Zahrada

Jak na přírodní ochranu rostlin proti chorobám a škůdcům?

Naši zahradu se snažíme ošetřovat pouze přírodními metodami, snažíme se tedy vyhnout použití chemických postřiků. Dočetla jsem se, že lze na ochranu rostlin do zahrady vysadit některé bylinky. Je tato metoda spolehlivá? Jaké přípravky lze použít v přírodní zahradě ve chvíli, kdy se na zahradě rozšíří choroba či škůdce ve velkém?

bylinky vysázené k zelenině jako ochránci rostlin proti škůdcům v zahradě

Ochrana rostlin bylinkami jako prevence

Ano, některé druhy bylinek a aromatických rostlin dokáží svými kořeny vyměšovat látky, které odpuzují různé druhy půdních škůdců. Jiné je zase odpuzují svou vůní, proto je určitě vhodné bylinky sázet klidně i mezi zeleninu do záhonů. Nicméně je to spíše skvělá prevence, přesto se mohou někteří škůdci a choroby na rostlinách přemnožit.


Bioochrana proti škůdcům

Pokud nechcete používat přípravky na syntetické bázi, můžete vyzkoušet přípravky biologické ochrany. Jedná se o specifické prostředky obsahující organismy, které se živí hmyzími škůdci. Jakmile dojde k vyhubení nezvaného hosta, samotné prospěšné organismy uhynou, proto se nebojte jejich přemnožení. Tímto způsobem se používá například přípravek s obsahem dravých hlístic, který se rozmíchá v zálivkové vodě, kterou pak zaléváme rostliny poškozené lalokonoscem rýhovaným. Larvy tohoto hmyzu zanechávají typické požery na listech stálezelených dřevin, často se s ním můžete setkat jako se škůdcem na rododendronech nebo bobkovišních.

Text: Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock