Zahrada

Funkční zahrada

Zahrada by měla být nejen krásná, ale také funkční. Nejsou to jen květiny, co dodá člověku na zahradě pocit pohody… Někdo potřebuje bazén, děti zase prolézačky a babičky by ráda lavičku pod velkým stromem nebo kus políčka na rajčata a brambory… Paní Lada Kvízová ze Zvěřínku si právě s umístěním bazénu, domečku a dalších věcí na své zahradě neví rady…

Připravila: Dana Eklová, foto: autorka a archiv Lady Kvízové

Paní Kvízová cítí, že zahrada vypadá neuspořádaně a vůbec si s tím neví rady. Přestala ji také bavit metoda pokus – omyl. Problém ji dělá jak umístění nejrůznější zahradních doplňků, tak i písčitá půda, která veškerou vodu propouští do spodních vrstev a rostliny tím pádem rychle vysychají. Na zahradě má paní Kvízová kromě bazénu i dětské prolézačky, zahradní domky, studnu a stromy, jejichž uspořádání působí chaoticky.

Přání a potřeby obyvatel zahradyz_sezeni

Pro správné vyřešení funkčnosti zahradního prostoru je dobré vytvořit seznam činností, které chceme na zahradě dělat. Ten by měl zohlednit přání a potřeby všech obyvatel zahrady – dětí různého věku, dospělých i seniorů. Každá z uvedených skupin upřednostňuje jiné aktivity, a tak může seznam odhalit potřebu místa pro venkovní posezení, dále místa pro gril nebo venkovní krb, pro klidný odpočinkový kout, potřebu plochy pro okrasné květinové a keřové záhony, volné plochy pro jednoduché sporty jako jsou hry s míčem, nezbytnost místa pro prolézačky a pískoviště či pro trvale nebo sezóně osazený bazén, potřebu místa na  slunění, ale i jiného pro zeleninové a bylinkové záhonky nebo koutek pro domácí mazlíčky. Jste-li zvyklí pořádat setkání s přáteli u ohně, budete chtít vymezit trvalý prostor i pro ohniště a přírodní posezení. Samozřejmě se všechny tyto aktivity nemusejí na váš pozemek vejít. Je proto důležité vybírat s rozvahou, které činnosti do svých plánů nakonec zahrnete, aby se zahrada stala příjemným místem pro všechny.

Jak vybrat správné místo pro určitý účel

z_kytkyKaždá činnost má nějaké nároky na potřebnou plochu a zároveň se může v zahradě odehrávat jen za určitých podmínek.

Místo k posezení, například terasa, by mělo přímo navazovat na dveře z domu do zahrady a tvořit další „zelený“ pokoj. Většinou počítáme s tím, že ho budeme v létě využívat k jídlu venku; musí být proto snadno dostupné z kuchyně nebo z obývacího pokoje. Není důležité, zda se nachází na vyvýšené terase nebo v úrovni terénu, ale mělo by být dostatečně osluněné. Aby se zde příjemně sedělo i v létě, je nezbytné terasu zastínit. Pergola s popínavými rostlinami, markýza, vhodně situovaný velký strom nebo popínavé rostliny zabezpečí v létě potřebný stín.

Gril nebo venkovní krb bývají často součástí posezení, nebo na ně přímo navazují. Při výběru místa pro ně je důležité zohlednit převládající směr větru, aby nás neobtěžoval kouř, vanoucí přímo do domu.

Odpočinkový kout vybíráme dle stejných pravidel, jako venkovní posezení, jen může být umístěn dále od domu v klidné části zahrady. Může mít podobu jednoduché lavičky pod stromem se zajímavým výhledem.

Okrasné záhony květin a keřů mohou být po celé zahradě. Je lepší, nacházejí-li se náročnější úpravy v blízkosti posezení, kolem přístupových cest do domu a v předzahrádce. Zde nejvíce vyniknou nejrůznější květinové záhony plné barev a vůní.

Sportovní plochy nemusejí mít velikost tenisového kurtu. Pro hry dětí postačí volná travnatá plocha. Měla by být rovná, osetá vhodným typem travní směsi, dostatečně odolné vůči sešlapávání. Prolézačky a houpačky vyžadují dostatek prostoru kolem sebe, aby se zamezilo zbytečným  zraněním. Ze stejného důvodu by měl být povrch půdy v jejich bezprostředním okolí co možná nejměkčí, pokrytý travou, pískem nebo mulčovací kůrou.

Bazén je potřeba umístit vždy na slunci, v místech s dostatečným soukromím; to pomůže zajistit vhodně zvolená výsadba. Bazén by měl být i dostatečně daleko od listnatých stromů, jejichž listí může vodu každodenně znečišťovat. Na bazén by také mělo navazovat místo na slunění.

Zeleninové záhony a ovocné keře bývají umísťovány v zadní  části zahrady. S trochou důvtipu je možné dát ryze praktickým plochám líbivější tvar a začlenit je do okrasných partií poblíž domu.

