Zahrada

Do boje s hryzcem!

Hryzec představuje pro zahradu hotovou pohromu. Živí se kořínky, a tak může zničit celé záhony rostlin, do jejichž podzemních částí se pustí. Nejvíce ohrožené však jeho činností bývají mladé stromky. Hryzec je dokáže úplně zlikvidovat, protože stromek ožere, jako když ostrouháte tužku.

Připravil: Zdeněk Liberda, foto: autor

predŽije v podzemních chodbách, které vyhloubil krtek, a zůstává aktivní i v zimě. Byť má mnoho nepřátel – kočky, psy, kuny, lasičky, lišky, hady, dravé ptáky, divoká prasata a samozřejmě lidi, ochrana proti němu bývá velice obtížná. Rychle se totiž množí a hbitě osidluje „vyčištěné“ území. V boji proti němu je proto potřeba nasadit „ucelený ochranný program“, sestávající z několika částí.

Nastražte pastičky

Hryzce můžete chytat do pastí na zahradě. Proto když při kosení trávy narazím na díru v zemi, vchod si označím kolíčkem a nastražím k němu dvě sklopné pastičky s návnadou (mrkev, jablko, košťál salátu…). Jednu pastičku umístím ve směru, kudy hlodavci opouštějí úkryt, druhou na opačnou stranu otvoru. Obě poté přivážu ke kolíku, protože predátoři, včetně domácích koček, odnášejí úlovek i s pastí. Dvakrát denně pastičky obejdu, a když na jedné dírce chytím tři a více hlodavců, pastičky přesunu na další loviště. K opuštěné díře položím ještě kousek dobrůtky. Zůstane-li po dvou dnech netknutá, díru zašlápnu podpatkem.

Bariéra proti hlodavcům

Velmi se mi osvědčilo vytvořit hryzcům bariéru – překážku, která jim zabrání dostat se tam, kam je nechci pustit. Stačí položit pod základy skleníku a pařeniště ochranné králičí pletivo. Pletivo dávám i pod budoucí řádky brambor. Po sklizni pak záhon, jehož „dno“ chrání pletivo, obeženu obrubníky.

pletDrátěné krabice

Stejný princip využívám i při sázení stromků a dalších rostlin, jejichž kořenový bal „zašiju do drátěných krabic“, jak je vidět na snímku. Týká se to angreštů, rybízů, kanadských i kamčatských borůvek.

Znepříjemnit jim život

Do jámy pro nový stromek, ve které je drátěná klec, se ovšem musí nejdříve zatlouct pořádná opora v podobě železné trubky. Teprve poté se vsadí strom a kolem kmenu obtočí pletivo, jaké používají lesáci; poslouží jako ochrana proti okusu. Je přitom potřeba vytvořit systém, kdy je válec z pletiva dole zapíchnutý v zemi a v horní části přidrátovaný k zaražené železné trubce; ta slouží jako opora pro kmen. Spojení opěrné trubky s ochranným pletivem kmene musí být velice pevné. Když začne foukat vítr, drátěná oka vydávají zvláštní zvuk. Ten se v podobě chvění přenáší opěrnou trubkou do země, což odpuzuje krtky. Chybí-li krtci, chybí i jejich chodby a hryzci se nemají kam nastěhovat. Hryzcům je zkrátka potřeba vytvářet na zahradě nepříjemné podmínky a neustále jim otravovat život.

Podpora zvířecích predátorůzah

Zásadně nerušte kočku na číhané. V sezoně ji ani nekrmte, pouze lehce přikrmujte, aby ji to nutilo lovit. (Samozřejmě musíte hlídat zdravotní stav zvířete.)

Na větších plochách stavte ptačí odpočívadla – asi 4 m vysoké tyče ve tvaru T, na které může usednout dravec a pozorovat okolí.

Pes rád hrabe, a tak může ulovit i hryzce. To však lze tolerovat jen tam, kde zahradu moc neponičí.

Budujte hnízdiště (budky) pro dravé ptáky, ať už pro ty denní nebo noční.

Plašičky a návnady

Používají se rovněž různé plašičky – mechanické, akustické, vibrační a elektronické. Jako dobrý odpuzovač zabírá také pravidelné kosení sekačkou. Hryzce pomůže odradit i hadr namočený v savu, naftalín atd. Používají se i otrávené návnady – granule, pasty a plyn.

Článek z RPN č. 10/2011