Zahrada

8 užitečných rad, jak zvládnout péči o trávník

Udržovaný a sytě zelený trávník bývá vizitkou každého majitele zahrady. Perfektní zvládnutí péče o zelený koberec už vyžaduje značné znalosti i zkušenosti.

jak pečovat o trávník: kobercový trávník
Zdroj: iStock

Perfektní sytě zelený trávník lze jednoznačně vypěstovat pouze na plném slunci při dodržení hned několika dalších podmínek. Většina druhů trav, ze kterých se skládá travní osivo, a tedy i již založený trávník, dobře prosperuje ve vyrovnaných podmínkách. A těmi jsou kromě světla také kvalitní hluboká půda, živiny a voda ve formě zálivky. Ne nadarmo se trávník považuje za nejnáročnější vegetační prvek na zahradě vůbec, péče o něj může být sice pro někoho velkou vášní, pro jiného ale bývá třeba i trochu více náročná.

Nejvíce práce při péči o něj si ušetříte tehdy, když zvolíte správné osivo a rozhodnete se pro takový typ trávníku, při jehož péči nenecháte na zahradě ruce. Pokud tedy víte, že na pozemku panují ne zcela ideální podmínky, zohledněte je při výběru travního osiva. Na trhu najdete i takové, kterým se osévá i půda v polostínu nebo v místech, kam sluneční paprsky jen tak nedosáhnou. Počítat ale musíte s tím, že v těchto podmínkách se perfektního trávníku i tak jen těžko dočkáte. Porost může být v tomto prostředí poněkud prořídlý i při poctivé péči.

Vertikutace se provádí ideálně na jaře a na podzim. Trávníku poskytne dokonalou péči jako nadstavbu pravidelného sekání.

Trávník během roku

Jaro

  • Začátek seče
  • Vertikutace
  • Hnojení jarním hnojivem
  • Zálivka občasná
  • Úprava okrajů u záhonů
  • Dorovnání terénu a dosev

Jak na to: Na jaře bývá péče o trávník nejnáročnější. Někdy je nutné po zimě dorovnat trávník v místě propadání nor hlodavců. Dosypání se provádí buď samotným křemičitým pískem nebo jeho směsí s trávníkovým substrátem. Povrch pak dosejte vhodným osivem.


Léto

  • Pokračování seče
  • Hnojení letním hnojivem
  • Zálivka pravidelná
  • Dosev jen výjimečně
  • Úprava okrajů u záhonů

Jak na to: Během léta se pokračuje v pravidelné péči spojené se sečí. U náročnějších typů trávníku na vodu se zalévá. I během léta se trávník hnojí, volte ovšem hnojivo určené pro toto období, zastoupené živiny totiž zvyšují odolnost vůči suchu i vysokým teplotám.

Podzim

  • Zakončení seče
  • Vertikutace
  • Hnojení podzimním hnojivem
  • Ukončení zálivky
  • Omezení pohybu po trávníku

Jak na to: S koncem zahradnické sezony se pojí příprava trávníku na náročnou zimu. Podzimní hnojiva sice nenastartují rychlý a bujný růst, ale naopak zpevní pletiva, takže bude trávník odolnější vůči nízkým teplotám.

Zima

Jak na to: Trávník se nachází v klidovém období, proto po něm omezte pohyb. V případě častější zátěže se zvyšuje riziko houbových chorob.

1 Odolnost trávníku závisí na druzích trav

Čím to je, že se některým směsím osiva daří na plném slunci a jiné porostou i ve ztížených podmínkách? I založení toho správného trávníku může být trochu věda, ale do značné míry vám pomohou již předem namíchané travní směsi. Tak například samostatnou kategorií osiv je ta do stínu. Bývá pro ni typické, že se skládá z druhů, které nevyžadují přímé světlo a snesou i vlhko, jež bývá pro stín typické. Ve složení tedy najdete ve vysokém podílu kostřavu červenou či její příbuznou kostřavu drsnolistou, dále pak menší podíl jílku vytrvalého, lipnice luční či lipnice nízké. Poslední jmenovaný druh je unikátní tím, že ve stínu opravdu prospívá a je schopen i v těchto podmínkách vytvořit hustý trávník.

Výběr vhodného osiva.  | Zdroj: Shutterstock

V kategoriích osiva na slunce pak musíte zohlednit účel trávníku, případně předpokládanou zátěž, i ta je totiž pro kvalitu opravdu důležitá. V tomto ohledu se můžete setkat se směsí okrasnou, u které se nepředpokládá téměř žádná zátěž, na druhou stranu je ale náročná na péči od jara do podzimu, dále pak směs rekreační či sportovní.

Pokud se má trávník obejít pokud možno bez dodatečné zálivky, pak volte osivo do sucha. Setkáte se ale také se směsí určenou pro dosev trávníku, kterou využijete při částečné rekonstrukci travnaté plochy.