Proměna krok za krokemz_koule

Vylepšení půdy: Lehká písčitá půda má velice malou schopnost zadržovat vodu. Na jaře rychle vysychá a brzy se ohřívá. Na takové půdě se velice snadno zakládají záhony, a také je po ní možné hned po dešti chodit, aniž by měl člověk boty plné bláta. Z této půdy se ale vedle vody snadno vyplavují i živiny, proto je nutné rostliny pravidelně zavlažovat a hnojit. Písčitá půda se dá vylepšit přidáním kompostu a například chlévské mrvy. U paní Kvízové se dá navezením nové ornice nebo kompostové zeminy zahrada trochu zúrodnit. Dostatek vody zajistí vybudování zavlažovacího systému.

Sjednocení prvků: Bude nutné vše sjednotit – množství dílen, kůlen, bazénu, skleníku, pískoviště atd. na pozemku budí dojem chaosu. Pozemek v blízkosti u domu je dobré využít jen jako okrasnou část zahrady s pergolou a místem k posezení blízko vchodu tak, aby  sezení nebylo daleko od kuchyně. Skleník, záhony a pískoviště by měly být v zadní části zahrady, aby nekazily pohled od domu. Bohužel tento nevelký pozemek nevhodně odděluje cesta a dílna. Okolo domu by pak kromě pergoly měly být pouze záhony, plné kvetoucích venkovských dřevin v kombinaci s jehličnatými dřevinami; opticky odstíní budovy dílen, takže z nově vytvořené pergoly nebude výhled na holé zdi, ale na květinová zákoutí. Za dílnou, kde je stín, vznikne ideální místo pro rododendrony a azalky, vřesy a vřesovce a také v létě kvetoucí hosty, které zdobí přes celý rok velkými lsity. Aby v této části zahrady vznikl pocit soukromí, cestu, která odděluje oba pozemky, bylo by dobré částečně zakrýt  vegetací s tím, že zůstane zachován menší průchod do druhé části zahrady, kde je bazén, dětské prolézačky, a také užitková zahrada se skleníkem.

Bazén a jeho okolí: Nadzemní bazény zpravidla na zahradě nepůsobí hezky; platí to i zde. Proto bych doporučovala vybudovat zapuštěný bazén. Vykopaná zemina by se dala použít na vytvoření tvz. valů, které by oddělily část odpočinkovou (měla vzniknout v blízkosti bazénu) od části užitkové. Na valech pak bude vysázeno množství vegetace, která v průběhu roku krásně vykvete. V blízkém okolí bazénu doporučuji vysázet převážně okrasné trávy a jehličnany, které nebudou bazén neustále znečišťovat spadaným listím.

Živý plot: Živý plot z tújí, oddělující pozemek od silnice, nevypadá příliš hezky, a tak je nejlepším řešením odstranit na zahradě před tújemi trávník a vytvořit oválné záhony s keři svídy, zlatice, vajgélie a s dalšími rostlinami. Ty dorostou do výšky 2 m a postupně zastíní lehce proschlý plot z tújí.

Pískoviště a dětské prolézačky: Dají se umístit kdekoli na trávníku tak, aby dospělí mohl děti sledovat z blízké lavičky nebo posezení. Dětské prolézačky bude dobré situovat do blízkosti velké vrby, která v teplých a slunných dnech poskytne stín. Až děti dorostou, prolézačky z pozemku zmizí a část trávníku pak může sloužit třeba jako fotbalové hřiště.

Zahradní stavby: Zahradní domek v rohu bych odporučovala dát pryč; na pozemku je totiž tolik nejrůznějších garáží a skladů, že je vcelku zbytečný. Hned vedle domku, zůstane-li na stávajícím místě, může u zdi stát skleník a zeleninové záhony.

Plánek :Kvizova2

1 Pinus mugo pumilio – borovice kleč zakrslá

2 Picea glauca Conica – zakrslý smrk

3 Thuja occidentalis Smaragd – túje

4 Chamaecyparis lawsoniana Ivonne – cypřišek zlatožlutý

5 Pinus mugo Hesse – borovice kleč

6 Pinus sylvetris Watereri – borovice lesní zakrslá

7 Juniperus chinensis Old Gold – jalovec čínský

8 Rosa The Fairy – půdopokryvná růže

9 Weigela variegata – vajgélie

10 Cornus alba Spetii – svída bílá

11 Forsythia intermedia – zlatice

12 Sedum telephium – rozchodník

13 Hydrangea arborescens – hortenzie stromkovitá

14 Pieris japonica Forest Flame – pieris

15 Azalea japonica – azalka

16 Erica carnea a Calluna vulgaris – vřesy a vřesovce

17 Rhododendron – rododendrony

18 Acer palmatum Disectum Garnet – javor dlanitolistý

19 Hosta fortunei – bohyška, hosta