžeme úspěšně pěstovat i u nás. Aby se jim dařilo, je potřebné umět se o ně trochu postarat.

1. Postřikování

Masožravé rostliny mají vysoké požadavky na vzdušnou vlhkost, proto se musí postřikovat vlažnou vodou, nejlépe denně.

2. Vláha

Vysoká je i jejich spotřeba vody. Substrát nesmí nikdy úplně vyschnout. Zaléváme měkkou vodou pokojové teploty. V zimě může být přísun vláhy nižší.

3. Způsob zalévání

Většina masožravých rostlin nejlépe reaguje na zálivku podmokem, tedy do misky. Když bude květináč stát v misce s vodou, neproschne.

4. Světlo

Masožravé rostliny velmi dobře rostou v polostínu. Například špirlice snese i přímé sluneční světlo. Vhodné jsou jižní a východní parapety.

5. Rozmnožení

Tyto rostliny rozmnožujeme brzy na jaře. Starší trsy opatrně vyjmeme, rozdělíme a nové rostliny vysadíme do nových květináčů.

6. Přesazení

Brzy na jaře je příležitost k přesazení masožravých rostlin. Přesazováním podpoříme jejich vitalitu a delší životnost.

7. Drenáž

Přesazujeme vždy do většího květináče. Na dno dáme drenážní vrstvu – perlit nebo keramzit. Použijeme kyselý substrát, například vláknitou rašelinu s pískem.

8. Výška

Rostlinu vysazujeme tak, aby byla v novém květináči ve stejné výšce jako v původním. Kdybychom ji vysadili hlouběji nebo výš, viditelně by trpěla.

9. Očista

Rostliny je nutné pravidelně zbavovat suchých a poškozených listů. Použijeme nůžky, u drobnějších druhů i pinzetu.

10. Prohlídka

Rostliny důkladně prohlížíme. Při výskytu škůdců a chorob ihned zasáhneme vhodným přípravkem.

11. Náboda

Nejlepší na pěstování jsou akvária, polouzavřené skleněné baňky či vyšší zavařeninové sklenice. Zde se k rostlinám přirozeně dostane i hmyz.

Dobré rady

Rosnatka

Pro zkušené pěstitele i pro úplné začátečníky jsou vhodné například dlouhověké rosnatky (Drosera). Do bytů jsou vhodné 2 druhy – Drosera binata s dlouhými vidličkovitými listy a Drosera capensis s menšími lžičkovitými listy. Listy jsou hustě pokryté malými výběžky – žlázkami, které ve velkém vylučují slizovitou tekutinu. Ta je pro hmyz extrémně lepkavá a obsahuje agresivní trávicí šťávy. Rosnatky začátkem léta hezky kvetou.

Mucholapka

Zajímavou a často pěstovanou masožravou rostlinou je mucholapka (Dionaea muscipula). Tato drobnější rostlina vyniká kromě květů atraktivními sklápěcími listy. Ty se uvádějí „do chodu“ jen tehdy, když si na ně sedne moucha.

Odborník radí

Mucholapky vyžadují velmi dobré proudění vzduchu nebo větrání prostoru, v němž rostou.

Špirlice

Špirlice (Sarracenia) jsou charakteristické dlouhými vzpřímenými trubičkami s menšími křidélky. Ve volné přírodě a na slunném místě se obvykle tyto trubičky poměrně rychle naplní drobnějším hmyzem.

Text a realizace: Daniel Košťál :: Foto: isifa/Shutterstock

Nepřehlédněte