2 Květnaté typy trávníku pro nenáročnou péči

Existují i na péči nenáročné typy travních směsí, které kromě seče nevyžadují žádné hnojení, zálivku a obejdou se i bez vertikutace, která patří mezi běžnou péči o nejnáročnější formy trávníku. Pokud vám nevadí, že v trávníku pokvetou i některé nízké druhy bylinek či květin, pak vás jistě osloví nenáročný bylinný trávník. Mohou v něm během jara kvést i jarní cibuloviny, záleží jen na vás, jak ho pojmete.

Díky zastoupení květin bývá tento porost odolný vůči suchu i sešlapu, což přesně platí i v případě louky. Sami se můžete rozhodnout, jak často trávník na pochozí ploše posekáte, rozhodně ale postačí i seč jednou za týden nebo za 14 dní.

A jak je to s fenoménem, květnatou loukou?

Ta patří mezi nejméně náročné trávní porosty, kromě dvou sečí během sezony vás už opravdu nic nečeká. I tady je ale třeba zvolit to správné druhové složení, abyste se dočkali kýženého efektu. Oblíbené jsou směsi s výrazným zastoupením kopretiny, v dalších pak rozkvetou třeba nízké aromatické bylinky, ale květnatou louku si nemusíte odříct ani na zamokřených půdách.

Květinová louka  | Zdroj: Shutterstock

3 Jak na květnatou louku přeměnit nízko sečený trávník?

Ano, i to jde. Nejrychleji se rozkvetlé louky dočkáte výsevem speciální směsi na odplevelenou a urovnanou půdu, ale jde to i jinak. Pokud se ale rozhodnete v louku přeměnit doposud hnojený a nízko sečený trávník, musíte počítat s tím, že bude nutné vynechat hnojení, vertikutaci, postřik proti plevelům a výrazně omezit seč. Trávník tímto způsobem více prořídne, takže se i přirozeně mezi trávami usídlí byliny.

Jejich výskyt ale můžete posílit i cíleným dosevem. Stačí některá místa v trávníku narušit vertikutačními hráběmi a volnou půdu dosít osivem kvetoucích rostlin. Při následné péči je nutné příliš neuspěchat seč, byliny by měly stihnout nejen kvetení, ale také tvorbu semen, která se pak po ploše přesejí, a tím pádem si zajistíte jejich rozšíření po ploše.

4 Pomůcky pro efektivní péči o trávník

Pokud řešíte, co všechno pro péči o zelený koberec potřebujete a co už je tak trochu zbytečné, i tady záleží hlavně na typu trávníku. V případě květnaté louky budete potřebovat pouze sekačku s bubnovým ústrojím nebo tradiční kosu, k jejímuž použití se opět mnoho zahrádkářů vrací. Ačkoliv se její použití zdá snadné, ve skutečnosti je závislé na zkušenosti a vlastně i fyzické zdatnosti. Kosu byste měli mít navíc vyrobenou přímo na míru, jedině tak bude její použití efektivní a nebude vás fyzicky zbytečně vyčerpávat.

jak pečovat o trávník: Postřik trávníku
Postřik trávníku | Zdroj: iStock

Vyšší nároky na výbavu už očekávejte při péči o intenzivní trávník. Určitě si pořiďte kvalitní sekačku. U větších travnatých ploch je dobré zvážit, zda se nevyplatí techniku doplnit ještě mulčovacím nožem, odpadne vám tak časté vynášení posečené trávy do kompostéru. Trávník se navíc jemně rozdrcenou hmotou přirozeně pohnojí. Naprosto stěžejní je ovšem seč v krátkém časovém intervalu, aby trávník příliš nepřerostl. Dobrou pomůckou pro rovnoměrnou aplikaci hnojiva budou rozmetadla nebo vozíky pro výsev, které se dají stejně dobře použít pro hnojení.

Pokud plánujete udržovat trávník bez plevelů, pak se určitě vybavte vhodným postřikovačem. Na běžnou rodinnou zahradu využijete typy o objemu 5 až 10 l. Jestliže se chystáte na jarní či podzimní vertikutaci, pak se vyplatí investovat i do vlastního vertikutátoru, který si ale můžete i půjčovat ve specializovaných půjčovnách zahradní techniky. Ať se rozhodnete pro vlastní, nebo zapůjčený stroj, určitě si pořiďte kvalitní vertikutační hrábě na vertikutaci nedostupných míst či okrajů trávníku a hrábě švédského typu, kterými z trávníku při vertikutaci odstraníte uvolněnou plsť.

5 Obrubník ušetří spoustu práce

Hranice mezi záhony květin a trávníkem se samozřejmě objede i bez obruby, ale bude nutné jednou za rok okraje odrýpnout rýčem nebo upravit například ořezávačem. Obrubník naopak vymezí trávníku jasné hranice, a pokud zvolíte nenápadný typ, tak navíc bude prakticky neviditelný. Mezi tyto varianty patří především ocelová pásovina nebo hliníková lišta kotvená hřeby. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv obrubu, měla by být vždy instalována tak, aby její horní hrana navazovala na půdní povrch. Jedině tak na okraji trávníku nevzniknou při seči nedosečená místa a zároveň nedojde neopatrnou manipulací k poškození sekačky při kontaktu nože s obrubou.

Obrubník jako hranice trávníku.  | Zdroj: Shutterstock

6 Bez vody to nepůjde

Důvodem, proč se poměrně hodně zahrádkářů v předchozích letech rozhodlo na své zahradě omezit plochu intenzivně udržovaného trávníku, byla čím dál tím častější sucha. Perfektní trávník totiž vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku. Ten, kdo má na svůj zelený koberec opravdu vysoké nároky, by měl počítat s instalací automatického zavlažovacího systému. Ten se instaluje ideálně před založením trávníku, ale jde ho založit už v hotovém trávníku za předpokladu následné rekonstrukce porostu.

Jak je to u různých druhů s požadavky na zálivku?

Nejnáročnější jsou samozřejmě trávníky intenzivně udržované. Tedy ty složené výhradně z kulturních trav, nízko sečené a udržované v bezplevelném stavu. Nejvíce vody spotřebujete od konce jara do začátku podzimu, přičemž nejnáročnější bývají měsíce červenec a srpen. V tomto období spotřebujete týdně na 1 m2 přibližně 25 až 42 l vody, ale záleží na různých faktorech, jako je třeba kvalita a složení půdního profilu, druhové složení trávníku nebo klima dané oblasti. Pro trávník je nejvýhodnější vydatná, ale třeba i méně častá zálivka.

Voda by se tedy měla zasáknout hlouběji do půdy. V případě časté, ale málo vydatné závlahy se zvyšuje riziko houbových chorob, navíc na kvalitě trávníku nedostatek vody poznáte poměrně brzy. Zálivka by měla probíhat až po 17. hodině, přičemž mají výhodu ti, co mají nainstalovaný závlahový systém s možností nastavení hodiny zálivky. Ta by totiž v ideálním případě měla proběhnout v noci.

Kromě toho, že automatická závlaha trávník zaleje za vás a v potřebnou dobu, dokáže pomocí čidla závlahu také zrušit v případě deště. Neocenitelnou výhodou je také rovnoměrná aplikace vody, kterou nikdy při zalévání pomocí zahradní hadice nezajistíte.

A jaká voda je pro trávník ta nejvhodnější?

Samozřejmě dešťová a uchovávaná v nadzemních nádržích. Pokud tedy vodu kumulujete v podzemních jímkách, je vhodné ji včas přečerpat do nadzemní nádrže, kde se pro zálivku ohřeje. Trávník pak ochráníte před teplotním šokem. Na zálivku jsou pak méně náročné typy trávníku se zastoupením květnatých druhů. Ačkoliv bude třeba i bylinný trávník za zálivku vděčný, obejde se i bez ní. Květnatá louka je pak co se týče zálivky naprosto bezúdržbová.

Zavlažovací systém.  | Zdroj: Shutterstock

7 Koberec nebo výsev?

V našich podmínkách se trávník nejčastěji zakládá výsevem. Ačkoliv se na první pohled jedná o cenově příznivější variantu, zapojeného trávníku se dočkáte mnohem později, navíc pro něj budete muset udělat mnohem více. Při pokládce koberců se i během jediného dne můžete dočkat doslova „zelené“ zahrady, takže nehrozí ani splavení osiva deštěm. Pokládku trávníkového koberce ocení především ti, co na výsledek nechtějí moc dlouho čekat. Kvůli vyšším nákladům je tato varianta vhodná spíše pro menší pozemky. V případě výsevu si zase můžete vybrat z mnohem širší palety směsí osiva, přičemž květnatou louku nebo bylinný trávník založíte výhradně touto metodou.

8 Výška seče

Ta je u různých typů trávníků různá. Trávníky intenzivně udržované, složené jen z trav, bývají sečené nízko, přičemž nejnižší seč umožňují směsi složené z vysokého podílu výběžkatých druhů (rostou těsně u půdního povrchu). U ryze okrasného trávníku se běžně seče na výšku 3 cm, u trávníku zatěžovaného se pak uvádí přibližně 4 a někdy až 5 cm.

V suchém létě se u nepravidelně zalévaného trávníku doporučuje seč o centimetr navýšit, aby nedocházelo k tak výraznému výparu vody. O jeden až dva centimetry výš se provádí také poslední podzimní seč. Vyšší porost totiž funguje jako ochrana před nízkými teplotami.

Text: Ing. Lucie Peukert, Monika Králová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů